Πρόκριση για τη Νίκη στο Κύπελλο γυναικών, 49-35 τον Απόλλωνα Κ. (photos)

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ της Νίκης Βόλου, που ανέβηκε φέτος στην Α2, ξεκίνησε τις επίσημες υποχρεώσεις της για τη σεζόν 2020-21 με νοκ-άουτ αγώνα Κυπέλλου σήμερα Κυριακή (20/9). Οι κυανόλευκες υποδέχθηκαν στο κλειστό της Νέας Ιωνίας τον Απόλλωνα Καλαμαριάς, που θα παίξει σε άλλον όμιλο στο πρωτάθλημα, και τον κέρδισαν άνετα με 49-35, προβληματιζόμενες μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, που ήταν πίσω με 9-10. Ωστόσο, ανέβασαν την απόδοσή τους στη συνέχεια και μέχρι το ημίχρονο είχαν ξεφύγει με εννιά, αυξάνοντας τη διαφορά στους 13 στην 3η περίοδο και κλείνοντάς την στο +14.

Επόμενος αντίπαλος είναι οι Πάνθηρες Καβάλας εκτός έδρας κι αν η βολιώτικη ομάδα περάσει, θα συναντήσει τον πανίσχυρο πρωταθλητή Ελλάδος Ολυμπιακό Πειραιώς στο κλειστό της Νέας Ιωνίας στις 11 Οκτωβρίου.

Διαιτητές: Κοντογιάννης-Γεωργούλης
Δεκάλεπτα: 9-10, 25-16, 37-24, 49-35
Νίκη Βόλου (Γαλανάκης): Κωστούλα 5, Παρασχάκη 4, Αγαγιώτου 3 (1), Αλεξίου, Ντέγκα 2, Κοπάνου 7, Αρτεμισίου 10, Κατσιοπούλου 2, Τότση Α. 2, Δεληγιάννη 14
Απόλλων Καλαμαριάς (Γκογκάκης): Ιγγλέζου 9, Αντωνιάδου 10 (1), Αβρονιδάκη, Διαμαντοπούλου 7, Σακκά, Μάγνη, Φράγκου, Τσαπόγα 1, Μιχαηλίδου Ε., Μιχαηλίδου Κ. 1, Σουλιώτη 6, Γιαντζακλίδου 1

*Δείτε φωτογραφικά στιγμιότυπα από την αναμέτρηση μέσα από τον φακό της Ζωής Κωνσταντούλα