Πέντε αθλητές κι αθλήτριες της Νίκης Βόλου στην προεθνική ομάδα κολύμβησης

Στην προεθνική ομάδα κολύμβησης 2018 – 2019 μετέχουν, πέντε κολυμβητές και κολυμβήτριες της Νίκης Βόλου.

Συγκεκριμένα, οι: Δημήτρης Αναστασάκης, Λάζαρος Γκέκας, Ευτυχία Ιωαννίδη, Γιάννης Κοντοβάς και Μαρία Χατζηεφραιμίδου αποτελούν μέλη της προεθνικής ομάδας.

Το τμήμα κολύμβησης του Γ.Σ.Β. «Η ΝΙΚΗ», με πάνω από 10 χρόνια λειτουργίας, έχει καταφέρει να διακριθεί όχι μόνο σε πανελλήνιο αλλά και σε ευρωπαϊκό επίπεδο, καταγράφοντας επιτυχίες εντός κι εκτός συνόρων.

Παρακάτω παρουσιάζονται αναλυτικά οι αθλητές κι αθλήτριες του τμήματος που μετέχουν στην προεθνική.

ΑΝΑΣΤΑΣΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Είναι 15 χρόνων και ανήκει στην κατηγορία ΠΑΙΔΩΝ. Κολυμπάει από 5 ετών και η κολύμβηση, όπως λέει, είναι πλέον ένα μεγάλο μέρος της ζωής του! Τα τρία τελευταία χρόνια ανήκει στην αγωνιστική κατηγορία και είναι μέλος των ΕΠΙΛΕΚΤΩΝ κολυμβητών, ενώ από φέτος ανήκει στην ΠΡΟΕΘΝΙΚΗ ΠΑΙΔΩΝ. Στο πρώτο πανελλήνιο πρωτάθλημα κατέλαβε την 5η θέση στα 200m ΥΠΤΙΟ και κατέκτησε και 1 χρυσό μετάλλιο σε σκυτάλη. Πέρσι, μπήκε σε 3 τελικούς, καταλαμβάνοντας την 5η θέση στα 200m ΥΠΤΙΟ, την 8η θέση στα 100m ΥΠΤΙΟ και την 8η θέση στα 400m ΜΙΚΤΗ ΑΤΟΜΙΚΗ, ενώ κατέκτησε και 3 ασημένια μετάλλια στις σκυτάλες. Στο φετινό πρωτάθλημα μπήκε σε 2 τελικούς, καταλαμβάνοντας την 4η θέση στα 400m ΜΙΚΤΗ ΑΤΟΜΙΚΗ και την 6η θέση στα 200m ΥΠΤΙΟ, ενώ κατέλαβε την 9η θέση στα 400m ΕΛΕΥΘΕΡΟ. Για το μέλλον φιλοδοξεί να συνεχίσει να βελτιώνει την τεχνική και τους χρόνους του με στόχο ακόμα καλύτερες θέσεις στο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ και όχι μόνο…

ΓΚΕΚΑΣ ΛΑΖΑΡΟΣ
Ημερομηνία γέννησης :23/01/2004
Κατηγορία: Παίδων Β
Ξεκίνησε το κολύμπι 8 χρόνων. Τα στυλ του είναι η Πεταλούδα το Ύπτιο και οι Μικτές.
Διακρίσεις : 5 Χρυσά και δύο Ασημένια μετάλλια σε Πανελλήνιους Αγώνες. 4 Χρυσά Μετάλλια σε Χειμερινούς αγώνες Βορείου Ελλάδος. 3 Χρυσά Μετάλλια και καλύτερος κολυμβητής στην κατηγορία μου στο διεθνές τουρνουά της Σερβίας “11 April GRAND PRIX 2018”.
Από φέτος ανήκει στην Προεθνική ομάδα. Έχει ενταχθεί στη λίστα με τους Επίλεκτους κολυμβητές της ΚΟΕ από το 2016 μέχρι και σήμερα.
Μετέχει στο Αναπτυξιακό πρόγραμμα Sports Excellence Επιλέκτων 12-15 ετών που έχει σκοπό την επιστημονική και διαχρονική υποστήριξη νεαρών και ταλαντούχων αθλητών υπό την επιστημονική επίβλεψη της Α’ Ορθοπαιδικής Κλινικής της Ιατρικής Σχολής του Εθνικού Καποδιαστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και με αποκλειστική χορηγία του Ιδρύματος “Σταύρος Νιάρχος”.
Καλύτερη στιγμή στην πορεία του φέτος ήταν το 00:58:86 τον τελικό των 100μ πεταλούδα, που είναι η δεύτερη καλύτερη επίδοση όλων των εποχών μετά το 00:57:76 του Ανδρέα Βαζαίου από το 2008.Φιλοδοξία του είναι να συνεχίσει να κολυμπά σε υψηλό επίπεδο και τα επόμενα χρόνια. Όνειρο του είναι να μπορέσω κάποια στιγμή να πάρει μέρος σε μεγάλους διεθνείς αγώνες.

