Περίπατος στην Κέρκυρα για τη Νίκη, 66-113 τον Φαίακα

Ήταν εύκολο στη θεωρία και αποδείχθηκε και στην πράξη τέτοιο το ματς της Νίκης Βόλου στη Κέρκυρα κόντρα στον Φαίακα. Η ομάδα του Γιώργου Κοσμάτου επικράτησε με 47 πόντους διαφορά, με το τελικό σκορ να είναι το 66-113. Οι φιλοξενούμενοι χρησιμοποίησαν συνολικά 10 παίκτες, οι οποίοι μοιράστηκαν τον χρόνο συμμετοχής και όλοι έπαιξαν από σχεδόν δύο δεκάλεπτα. Ο μόνος που προφυλάχθηκε ήταν ο Καραγεώργος, ενώ ο Κουτίνας όχι μόνο έπαιξε, αλλά το έκανε χωρίς μάσκα, δείχνοντας ότι ξεπέρασε γρήγορα το πρόβλημα με το κάταγμα στη μύτη. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα οι οκτώ πόντοι του 15χρονου φόργουορντ Δελεντζέ.

Η Νίκη ξεκίνησε με ένα 15-34 στο πρώτο δεκάλεπτο, χαλάρωσε στο δεύτερο, που ήταν το μοναδικό που κέρδισαν οι γηπεδούχοι με 22-21, με συνέπεια το 37-55 του ημιχρόνου, αλλά στην επανάληψη οι κυανόλευκοι έκαναν επιμέρους σκορ 29-58 και κέρδισαν με χαρακτηριστική άνεση, όπως άλλωστε αναμενόταν.

Τα δεκάλεπτα: 15-34, 37-55, 51-89, 66-113

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος): Βερτζάγιας 15 (1), Σαριμπαλίδης 20 (5), Σιμάκης 6, Ακούνια 9, Κουτίνας 19 (3), Καρπέτης 11 (1), Τσώλης 6, Τάσσος 7, Δελεντζές 8, Σταυροθεόδωρος 12