Μυθικός Giannis, στους τελικούς οι Μπακς!

Μυθικός Γιάννης Αντετοκούνμπο σημείωσε 40 πόντους, έφτασε σε double double (είχε και 13 ριμπάουντ), οδηγώντας τους Μπακς σε νίκη στην παράταση με 115-111 μέσα στο Μπρούκλιν, στο Game 7 των ημιτελικών της Ανατολής, και στους τελικούς (4-3).

Οι Μπακς «επέζησαν» από την συγκλονιστική εμφάνιση 48 πόντων (9 ριμπαόντ/6 ασίστ σε 53΄) του Κέβιν Ντουράν, ξεπερνώντας την απώλεια των δύο πρώτων αγώνων, συμπεριλαμβανομένης της ήττας 39 πόντων στο Game 2 και προχώρησαν στον τελικό της Ανατολής για 10η φορά στην ιστορία της ομάδας και δεύτερη στις τρεις τελευταίες σεζόν, ξανά μετά από δύο χρόνια.

Εκεί (στους τελικούς) η ομάδα του Μιλγουόκι, περιμένει τη νικήτρια από την συνάντηση Φιλαδέλφεια Σίξερς και Ατλάντα Χοκς (3-3).

Στα 50:08 λεπτά μοναδικής εμφάνισης, ο Ελληνας σούπερ σταρ εκτός από τους 40 πόντους (13/18 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8/14 βολές) και τα 13 ριμπάουντ, είχε επίσης 5 ασίστ, 1 κόψιμο ενώ έκανε 3 λάθη και 3 φάουλ, έχοντας απέναντί του το κοινό του Μπρούκλιν.

Από κοντά Κρις Μίντλετον και Τζρου Χόλιντεϊ, με 23 και 13 πόντους αντίστοιχα .

Εκτός από τον εξαιρετικό Ντουράν, που για ένα εκατοστό θα είχε σκοράρει τρίποντο στο φινάλε της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης, αλλά πατούσε γραμμή, ισοφάρισε (109-109) και έτσι το ματς πήγε στην παράταση, ο Τζέιμς Χάρντεν είχε 22 πόντους, 9 ριμπάουντ και 9 σε 53΄΄.