ΕΥΤΥΧΙΑ ΙΩΑΝΝΙΔΗ
Γεννήθηκε στο Βόλο στις 26/05/2005 και ξεκίνησε να κολυμπά σε ηλικία 4 ετών.
Την αγωνιστική περίοδο 2017-2018 αγωνίστηκε στην κατηγορία Παγκορασίδων Β.
Επιλέχτηκε στην προεθνική ομάδα αρχικά με τις επιδόσεις μου στα «Νικητήρια 2018», (2.26.94) στα 200 ύπτιο, (1.07.94) στα 100 ύπτιο και (2.28.06) στα 200 Μ.Α στους Χειμερινούς, και (5.14.07) στα 400 Μ.Α. σε αγώνες ορίων.
Μαζί με την ομάδα της κατέκτησαν τη 1η θέση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα κατηγοριών και η ίδια κατέκτησε 3 χρυσά μετάλλια στα 200 ύπτιο με (2.20.94), στα 200 Μ.Α. με (2.24.83) και στα 400 Μ.Α. με (5.05.11).
Σε Διεθνείς αγώνες που έγιναν στο Βελιγράδι τον Απρίλιο του 2018 αναδείχθηκε καλύτερη αθλήτρια στην κατηγορία της. Στο 1ο Κύπελλο ΝΟΒΑ αναδείχτηκε επίσης καλύτερη αθλήτρια στην κατηγορία της με βάση τη βαθμολογία της FINA.
Έλαβε μέρος στο Εθνικό Πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών 29/6 – 1/7/2018, στο οποίο προκρίθηκε στους τελικούς των 200 ύπτιο και 200 ΜΑ και κατέλαβε την 6η θέση και στα δύο.
Η στόχευσή της είναι μέσα από την προπόνηση και την προσπάθειά της τη νέα χρονιά να βελτιώσει τις όποιες αδυναμίες της στην τεχνική και να συνεχίσει να διακρίνεται.

ΚΟΝΤΟΒΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ
Ημερομηνία Γέννησης:29 Μαΐου 2003
Κατηγορία «Παίδων»
Ασχολείται με την κολύμβηση από το 2007 (11 χρόνια)

Μέλος της προεθνικής ομάδας από τις 6/7/2017
”Αθλητής Αγώνων” στη B’ Κατηγορία στο διεθνές meeting «11April» που διεξήχθη στο Βελιγράδι.
Κοντινότερος στόχος του είναι η κλήση του στην εθνική ομάδα και πιο μακρινοί στόχοι είναι η συμμετοχή του και η διάκριση σε μεγαλύτερου βεληνεκούς αγώνες, όπως το Πανευρωπαϊκό, το Παγκόσμιο και οι Ολυμπιακοί Αγώνες.

ΧΑΤΖΗΕΦΡΑΙΜΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ
Γεννήθηκε στις 31 Ιανουαρίου 2003 στη Λάρισα. Μεγάλωσε στο Βόλο απ’ όπου κατάγονται και οι δύο γονείς της. Κολυμπάει από τα πέντε της χρόνια.

Από την πρώτη της χρονιά στην αγωνιστική κατηγορία, το 2016, είναι μέλος της προεθνικής ομάδας κολύμβησης. Ως Παγκορασίδα Β,στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κατηγοριών πήρε ασημένιο μετάλλιο στα 200μ πεταλούδα,στα 200μ και 400μ Μικτή Ατομική ,στα 4Χ100μ ελεύθερο , 4Χ200μ ελεύθερο και 4Χ100μ. Μικτή Ομαδική. Την επόμενη χρονιά, πήρε μέρος στο Grand Prix Acropolis και κατέκτησε την τρίτη θέση στα 200μ Μικτή Ατομική. Στην κατηγορία Πανκορασίδων Α’, συμμετείχε με την αποστολή της εθνικής ομάδας στο Comen cup της Μάλτας, κατακτώντας χάλκινο μετάλλιο στα 100μ πεταλούδα και επίσης χάλκινο μετάλλιο στα 4Χ100 Μικτή Ομαδική, με επίδοση που αποτέλεσε πανελλήνιο ρεκόρ για την κατηγορία.

Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων-Παγκορασίδων Α-Β που έγινε στο Βόλο το 2018, πήρε χρυσό μετάλλιο στα 400μ Μικτή Ατομική, ασημένιο μετάλλιο στα 200μ πεταλούδα, στα 200μ Μικτή Ατομική, στα 4Χ200μ ελεύθερο και χάλκινο μετάλλιο στα 4Χ100μ Μικτή Ομαδική. Το Μάρτιο του 2018 ως μέλος της αποστολής της εθνικής ομάδας στους Πολυεθνείς Αγώνες που έγιναν στη Λεμεσό της Κύπρου, κατέκτησε την τρίτη θέση στα 200μ Μικτή Ατομική. Την ίδια χρονιά, στο Εθνικό πρωτάθλημα Ανδρών-Γυναικών πήρε χάλκινο μετάλλιο στα 200μ πεταλούδα και στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων-Κορασίδων στη Θεσσαλονίκη, πήρε χάλκινο μετάλλιο στα 100μ πεταλούδα, ασημένιο μετάλλιο στα 200μ πεταλούδα και χάλκινο μετάλλιο στα 4Χ100 ελεύθερο mixed, ασημένιο μετάλλιο στα 4Χ100 Μικτή Ομαδική mixed και ασημένιο μετάλλιο στα 4Χ100 ελεύθερο Κορασίδων.

Στα σχέδια της για την επόμενη χρονιά είναι η συμμετοχή της σε πανευρωπαϊκούς αγώνες κολύμβησης.