«Καλπάζει» για τη δεύτερη θέση ο Παναθηναϊκός, 89-81 την Μπαρτσελόνα

Με φοβερή ανατροπή από το -16 (24-40 στο 16′), άμυνα από «γρανίτη» στο δεύτερο ημίχρονο και τον Κώστα Σλούκα να δίνει ρεσιτάλ σε εκτέλεση, οργάνωση και δημιουργία, ο Παναθηναϊκός έκαμψε την αντίσταση της Μπαρτσελόνα και «καλπάζει» για τη δεύτερη θέση της κανονικής περιόδου της Euroleague.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 89-81 των Καταλανών στο ΟΑΚΑ, για την 31η αγωνιστική της Euroleague και με ρεκόρ 20-11 έπιασαν τους Ισπανούς στη δεύτερη θέση (το ίδιο ρεκόρ έχει και η Μονακό), μετρώντας ακόμη τρία βήματα για την εξασφάλιση του πλεονεκτήματος της έδρας στα πλέι οφ.

Η ομάδα του Αταμάν δεν κάλυψε τη διαφορά των οκτώ πόντων από την ήττα του στη Βαρκελώνη, αλλά υπερέχει στο goal average, όπως και στην τριπλή ισοβαθμία με τη Μονακό.

Μυθική εμφάνιση έκανε ο αρχηγός των «πράσινων» Κώστας Σλούκας, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ ο Κέντρικ Ναν (22π.) μίλησε στον… επίλογο του αγώνα. «Διπλός» και πάλι ο Ντίνος Μήτογλου με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ σταθερή αξία αποτέλεσε ο Ματίας Λεσόρ (13 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Από τους Ισπανούς, που δεν κατάφεραν να απεγκλωβιστούν από την άμυνα του  «τριφυλλιού» στο δεύτερο ημίχρονο, ξεχώρισαν οι Γιαν Βέσελι (13π.) και Ουίλι Ερνανγκόμεθ (13π.), ενώ 12 πόντους πρόσθεσε ο Τόμας Σατοράνσκι.

Η νωχελική εκκίνηση του Παναθηναϊκού έδωσε «αέρα» στην Μπαρτσελόνα στο πρώτο ημίχρονο, με τους Καταλανούς να βασίζονται στον γρήγορο ρυθμό και στην κυριαρχία τους στις ασίστ, ελέγχοντας τον αγώνα (11-19 στο 8′), πριν ο Ναν πάρει… μπροστά και φτάνοντας τους 9 πόντους μειώσει σε 20-23 στο 10′.

Τα «πράσινα» λάθη και τα αμυντικά κενά, καταδίκασαν τους «πράσινους» στη δεύτερη περίοδο και από το υπέρ τους 24-23 στο 12′ δέχθηκαν ένα επιμέρους σκορ 0-17 ως το 16′ (24-40).

Ο Σλούκας προσπάθησε να «δέσει» την άμυνα, τη στιγμή που ο Αταμάν έκανες διαδοχικές αλλαγές , αλλά η Μπαρτσελόνα πήρε τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +12 (34-46).

Από τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, όμως, η άμυνα του Παναθηναϊκού άρχισε… να “δαγκώνει” και με τους Σλούκα, Ναν, Γκριγκόνις, Μήτογλου και Λεσόρ στην πεντάδα ήρθε η ανατροπή. Το «τριφύλλι» πάτησε στα πόδια του και άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά (44-50 στο 24′, 51-54 στο 27′, 53-54 στο 28′), πριν ο Γκριγκόνις με γκολ-φάουλ γράψει το 56-55 και βάλει «φωτιά» στο ΟΑΚΑ! Η Μπαρτσελόνα πάντως επέστρεψε στη θέση του οδηγού (60-61 στο 30′), αλλά ο Παναθηναϊκός που έτρεξε επιμέρους σκορ 26-15 σε αυτό το διάστημα ήταν αποφασισμένος!

Στον… επίλογο του αγώνα, οι συνεργασίες Σλούκα-Μήτογλου χάρισαν και πάλι το προβάδισμα στο «τριφύλλι» (65-64 στο 32′, 68-66 στο 33′), πριν ο Ναν αρχίσει τη δική του… παράσταση στην επίθεση και δώσει «αέρα» πέντε πόντων στους «πράσινους» (73-68 στο 34′).

Δίχως να χάσει τη συγκέντρωση του, ο Παναθηναϊκός εκτόξευσε τη διαφορά στο +10 (86-76 στο 39′) και πλέον πάλευε να καλύψει και τη διαφορά των οκτώ πόντων από την ήττα του στον πρώτο γύρο. Ωστόσο, το φάουλ του Σλούκα στο 1′.2″ για τη λήξη έστειλε τον Λαπροβίτολα στη γραμμή των ελευθέρων βολών, όπου με 2/2 ισοφάρισε την τιμή της διαφοράς στη Βαρκελώνη, γράφοντας το τελικό 89-81…

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόζα, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 18 (2), Γκραντ 9 (1), Ναν 22 (2), Λεσόρ 13, Γκριγκόνις 8 (1), Ερνανγκόμεθ, Μήτογλου 19 (1)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γκριμάου): Ντα Σίλβα 2, Βέσελι 13 (1), Ρούμπιο 4, Κάλινιτς 4, Σατοράνσκι 12, Ερνανγκόμεθ 13, Λαπροβίτολα 6 (1), Αμπρίνες 12 (3), Πάρκερ 9 (1), Γιοκουμπάιτις 6 (3 ασίστ).

Πηγή: amna.gr