Μετά την ολοκλήρωση, σε τρία Σαββατοκύριακα, της επιλογής των αθλητριών καλαθοσφαίρισης, σε όλη τη Θεσσαλία, το τεχνικό επιτελείο της ΕΣΚΑΘ καλεί σε προπονήσεις ανά ηλικία, ανακοινώνοντας τα ονόματα αυτών που θα συμμετέχουν.
Κατά κανόνα, οι προπονήσεις θα γίνονται τα Σαββατοκύριακα, λαμβανομένων πάντα υπόψη των αγωνιστικών και άλλων υποχρεώσεων των αθλητριών.
Οι πρώτες προπονήσεις θα γίνουν στις 1 και 2 Οκτωβρίου στην ΠΕ Μαγνησίας την Κυριακή το πρωί στο γήπεδο της Ν. Ιωνίας και ώρα 09:00-10:00 οι γεννηθείσες το 2005-2006-2007-2008 και 10:00-11:00 οι 2009-2010-2011.
Το Σάββατο 8 Οκτωβρίου, προβλέπεται η διοργάνωση ημερίδας στη Λάρισα, από τις 09:00 έως τις 12:00. Κατά την ημερίδα θα υπάρξει αγωνιστικό πρόγραμμα αλλά και χρήσιμες ομιλίες προς τις αθλήτριες.
Στις πρώτες προπονήσεις αλλά και στην ημερίδα προβλέπεται ότι θα παραβρίσκεται και ο Ομοσπονδιακός Προπονητής Γιώργος Τσεμπέρης, που είναι υπεύθυνος του αναπτυξιακού Γυναικών σε όλη την Ελλάδα.
Οι κλήσεις έχουν ως εξής:
Για τα έτη γέννησης 2006-2008
Όνομα Έτος γέννησης Σύλλογος
- Αναστασιάδη Σαραντούλα 2006 Νίκη Βόλου
- Καραστάθη Δέσποινα 2007 Ολυμπιακός Βόλου
- Κοτοπούλη Μαρίνα 2006 Ολυμπιακός Βόλου
- Λογοδότη Σμαράγδα 2007 Ολυμπιακός Βόλου
- Λωριδοπούλου Ιωάννα 2008 BC Volos
- Μητρολιού Σοφία 2007 Νίκη Βόλου
- Νταϊάκη Χριστίνα 2006 Ολυμπιακός Βόλου
- Οικονομίδου Άλκηστις 2006 Ολυμπιακός Βόλου
- Πολύζου Κατερίνα 2007 Ολυμπιακός Βόλου
- Πορτοφέρι Χρύσα 2006 Ολυμπιακός Βόλου
- Ράπτη Αναστασία 2007 Ολυμπιακός Βόλου
- Σιουμουρέκη Βασιλική 2006 Ολυμπιακός Βόλου
- Τσάγκαρη Λυδία 2005 Νίκη Βόλου
- Τσομπανοπούλου Βιολέτα 2008 Νίκη Βόλου
Για τα έτη γέννησης 2009-2011
Όνομα Έτος γέννησης Σύλλογος
- Αναστασιάδη Δέσποινα 2010 Νίκη Βόλου
- Ασβεστά Βασιλική 2010 Αιολικός
- Γκριτζαλή Αναστασία 2009 Αιολικός
- Δασκαλοπούλου Κατερίνα 2011 Αιολικός
- Δασκαλοπούλου Ευθαλία 2012 Αιολικός
- Ιατρίδη Ειρήνη 2012 Ολυμπιακός Βόλου
- Καραλή Έλενα 2011 Αιολικός
- Κοντογιάννη Αγγελική 2010 Νίκη Βόλου
- Λαϊδόγλου Κυριακή 2011 Αιολικός
- Πατσέα Σταυρούλα 2011 Αιολικός
- Σελιτσανιώτη Λυδία 2011 Αιολικός
- Συνάζου Χρυσούλα 2010 Αιολικός
- Ψιλιώτη Μαρία 2009 Νίκη Βόλου