Με κορυφαίο τον Κουτίνα, 73-65 η Νίκη τον Φαίακα

27 πόντους σημείωσε ο Κουτίνας

Ένα πολύ σημαντικό “ροζ φύλλο” που τη βοηθά να φτάσει ένα βήμα πιο κοντά στον αγωνιστικό στόχο που έχει θέσει, την παραμονή της στην κατηγορία, πήρε το απόγευμα της Κυριακής η Νίκη Βόλου που κέρδισε στο Κλειστό Γυμναστήριο της Νέας Ιωνίας, τον συνδιεκδικητή της σωτηρίας, Φαίακα Κέρκυρας με 73-65, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του Βορείου Ομίλου της Γ’ Εθνικής με τον Κουτίνα να είναι ο καλύτερος των γηπεδούχων με 27 πόντους.

Η ομάδα του Γρηγόρη Γιασσάρη, που είχε να αντιμετωπίσει και τις δύο σοβαρές απουσίες των Γεωργίου και Φρουσκλιά, αλλά και την απουσία του κόσμου, καθώς ο αγώνας γινόταν κεκλεισμένων των θυρών, ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, προηγούμενη με πέντε πόντους (9-4) στο 5′.

Κάποια επιπόλαια λάθη, όμως, και στις δύο πλευρές του παρκέ έφεραν τον Φαίακα σε θέση οδηγού, μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (17-20). Η προβληματική εικόνα της Νίκης στο τελευταίο τρίλεπτο της πρώτης περιόδου συνεχίστηκε, μάλιστα, και στη δεύτερη, με τον Φαίακα να εκμεταλλεύεται την κατάσταση και να παίρνει στα χέρια της το “μομέντουμ” του αγώνα. Με τον Περούλη να είναι σε εξαιρετική μέρα επιθετικά, η φιλοξενούμενη ομάδα κατάφερε να χτίσει μία υπέρ της διαφορά που έφτασε μέχρι και στους 12 πόντους στο 18′ (28-40), δύο συνεχόμενα τρίποντα του Βασίλη Γιωτόπουλου, όμως, επέτρεψαν στη Νίκη, σε ένα χρονικό σημείο που έμοιαζε “χαμένη”, ειδικά στο μπροστά μέρος του παρκέ, να ελπίζει για ένα καλύτερο δεύτερο μέρος, καθώς η εις βάρος της διαφορά μέχρι το 20′ δεν έφτασε σε απαγορευτικά για ανατροπή επίπεδα (33-42).

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, το σκηνικό άλλαξε. Η Νίκη, με “εκρηκτικό” ξεκίνημα, εξαιρετική άμυνα και ολόσωστες επιλογές στην επίθεση πραγματοποίησε ένα επιμέρους σκορ 19-3, σε διάστημα επτά αγωνιστικών λεπτών (51-45). Οι κυανόλευκοι ήλεγχαν απολύτως την κατάσταση, με τον Φαίακα, όμως, να παίρνει μπροστά στο τελευταίο τρίλεπτο της τρίτης περιόδου και να φέρνει ξανά το ματς στα μέτρα του, μέχρι το 30′ (53-52). Στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης, Φώτης Τάσσος, Βασίλης Γιωτόπουλος και Σάκης Κουτίνας πήραν στις “πλάτες” τους τη Νίκη, η οποία κατάφερε από νωρίς στο τελευταίο δεκάλεπτο να έχει μία μικρή υπέρ της διαφορά, την οποία μεγάλωσε προς το τέλος για το τελικό 73-65, παρά το γεγονός πως αναγκάστηκε για περίπου 2,5 λεπτά να αγωνιστεί χωρίς τον Τάσσο, ο οποίος συγκρούστηκε κεφάλι με κεφάλι με τον Χατζόπουλο, με αποτέλεσμα να σκιστεί το φρύδι του (ακριβώς στο ίδιο σημείο τραυματίστηκε κι ο σέντερ του Φαίακα, αποχωρώντας αμφότεροι από το παρκέ).

Τελικό αποτέλεσμα 73-65, με τη Νίκη να φτάνει τις οκτώ νίκες και τους 25 βαθμούς, παραμένοντας άνετα πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Επόμενη αγωνιστική της υποχρέωση, την επόμενη Κυριακή, κόντρα στον ουραγό Μακεδονικό, στη Θεσσαλονίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 33-42, 53-52, 73-65

Νίκη Βόλου (Γιασάρης-Στρατίκης): Καραγεώργος, Βερτζάγιας, Καρπέτης, Αναγνωστόπουλος 3 (1), Γιωτόπουλος 12 (4), Κουτίνας 27 (1), Τσαβές 2, Τασιούδης 14, Τσώλης 6, Τάσσος 9 (1), Διγενής

Φαίακας Κέρκυρας (Γεωργίου): Κατέχης, Γρίψιος 2, Ματενίδης 9 (1), Νεδέλκος 6 (1), Σιώπης 8 (2), Πεταλωτής 8, Περούλης 13 (2), Νίκας 14 (2), Αυγερινός, Χατζόπουλος 2, Ταουσάνης 3.