Αρχή του δεύτερου γύρου έχουμε στα πρωταθλήματα του πρώτου ομίλου της Α1, Α2 (12η αγωνιστική) και Β’ ΕΣΚΑΘ (10η αγωνιστική), ενώ ολοκληρώνεται ο πρώτος γύρος στο γυναικείο πρωτάθλημα με την 7η αγωνιστική. Το πρόγραμμα, οι διαιτητές και οι γραμματείες των αγώνων έχουν ως εξής:
Α1 ΕΣΚΑΘ/1ος Όμιλος
12η αγωνιστική
Σάββατο 18 Ιανουαρίου
Ελευθεριακός-Φοίβος (ΕΑΚ Βόλου, 17:30)
Διαιτητές: ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΣ, ΚΑΡΑΘΑΝΟΣ (ΜΟΡΦΗ)
Κριτές: ΜΑΡΙΤΣΟΥΔΗ, ΜΑΝΤΟΥΔΗΣ, ΚΑΡΟΤΣΑΚΗΣ
Σπάρτακος-Γ.Σ. Βόλου (Κλ. Αγίου Θωμά, 19:30)
Διαιτητές: ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗ, ΧΑΤΖΗΣ (ΒΑΡΝΑΣ)
Κριτές: ΑΝΔΡΕΟΥ, ΞΙΦΤΟΣ, ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ
Ίωνας-Κεραυνός («Β. Παρασκευόπουλος», 17:30)
Διαιτητές: ΤΣΑΛΑΣ, ΑΒΡΑΜΙΔΟΥ
Κριτές: ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΟΣ, ΒΕΝΕΤΣΑΝΟΣ, ΠΟΛΥΖΟΣ
Γ.Σ. Αλμυρού-Νίκαια 2012 (Κλ. Αλμυρού, 18:00)
Διαιτητές: ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ, ΜΠΟΥΓΛΟΣ Ι.
Κριτές: ΠΕΓΙΟΥΚΑ, ΒΕΛΕΝΤΖΑΣ, ΑΝΔΡΙΟΠΟΥΛΟΥ
Αστέρας Λάρισας-Αιολικός (Κλ. Αγίου Θωμά, 17:30)
Διαιτητές: ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗΣ, ΧΑΤΖΗΣ
Κριτές: ΑΝΔΡΕΟΥ, ΞΙΦΤΟΣ, ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ
Κυριακή 19 Ιανουαρίου
ΑΕΒΔ-Αγριά (Κλ. Ν. Ιωνίας, 19:30)
Διαιτητές: ΤΣΑΛΑΣ, ΠΑΠΑΓΙΩΤΗΣ
Κριτές: ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΟΣ, ΒΕΛΕΝΤΖΑΣ, ΑΝΔΡΙΟΠΟΥΛΟΥ
Α2 ΕΣΚΑΘ/1ος Όμιλος
12η αγωνιστική
Σάββατο 18 Ιανουαρίου
BC Volos-Kένταυρος Ζαγ. («Β. Παρασκευόπουλος», 19:30)
Διαιτητές: ΤΣΑΛΑΣ, ΑΒΡΑΜΙΔΟΥ
Κριτές: ΒΕΝΕΤΣΑΝΟΣ, ΠΟΛΥΖΟΣ, ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΟΣ
Ανάληψη-ΑΣ Φαρσάλων (ΕΑΚ Βόλου, 19:30)
Διαιτητές: ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ, ΠΑΠΑΓΙΩΤΗΣ
Κριτές: ΜΑΡΟΥΣΟΣ, ΜΑΝΤΟΥΔΗΣ, ΚΑΡΟΤΣΑΚΗΣ
Ιωλκία-Δήμητρα Ευξ. (Αγριάς, 17:30)
Διαιτητές: ΜΠΟΥΓΛΟΣ Π., ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ
Κριτές: ΧΑΤΖΗΤΡΑΚΟΣΙΑΣ, ΠΑΣΣΙΑΣ, ΓΟΥΛΑ
Κυριακή 19 Ιανουαρίου
Ίκαρος Νεάπολης-Ανόρθωση (Κλ. Αγ. Θωμά, 15:30)
Διαιτητές: ΠΕΤΡΙΔΗΣ, ΔΗΜΟΒΕΛΗΣ
Κριτές: ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ, ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ, ΝΑΝΟΥΛΗ
Ερμής Αγιάς 2018-Νέοι ΑΕΛ ( Γυμν. Αγιάς, 17:30)
Διαιτητές: ΒΟΝΤΣΑ, ΠΑΛΙΟΒΑΪΟΣ
Κριτές: ΔΗΜΤΣΙΚΟΥ, ΚΕΝΑΝΙΔΗ, ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΗΣ
Β’ ΕΣΚΑΘ/1ος Όμιλος
10η αγωνιστική
Σάββατο 18 Ιανουαρίου
Τύρναβος-Σκόπελος (Κλ. Τυρνάβου, 20:30)
Διαιτητές: ΓΚΕΚΑΣ, ΛΥΤΡΟΣΥΓΚΟΥΝΗΣ
Κριτές: ΓΙΑΝΝΟΥΛΑ, ΧΟΡΤΗ, ΚΕΧΑΓΙΑΣ
ΓΣ Φαρσάλων Κ21-Άδμητος Βελ. (Κλ. Φαρσάλων, 18:00)
Διαιτητές: ΚΙΣΣΑΣ, ΤΙΚΑΣ
Κριτές: ΔΗΜΤΣΙΚΟΥ, ΧΑΡΙΤΟΣ, ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΗΣ
Κυριακή 19 Ιανουαρίου
Καλοχώρι-Πλατύκαμπος (Κλ. Αγ. Θωμά, 19:30)
Διαιτητές: ΔΟΤΑ, ΦΑΡΜΑΚΗΣ
Κριτές: ΞΙΦΤΟΣ, ΦΑΡΜΑΚΙΩΤΗ, ΙΩΑΝΝΟΥ
Τιτάνες Αλμυρού-Ολυμπιονίκης (Κλ. Αλμυρού, 12:00)
Διαιτητές: ΠΑΠΑΓΙΩΤΗΣ, ΔΑΓΛΑΣ
Κριτές: ΜΠΟΡΛΟΤΟΣ, ΒΕΝΕΤΣΑΝΟΣ, ΚΑΡΟΤΣΑΚΗΣ
Αρμένιο-Ηρακλής Χάλκης (Κλ. Αρμενίου, 12:00)
Διαιτητές: ΤΣΙΑΚΑΛΟΣ, ΓΕΩΡΓΟΣΟΠΟΥΛΟΣ
Κριτές: ΤΟΨΑΚΗΣ, ΠΟΛΥΖΟΣ, ΠΕΓΙΟΥΚΑ
Γυναικείο ΕΣΚΑΘ
Κυριακή 19 Ιανουαρίου
Νίκη-Ανάληψη (Κλ. Ν. Ιωνίας, 21:00)
Διαιτητές: ΠΑΠΑΓΙΩΤΗΣ, ΓΕΩΡΓΟΣΟΠΟΥΛΟΣ
Κριτές: ΜΑΡΟΥΣΟΣ, ΑΝΔΡΙΟΠΟΥΛΟΥ, ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΟΣ
Αίολος Τρικάλων-Απόλλων Καρδ. (Δημ. Τρικάλων, 17:00)
Διαιτητές: ΓΚΑΡΤΖΟΝΙΚΑΣ Κ., ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ
Κριτές: ΓΚΟΥΓΚΟΥΣΤΑΜΟΥ, ΝΤΟΒΑΣ, ΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