Με καθοριστικό Σλούκα πήρε το ντέρμπι ο Παναθηναϊκός

Σλούκας και Παπανικολάου στο ματς του ΟΑΚΑ
Κέρδισε με 77-71 στο ΟΑΚΑ τον Ολυμπιακό

Ο Παναθηναϊκός σε ματς που κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό επιβλήθηκε στο ΟΑΚΑ του Ολυμπιακού με 77-71 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Top-6 της Basket League, νίκη που ήταν η 3η για το ελληνικό πρωτάθλημα φέτος επί των ερυθρολεύκων. Καθοριστικός ήταν στο τέλος ο Σλούκας, που πέτυχε το κρίσιμο τρίποντο και βολές.

Μετά το 23-16 στην πρώτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός έφτασε σε διαφορά 16 πόντων στο 25ο λεπτό με 36-20, αλλά ο Ολυμπιακός μάζεψε το σκορ και έκλεισε το ημίχρονο στο -5 (38-33).

Στο 30’ η απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες ήταν οι τέσσερις πόντοι υπέρ των «πρασίνων», με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν και στο τέταρτο δεκάλεπτο να είναι κοντά στο σκορ, ωσότου ο Ολυμπιακός με τρίποντο του Λαρεντζάκη τρεισήμισι λεπτά πριν τη λήξη ισοφάρισε σε 68-68.

Λίγο αργότερα, στα 3.06’ πριν την εκπνοή, υπήρξε βλάβη στην κονσόλα χρονομέτρησης και οι παίκτες λόγω της δεκάλεπτης διακοπής που υπήρξε, ώσπου να τοποθετηθεί καινούργια, έκαναν αναγκαστικό ζέσταμα.

Όταν ξεκίνησε και πάλι το ματς, ο Γκριγκόνις είχε 2/2 βολές, ενώ στα 2.37’ το δίποντο του Ναν ανάγκασε τον Μπαρτζώκα να πάρει τάιμ άουτ, με το σκορ στο 72-68. Ο Φαλ στα 2.15’ κάρφωσε (72-70) και ο Μακ Κίσικ με 1/2 βολές στο 1.51’ μείωσε στον πόντο.

Το airball του Χερνάνγκομεθ σε τρίποντο έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να περάσουν μπροστά, αλλά και ο Γουόκαπ έκανε airball σε τρίποντο, δείγμα της μεγάλης πίεσης που υπήρχε εκατέρωθεν.

Ο Σλούκας όμως ήταν εύστοχος στα 36’’ έξω από τα 6.75’ (75-71), ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στη δική του επίθεση και με βολές ο Σλούκας στα 22’.5’’ διαμόρφωσε το τελικό 77-71.

Τα δεκάλεπτα: 23-16 38-33, 59-55, 77-71

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Σλούκας 10 (2), Παπαπέτρου 4, Ναν 17 (1), Ερνανγκόμεθ 11 (1), Μήτογλου 15 (3), Καλαϊτζάκης, Βιλντόζα 2, Μωραΐτης, Μπαλτσερόφσκι, Λεσόρ 13, Γκριγκόνις 5 (1), Μαντζούκας.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1), Κάνααν 15 (4), Φαλ 10, Παπανικολάου  4, Πίτερς 10, Γουίλιαμς-Γκος 18 (1), Ράιτ 3, Λούντζης, Λαρεντζάκης 3 (1), Μήτρου-Λονγκ, Τανούλης, ΜακΚίσικ 2

απόδοση: magnesiasports