Nίκη για την Ανόρθωση στη Γ’ Εθνική, 78-68 τη Νίκαια 2012

Για την 6η αγωνιστική της Γ' Εθνικής

Με σκορ 78-68 ολοκληρώθηκε ο αγώνας ανάμεσα σε Ανόρθωση και Νίκαια 2012 για την 6η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής και έφτασε έτσι τις τρεις σερί νίκες, έχοντας τον Μπόγδανο σε καλή ημέρα, καθώς σημείωσε 27 πόντους.

Ρεπορτάζ: Χρυσόστομος Τρίμμης

Σχεδόν ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο για τις δύο ομάδες, με την Ανόρθωση να προσπαθεί να πατήσει γκάζι αλλά τη Νίκαια 2012 να μην της το επιτρέπει, και να κρατά τη διαφορά σε απόσταση αναπνοής και όχι μόνο. Μάλιστα σε αρκετά σημεία οι φιλοξενούμενοι είχαν και βραχεία κεφαλή ενός-δύο πόντων αλλά τελικά η Ανόρθωση πήρε το πρώτο δεκάλεπτο με το επιμέρους 20-19.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με ένα σερί 0-9 από πλευράς Νίκαια 2012, με τον Παναγιώτη Φιλιππόπουλο μάλιστα να πετυχαίνει τους έξι πόντους για την ομάδα του και το σκορ να γίνεται 20-28, μέχρι ν’ αναλάβει δράση ο Μπόγδανος. Ο 47χρονος παίκτης της Ανόρθωσης έκανε ένα προσωπικό σερί 9-0 και έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του (29-28), ενώ στις βολές του Γκοντόπουλου απάντησε με δίποντο ο Σιαμέτης για το 31-31. Τελικά με βολές ο Μπόγδανος διαμόρφωσε το 33-31 υπέρ της ομάδας του για το ημίχρονο του αγώνα.

Άνοιξε η ψαλίδα

Αγχώθηκε η Νίκαια 2012 στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου και αυτό το εκμεταλλεύτηκε πλήρως η Ανόρθωση. Το 33-33 έγινε 42-34, με τον Σιμάκη να πετυχαίνει δύο τρίποντα σε εκείνο το σημείο και ν’ ανοίγει τη διαφορά υπέρ της ομάδας του.

Κάποιες σπασμωδικές κινήσεις της φιλοξενούμενης ομάδας δεν ήταν αρκετές και έτσι η Ανόρθωση έφτασε στο 48-39, 3 λεπτά πριν την ολοκλήρωση της περιόδου, με τη Νίκαια 2012 απλά να κρατά τη σε βάρος της διαφορά σε διαχειρίσιμα επίπεδα, παίζοντας όμως και πιο ελεύθερο μπάσκετ στα τελευταία λεπτά. Από πλευράς Ανόρθωσης, ο Σιμάκης με 1 / 2 βολές στο τέλος διαμόρφωσε το 55-47 του τρίτου δεκαλέπτου.

Με τρίποντο ξεκίνησε η Νίκαια 2012 το τέταρτο δεκάλεπτο (από τον Μοσχόπουλο) αλλά Μπόγδανος με τέσσερις πόντους και με άλλους δύο ο Γκοντόπουλος έφεραν τη διαφορά στο +11 για την Ανόρθωση (61-50, 8’04’’ πριν το τέλος). Για αρκετά λεπτά η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με το ελεύθερο μπάσκετ να είναι στοιχείο του αγώνα αλλά και τα λάθη εκατέρωθεν να είναι αρκετά, με τους πέντε συνεχόμενους πόντους του Σιμόπουλου να δίνουν ανάσα στη Νίκαια 2012 (70-63). Απλά από εκεί και πέρα διαμορφώθηκε το τελικό 78-68, με την Ανόρθωση να πανηγυρίζει την 3η σερί νίκη της στη Γ’ Εθνική.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 33-31, 54-47, 78-68

Ανόρθωση (Καπουρνιώτης): Καραγεώργος 12 (2), Μπέας, Γκοντόπουλος 14 (2), Ίλτσογλου, Καραθανάσης, Μπόγδανος 27, Αγκρής, Τζούμας, Σιμάκης 14 (2), Σκαμάγκας, Φιλίππου 8, Παρασκευάς 3.

Νίκαια 2012 (Γκόρης): Καραδήμας 9 (1), Μουράτης 4 (1), Κουραμάς, Κοντογιάννης, Σιαμέτης 13 (3), Μοσχόπουλος 8 (2), Χασιώτης 11 (1), Παπαδόπουλος, Σιμόπουλος 11 (3), Φιλιππόπουλος 12.