ΝΠΣ Βόλος-Πανιώνιος: Η προαναγγελία

Την προαναγγελία του αγώνα ΝΠΣ Βόλος-Πανιώνιος έδωσε στη δημοσιότητα η διοργανώτρια αρχή της SuperLeague. Ο αγώνας πραγματοποιείται σήμερα στις 17:15 στο Πανθεσσαλικό.

Ήταν 25 Αυγούστου όταν η ομάδα του Βόλου εντυπωσίαζε νικώντας στο παρθενικό της παιχνίδι στη Super League τον Πανιώνιο μέσα στη Νέα Σμύρνη.

Ήδη από εκείνη τη μέρα ο Πανιώνιος έμενε εννέα βαθμούς πίσω από το Βόλο. Από τότε μέχρι σήμερα έγιναν πολλά και από τις δύο ομάδες…

Και τώρα στο Βόλο θα παίξουν το παιχνίδι του δεύτερου γύρου έχοντας διαφορά οκτώ βαθμών. Από τότε δηλαδή ο Βόλος πήρε 11 και ο Πανιώνιος 12.

Η θεσσαλική ομάδα πρόσθεσε έναν ακόμα βαθμό με την ισοπαλία στην έδρα της με τον Παναθηναϊκό.

Δεν έχει νίκη στα τρία τελευταία παιχνίδια, ενώ έχει κερδίσει μόνο τον Παναιτωλικό στα τελευταία εννέα. Είναι και η μοναδική νίκη στα τελευταία τέσσερα της έδρας του.

Δεν έχει προηγηθεί σε κανένα παιχνίδι της έδρας του στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας βρεθεί δύο φορές πίσω στο σκορ και έχοντας τέσσερα ισόπαλα ημίχρονα.

Ο Πανιώνιος μπορεί να γνώρισε τη συντριβή από την ΑΕΚ, όμως έχει κάνει υπερπροσπάθεια μέσα στο Νοέμβριο και μάζεψε έξι βαθμούς με δύο νίκες και δύο ισοπαλίες.

Νίκησε στο προηγούμενο ταξίδι του, αυτό στην Ξάνθη, μόλις δεύτερη εκτός έδρας νίκη του μέσα στο 2019.

Οι δύο ομάδες έχουν κάτι κοινό. Με τα 23 γκολ που έχουν δεχτεί είναι οι δύο χειρότερες άμυνες του πρωταθλήματος.

Αυτό δε σημαίνει απαραίτητα ότι θα οδηγηθούν σε μεγάλο σκορ, καθώς και το παιχνίδι είναι κρίσιμο.