Μεγάλη νίκη ο Βόλος 2004, 1-0 την Αθηναϊκή

Μεγάλη νίκη σημείωσε ο Βόλος 2004 απέναντι στη δεύτερη της βαθμολογίας, Αθηναϊκή Αγίου Δημητρίου με σκορ 1-0, για την 11η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β’ Εθνικής γυναικών στο βοηθητικό του ΕΑΚ.

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα ημίχρονο. Στο πρώτο μέρος ο Βόλος 2004 μπήκε πιο δυνατά, ήταν αρκετά πιεστικός και κυριάρχησε στο γήπεδο, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ. Αυτό έγινε στο 25′, όταν μετά από μακρινή μπαλιά της Κέκου στην πλάτη της άμυνας, η Νεννέ πλάσαρε εύστοχα για το 1-0. Στο πρώτο 45λεπτο ο Βόλος 2004 είδε να του ακυρώνονται και δύο γκολ: πριν το 1-0 για οφσάιντ της Αβντόλι και λίγο πριν την ανάπαυλα για επιθετικό φάουλ της ίδιας παίκτριας.

Στην επανάληψη ο Βόλος 2004 έδωσε χώρο στην Αθηναϊκή, που πίεσε για την ισοφάριση, έχοντας και δοκάρι σε μακρινό σουτ στο 70′. Οι γηπεδούχες από την άλλη ήταν επικίνδυνες στις αντεπιθέσεις και θα μπορούσαν να πετύχουν και δεύτερο γκολ στο 65′ σε σουτ της Γεωργολοπούλου, που χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, και σε κεφαλιά της Κουλοχιέρη στο 75′ που έφυγε λίγο άουτ.

Ο Βόλος 2004 έφτασε έτσι τους 13 βαθμούς και περιμένει το επόμενο παιχνίδι (προτελευταίο για φέτος) με την Ολυμπιάδα Υμηττού. Ενδιάμεσα το επόμενο Σάββατο η ομάδα κορασίδων θα αντιμετωπίσει για το Κύπελλο Ελλάδας την αντίστοιχη των Ελπίδων Καρδίτσας.

Λίγο πριν το επίσημο παιχνίδι των δύο ομάδων, η ακαδημία του Α.Σ. Βόλος 2004 αγωνίστηκε σε φιλικό παιχνίδι με την ακαδημία της Αθηναϊκής, διάρκειας ενός ημιχρόνου. Οι μικρές έδειξαν τον δρόμο στις μεγάλες κερδίζοντας και αυτές με 1-0, με ωραία προσπάθεια και εύστοχο πλασέ της Ευαγγελίας Νάνου.

ΒΟΛΟΣ 2004: Μιχαλακάκη, Γρηγοριάδη, Βαϊνοπούλου, Αβντόλι, Βέτσικα, Παπασακελλαρίου, Νικάκη, Γκέκα (40’ Γεωργολοπούλου-70’ Κυριάκου), Κέκου, Ανδρέου (46’ Κουλοχιέρη), Νεννέ.

7. Απολλωνίδες Ερέτριας (4-38) 0
*Ρεπό στον β’ γύρο του πρωταθλήματος έκαναν Αβαντίδες Χαλκίδας, Αθηναϊκή Αγίου Δημητρίου, Απολλωνίδες Ερέτριας και Νεφέλες Κατερίνης.

Επτάρα του Μαγνησιακού

Διέλυσε 7-0 την αδύναμη ΑΕ Ζωγράφου στο γήπεδο της Αγίας Παρασκευής ο Μαγνησιακός για την 10η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Γ’ Εθνικής γυναικών, φτάνοντας τους 17 βαθμούς και παραμένοντας στη δεύτερη θέση. 24 έχουν οι πρωτοπόρες Νέες Τρικάλων, που έχουν κάνει το οκτώ στα οκτώ. Δύο γκολ πέτυχαν οι Πούλιου και Πέτση και από ένα η Τσούμα, η Κατερίνα Πάσχου και η Ισιδώρα Πάσχου.

ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ: Ξάνθη, Κανάκη (46’ Παπαπαύλου), Λεονταρίτη, Χουβαρδά (46’ Μακεδών), Πέτση, Χατζηλιόντα, Τσούμα, Πάσχου Ι., Πούλιου, Σταμοπούλου, Παπαδοπούλου (60’ Πάσχου Κ.)