Παραολυμπιακοί Αγώνες: «Ασημένιος» ο Κωνσταντινίδης

Στο βάθρο ανέβηκε σήμερα ένας ακόμη Έλληνας αθλητής των Παραολυμπιακών Αγώνων του Ρίο για 9η φορά από την έναρξη της διοργάνωσης. Αυτή την φορά ήταν ο Σάκης Κωνσταντινίδης που πήρε το ασημένιο μετάλλιο στον τελικό της κορίνας F32.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έχασε το χρυσό για 22 εκατοστά, καθώς είχε καλύτερη βολή στα 33.69, την ώρα που ο Πολωνός, Σόκαλ, κατάφερε στην 6η και τελευταία του προσπάθεια να στείλει την κορίνα στα 33.91.

Το σημερινό ήταν το δεύτερο μετάλλιο του παγκόσμιου ρέκορντμαν στη δισκοβολία, αφού στην πρεμιέρα των 15ων Παραολυμπιακών Αγώνων του Ρίο ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στην κατηγορία F32 της σφαίρας. Παράλληλα, αυτό είναι το 9ο ελλληνικό μετάλλιο στην Βραζιλία.