Κυπελλούχος ΕΣΚΑΘ ο Σπάρτακος, 87-86 την Αναγέννηση στον τελικό

Συγκλονιστικός ήταν ο τελικός του Κυπέλλου της ΕΣΚΑΘ στο κλειστό του Αλκαζάρ, καθώς ο Σπάρτακος επικράτησε στην παράταση της Αναγέννησης με 87-86 μετά το 76-76 του κανονικού αγώνα.

Η καρδιτσιώτικη ομάδα ήταν μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο με οκτώ, ο Σπάρτακος μείωσε στον έναν στο ημίχρονο, ενώ οι κιτρινόμαυροι στο 30’ ήταν μπροστά με έξι, για να καλύψει στη συνέχεια τη διαφορά ο Σπάρτακος και να έχουμε στο τέλος φινάλε-θρίλερ.  Συγκεκριμένα, στα 7’’ ο Αθανασόπουλος με  1/2 βολές ισοφάρισε για τον Σπάρτακο σε 76-76, χωρίς να αλλάζει κάτι στο υπολειπόμενο διάστημα.

Στα 3.25’ πριν το τέλος η Αναγέννηση με τρίποντο του Νότου απέκτησε διαφορά πέντε πόντων (78-83).  O Μπαμπανάτσας έβαλε όμως στο 1.48’ και στο 1.13’ δύο συνεχόμενα τρίποντα και επέτρεψε στον Σπάρτακο να προσπεράσει με 84-83, ενώ ακολούθησε τρίτο συνεχόμενο τρίποντο για τον Σπάρτακο από τον Γοργόλη 35” πριν το τέλος. Έτσι έγινε το 87-83. Ο Κοβάτσεφ στα 30” με γκολ-φάουλ μείωσε σε 87-86, σκορ που έμεινε ως τη λήξη και της παράτασης.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 37-38, 56-62, 76-76 κ.α. 87-86 παρ.

πηγή φωτό: billkara.blogspot.gr