Μετάλλια και διακρίσεις για μέλη του ΟΕΑ-ΝΑΒ

Εξαιρετική εμφάνιση με συνολικά 59 μετάλλια πραγματοποίησαν η αγωνιστική και η προαγωνιστική ομάδα του Ο.Ε.Α.-Ν.Α.Β. στους αγώνες «Νικητήρια 2020», στoν Βόλο και στους διεθνείς αγώνες «Αλεξάνδρεια», στη Θεσσαλονίκη.

Η αγωνιστική ομάδα, μετά από την συμμετοχή 7 αθλητών στα «Αλεξάνδρεια» και αφού ολοκλήρωσε την χειμερινή προετοιμασία της στην Νάουσα, συμμετείχε στα «Νικητήρια» με 17 αθλητές/αθλήτριες, όπου κατέκτησε 11 πρώτες θέσεις, 11 δεύτερες, 6 τρίτες θέσεις.

Πρωταγωνιστές ήταν:

-η Πηνελόπη Προβίδα με 4 πρώτες θέσεις στα 50μ – 100μ ελεύθερο και στα 100 – 200μ ύπτιο Παγκορασίδων Α.

-ο Θανάσης Μακρής με 3 πρώτες θέσεις στα 200μ-400μ-800μ ελεύθερο στην κατηγορία παίδων.

-ο Νίκος Καπάλας με 2 πρώτες θέσεις στα 50μ και 100μ ελεύθερο στην κατηγορία Παίδων.

-η Δροσιά Καπάλα με 1 πρώτη θέση στα 200μ ελεύθερο και 3 δεύτερες θέσεις στα 50μ-100μ ελεύθερο και 50μ πεταλούδα Παγκορασίδων Α.

-ο Παντελής Μιχαηλίδης με 1 πρώτη θέση στα 50μ πεταλούδα, 1 δεύτερη στα 200μ μικτή ατομική και 1 τρίτη θέση στα 100μ πεταλούδα, στην κατηγορία Παμπαίδων Β.

-η Αναστασία Παπαδημητρίου με 3 δεύτερες θέσεις στα 100και 200μ ύπτιο και 400μ μικτή ατομική και 1 τρίτη θέση στα 200μ μικτή ατομική στην κατηγορία Κορασίδων.

-ο Δημήτρης Σταματίου με 2 δεύτερες θέσεις στα 100 πεταλούδα και 200μ μικτή ατομική και 2 τρίτες θέσεις στα 50 και 200μ πεταλούδα, στην κατηγορία παίδων.

-η Ιώ Καραμάνου με 1 δεύτερη θέση στα 100μ ελεύθερο Παγκορασίδων Β.

-ο Δημήτρης Φλαμπούρης-Σφέτσος με 1 δεύτερη θέση στα 200μ ύπτιο, στην κατηγορία παίδων.

-η Ελένη Ασήμου με 1τρίτη θέση στα 50μ ύπτιο Κορασίδων.

-η Θάλεια Υφαντίδη με 1 τρίτη θέση στα 50μ πρόσθιο Παγκορασίδων Α.

Θέσεις στις οκτάδες των αγωνισμάτων τους κατέλαβαν οι : Γιάννης Γιάκας, Αλεξάνδρα Νέου, Ελευθερία Κανάτα, Κλειώ Πρασινάκη, Κλέντι Μπέγκα και Ναταλία Ζάνι

Η προαγωνιστική ομάδα, με 44 αθλητές/αθλήτριες κατέκτησε 8 πρώτες θέσεις, 10 δεύτερες, 10 τρίτες θέσεις σε ατομικά αγωνίσματα ΚΑΙ 1 δεύτερη και 2 τρίτες σε ομαδικά αγωνίσματα.

Πρώτες θέσεις-χρυσά μετάλλια:

-Ελένη Ιωνά με 3 χρυσά μετάλλια στα 50μ -100μ ελεύθερο και 100μ πεταλούδα.

-Άγγελος Λούπας στα 200μ ύπτιο και 100μ πεταλούδα.

-Ιωάννα Ασήμου στα 50μ ύπτιο.

-Ζωή Μαντζαφλέρη στα 50μ πεταλούδα.

-Μίλτος Σπάθης στα 100μ πρόσθιο.

Δεύτερες θέσεις-αργυρά μετάλλια:

-Απόστολος Αλεξίου στα 50 και 400μ ελεύθερο.

-Ιωάννα Ασήμου στα 400μ ελεύθερο και 200μ μικτή ατομική.

-Χρήστος Θειακός στα 100μ ελεύθερο και 100μ πεταλούδα.

-Κατερίνα Ανδρέου στα 100μ πεταλούδα.

-Λυδία Γιαννακού στα 100μ ελεύθερο.

-Αντώνης Μακρής στα 50μ ύπτιο.

-Στέλλα Νέου στα 50μ ύπτιο.

-η μικτή σκυτάλη 4Χ50 ελεύθερο 9-10 ετών με τους Λαμπρινή Παπαδημητρίου-Λυδία Γιαννακού-Δημήτρης Γκάτσης και Θανάσης Σιάκκας.

Τρίτες θέσεις-χάλκινα μετάλλια:

-Αλέξανδρος Γαβρινιώτης στα 100μ ύπτιο και100μ πρόσθιο.

-Λαμπρινή Παπαδημητρίου στα 200μ ελεύθερο και 50μ πεταλούδα.

-Θανάσης Σιάκκας στα 50μ ύπτιο και 200μ ελεύθερο.

-Απόστολος Αλεξίου στα 200μ μικτή ατομική.

-Δημήτρης Γκάτσης στα 50μ πρόσθιο.

-Νίκος Χαρίλας στα 50μ ελεύθερο.

-Χριστίνα Χουτζιούμη στα 50μ ελεύθερο.

-η μικτή σκυτάλη 4Χ50 μ.ο. 9-10 ετών με τους Λαμπρινή Παπαδημητρίου-Λυδία Γιαννακού-Μίλτο Σπάθη και Θανάση Σιάκκα.

-η μικτή σκυτάλη 4Χ50 ελεύθερο 11-12 ετών με τους Απόστολο Αλεξίου-Ιωάννα Ασήμου-Ελένη Ιωνά και Αντώνη Νιαώτη.

Καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι υπόλοιποι αθλητές και αθλήτριες, βελτιώνοντας τους χρόνους τους: Μαρίλια Βασιλείου, Χαράλαμπος Γαβρινιώτης, Αλέξανδρος Γιάκας, Νεφέλη Γιάκα, Λυδία Γιάκα, Δημήτρης Δεμελής, Γιώργος Ζαχαρογιάννης, Ιωάννης Ζούνης, Δημήτρης Καϊτανίδης, Γεσθημανή Κανάτα, Λυδία Κανέλλου, Αντώνης Καραμάνος, Βύρωνας Κεσμετζής, Ασημένια Κόκκαλη, Ξένια Κόκκαλη, Χλόη Λάχε, Κατερίνα Λουρετζή, Μυροφόρα Μιχαηλίδη, Θανάσης Μπαράκος, Παναγιώτης Μποχώρης, Κωνσταντίνος Μπουρονίκος, Αντώνης Νιώτης, Ευσταθία Νταϊλάνη, Τριανταφυλλιά Πρίντεζη, Νίκος Ραϊδης, Αργυρώ Φιλίππου, Ιωσήφ Χριστοφορίδης.