Πέρασε με 68-77 από τη Φλώρινα η Νίκη Βόλου

Με τον Κουτίνα να παίζει με ενέσεις, καθώς έπαθε λουμπάγκο την Παρασκευή, και τον Σιμάκη να αγωνίζεται, παρότι δεν είχε αποθεραπευθεί πλήρως από διάστρεμμα, η Νίκη Βόλου πέρασε και από την έδρα του Αριστοτέλη Φλώρινας, αφού επικράτησε με 68-77 και παραμένει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με συγκάτοικο τον Αίολο Τρικάλων (πήρε το τρικαλινό ντέρμπι σε βάρος των Τρικάλων με 85-80).

Μετά το 17-18 του πρώτου δεκαλέπτου, η Νίκη ανάγκασε με καλή άμυνα τους γηπεδούχους σε λάθη και με επιμέρους σκορ στη δεύτερη περίοδο 11-16 απέκτησε προβάδισμα έξι πόντων στο ημίχρονο (28-34). Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως αυτή η διαφορά καλύφθηκε από τους γηπεδούχους, που στο 30′ ισοφάρισαν (44-44). Ο Αριστοτέλης ήταν αυτός τώρα που παρουσιάστηκε αποτελεσματικός στην άμυνα, με συνέπεια οι παίκτες της Νίκης να μην έχουν καλή επιθετική επίδοση, σημειώνοντας μόλις δέκα πόντους αυτό το διάστημα.

Όλα λοιπόν ξεκινούσαν από το μηδέν στο κρίσιμο τέταρτο δεκάλεπτο, στο οποίο η Νίκη αρχικά έμεινε πίσω με 53-51. Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Γιώργου Κοσμάτου έκαναν σερί 0-10 και φτάνοντας στο 53-61 ουσιαστικά καθάρισαν το παιχνίδι και έκαναν σωστή διαχείριση στη συνέχεια.

Δεκάλεπτα: 17-18, 28-34, 44-44, 68-77

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος): Σαριμπαλίδης 17 (3), Καραγεώργος 13 (1), Σιμάκης 2, Παρασκευάς 11, Τάσσος 10, Τσώλης 10 (1), Κουτίνας 12, Σταυροθεόδωρος, Βερτζάγιας, Ακούνια, Μαυροφώτης.

Συνολικά τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής:
ΣΚ Ιωάννινα-Ολυμπιακός Βόλου 78-69
Φαίακας Κέρκ.-Αριδαία 59-67
Αίολος Τρικάλων-Ίκαροι Τρικάλων 85-80
Αναγέννηση Καρδίτσας-Μελίκη 81-79
Αετοί Βέροιας-ΑΓΣ Ιωαννίνων 72-75 (κ.δ. 64-64)
Αριστοτέλης Φλώρινας-Νίκη Βόλου 68-77
ρεπό: Τιτάνες Παλαμά

Η βαθμολογία
1. Αίολος Τρικάλων 21
2. Νίκη Βόλου 21
3. ΣΚ Ιωάννινα 19
4. ΓΑΣ Μελίκης 17
5. Ίκαροι Τρικάλων 17
6. Αναγέννηση Καρδίτσας 17
7. Ολυμπιακός Βόλου 16
8. ΑΓΣΙ 16
9. Τιτάνες Παλαμά 16
10. Αετοί Βέροιας 16
11. Αριστοτέλης Φλώρινας 15
12. Αριδαία 14
13. Φαίακας Κέρκυρας 10*

*Έχει έναν μηδενισμό και αφαίρεση ενός βαθμού

Η επόμενη αγωνιστική:
Ολυμπιακός Βόλου–Τιτάνες Παλαμά
Αριδαία–ΣΚ Ιωάννινα
Ίκαροι Τρικάλων-Φαίακας Κέρκυρας
Μελίκη-Αίολος Τρικάλων
ΑΓΣ Ιωαννίνων-Αναγέννηση Καρδίτσας
Νίκη Βόλου-Αετοί Βέροιας
Ρεπό: Αριστοτέλης Φλώρινας