Νίκησε τον Ίωνα με 72-65 και έκανε το 2-0 ο Γ.Σ. Αλμυρού

Η πανηγυρική selfie στα αποδυτήρια των παικτών του Γ.Σ. Αλμυρού

Τη νίκη μέσα στον Αλμυρό επί του Γυμναστικού έψαχνε ο τρίτος Ίωνας στο φινάλε της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος του πρώτου ομίλου της Α1 ΕΣΚΑΘ, προκειμένου να ισοφαρίσει το σκορ στα μεταξύ τους παιχνίδια σε 1-1, κάτι που θα του έδινε το δικαίωμα να διεκδικήσει σε ένα νέο αγώνα την είσοδό του στην τετράδα των πλέι οφ ανόδου.

Ωστόσο, ο Γ.Σ. Αλμυρού ήταν αυτός που εκμεταλλεύτηκε την έδρα του, επικράτησε με 72-65, έκανε το 2-0 και δε χρειαστεί να δώσει κάποιον επιπλέον αγώνα, ωσότου ξεκινήσει το μίνι πρωτάθλημα με τους διπλούς αγώνες στη φάση των τεσσάρων.

Από το 18’ μέχρι το 20’ οι γηπεδούχοι, κι ενώ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, μπόρεσαν να αποκτήσουν μία διαφορά οκτώ πόντων (42-33) ως το ημίχρονο. Ο Ίωνας πλησίασε εκ νέου στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά από το 27’ έως το 34’ έγινε σερί 13-0 από τον Αλμυρό, με τη διαφορά να φτάνει στους 17 πόντους και με την πλάστιγγα να γέρνει κατά πολύ προς τη μεριά της ομάδας του Γιάννη Στεργιόπουλου.

ΟΙ φιλοξενούμενοι δεν παράτησαν το παιχνίδι και έφτασαν στο 39’ να μειώσουν με μεγάλη προσπάθεια στους πέντε (70-65) και τελικά με δύο εύστοχες βολές ο Παπούλιας διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 41-33, 63-50, 72-65

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Στεργιόπουλος): Κοντοστάθης 7 (1), Μαμούρας 6, Παπούλιας 25 (2), Ράπτης 4, Βλήτσιος 6, Θέος, Γώγουλας 2, Βαλαμούτης 15 (3), Συνάζος, Τοκατλίδης, Παπακωνσταντίνου, Παπαβαΐτσης

ΙΩΝΑΣ (Πρέκας): Κουμπούνης 3 (1), Ευτυχίδης 8 (2), Μπεκρής 20 (2), Βασιλείου 7, Γεωργόπουλος 16, Παυλόπουλος 11 (1), Φωτιάδης