Λευκή ισοπαλία στην πρόβα τζενεράλε για τον ΝΠΣ Βόλος στη Λαμία

Οι αρχηγοί Βύντρα και Δημόπουλος με το διαιτητικό τρίο

Η «πρόβα τζενεράλε» ενόψει της πρεμιέρας της Super League 1 με τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη έφερε μία λευκή ισοπαλία (0-0) για τον ΝΠΣ Βόλος, που φιλοξενήθηκε από τη Λαμία.

Στο 8’ από κόρνερ ο προωθημένος Τζανετόπουλος βρέθηκε ξεμαρκάριστος  στην καρδιά της θεσσαλικής άμυνας, αλλά το σουτ που έπιασε δεν ήταν καλό, με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει άουτ.

Ο ΝΠΣ Βόλος απείλησε πρώτη φορά στο 24’ με το σουτ από τον Ελ Ιντρισί έξω από την περιοχή, που μπλόκαρε ο Βελλίδης, ενώ στο 31′ ο Καραμάνος είδε την μπάλα να βρίσκει τη ρίζα του δεξιού δοκαριού του Γκαραβέλη και να περνά άουτ στο σουτ που έκανε. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τα πνεύματα οξύνθηκαν έπειτα από ένα τάκλιν του Δημόπουλου στον Μπεχαράνο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με διπλή ευκαιρία για τον ΠΑΣ Λαμία. Στο 50′ ο Σάλιακας σούταρε πάνω στον Γκαραβέλη και στη συνέχεια της φάσης νέο σουτ από τον Τουράμ με τον γκολκίπερ του ΝΠΣ Βόλος να κρατάει ανέπαφη την εστία του.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκολ στο 62′, όταν ο Βελλίδης εξουδετέρωσε το σουτ του Ζοάο, ενώ στο 64’ ο Ελ Ιντρισί έχασε τεράστια ευκαιρία στέλνοντας την μπάλα άουτ με κενή την εστία.

Στο 89′ οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη ευκαιρία να πάρουν τη φιλική νίκη, όμως ο Βασιλόγιαννης νικήθηκε από τον Γκαραβέλη στο τετ α τετ.
ΠΑΣ Λαμία (Σωτήρης Αντωνίου): Βελλίδης, Σκόνδρας, Βύντρα, Πλιάτσικας, Τζανετόπουλος, Σάλιακας, Δημούτσος, Μπεχαράνο, Τουράμ, Τομάς, Καραμάνος.
Έπαιξαν και οι: Βασιλόγιαννης, Ρόμανιτς, Καραγιάννης Αλ., και Ράμος.
Ν.Π.Σ. Βόλος (Χουάν Φεράντο): Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Δημόπουλος, Μπασονγκ, Μυστακίδης, Φεράρι, Γιέντρισεκ, Ζοάο, Αουγκούστο Μαξ, Μουνίθ, Ελ Ιντρισί.
Έπαιξαν και οι: Τσοκάνης, Μπαλογιάννης, Ηλιόπουλος και Διαμαντής.

*Με πληροφορίες από το starsports.gr

Έχασε το Σάββατο με 0-3 από τον Απόλλωνα

Η ΠΑΕ ΝΠΣ Βόλος είχε ανακοινώσει το Σάββατο (17/8) την απόκτηση του 27χρονου Ισπανού μεσοεπιθετικού Χουάν Μουνίθ, ο οποίος υπέγραψε διετές συμβόλαιο, ενώ την ίδια μέρα γνώρισε την ήτα στη Νεάπολη από τον Απόλλωνα Σμύρνης με 0-3.

Το 0-1 έγραψε ο Παυλίδης, το 0-2 προήλθε από αυτογκόλ των γηπεδούχων έπειτα από σέντρα του Χουχούμη και το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Κυριακίδης μετά από κεφαλιά-πάσα του Μαρκόφσκι.

ΝΠΣ BOΛΟΣ: Καραγκιόζης (80′ Κραβαρίτης), Λύρατζης, Διαμάντης (60′ Κορνέζος), Μήτογλου, Τσαούσης, Τσοκάνης (65′ Διμηνάς), Μπαλογιάννης, Ηλιόπουλος, Σαρμιέντο (40′ Κορέλας), Κυζιρίδης, Μάντζης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Αναγνωστόπουλος, Γκίνο, Κύργιας, Ζησόπουλος, Χουχούμης, Μπλάζιτς. Πατράλης, Μπαστιάνος, Παυλίδης, Μπεντινέλι, Βάρκας.

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν και οι: Χουάντερσον, Κυριακίδης, Λαρέα, Βαφέας, Βιτλής, Αφρόδημος, Λαγός, Μπαστιάνος (60’ Καραγκούνης), Παυλίδης (60’ Ρώσση, 75’ Χειρίτραντας), Μπεντινέλι (75’ Λάμπη), Βάρκας (60’ Μαρκόφσκι).