Πρωταθλητής Θεσσαλίας στους Εφήβους ο Αιολικός, 79-86 τον Νέο Κεραυνό

Ο Αιολικός αναδείχθηκε πρωταθλητής Θεσσαλίας στην κατηγορία των εφήβων, αφού κέρδισε με 79-86 τον Νέο Κεραυνό Λάρισας στο κλειστό των Φαρσάλων στον μεγάλο τελικό. Η επικράτηση του συνόλου του Αντώνη Σαμαρά ήταν δύσκολη, καθώς παρότι προηγήθηκε ακόμη και με 16 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και ήταν συνεχώς μπροστά από το ξεκίνημα ως τα τέλη του τρίτου δεκαλέπτου, κάποια στιγμή στο τέταρτο έχασε το προβάδισμα, αλλά έκανε δυνατό φίνις και πήρε πανάξια τη νίκη.

Ο Αιολικός ήταν από την αρχή μπροστά στο σκορ, ξεκινώντας με ένα 0-4, ενώ μετά τη μείωση σε 10-15 από τους αντιπάλους του στα 2.45’ πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου ακολούθησε σερί 0-11 από τους Βολιώτες, που ήταν πραγματικά εντυπωσιακοί (10-26). Ωστόσο, μάλλον χαλάρωσαν στα τελευταία δευτερόλεπτα του πρώτου δεκαλέπτου, με συνέπεια να δεχθούν έξι αναπάντητους πόντους και το σκορ να γίνει σε 16-26.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Αντώνη Σαμαρά συνέχιζε να έχει το πάνω χέρι και πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο ήταν μπροστά με 23-34, ενώ μέχρι την ανάπαυλα ο Κεραυνός έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό και συγκεκριμένα στους εννιά (32-41).

Το δεύτερο μέρος

Στη συνέχεια και κατά τη διάρκεια της 3ης περιόδου οι τυπικά φιλοξενούμενοι βρήκαν την ευκαιρία να αποσπαστούν κατά δώδεκα πόντους (37-49). Ακόμη κι όταν ο Κεραυνός μείωσε σε 41-49, ο Αιολικός αντέδρασε αμέσως και ξαναξέφυγε με 41-54, έχοντας μία ασφαλή απόσταση από τους αντιπάλους του.

Ωστόσο, οι Λαρισαίοι ήταν αξιόμαχοι και  κατάφεραν με φοβερή αντεπίθεση να μειώσουν λίγο πριν το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου με 55-56. Ευτυχώς που στα 16’’ οι Βολιώτες βρήκαν μετά από ώρα τον δρόμο προς το καλάθι κι έτσι πήραν ανάσα με το 55-58, που ήταν και το σκορ στο 30ο λεπτό.

Ο Κεραυνός στην αρχή της τέταρτης περιόδου πέρασε μπροστά με 62-61, όπως και λίγο αργότερα με 65-64, με τις εναλλαγές στο προβάδισμα να είναι συνεχόμενες στη συνέχεια, ώσπου ο Αιολικός στο 36’ να μπορέσει να αποσπαστεί κατά τέσσερις πόντους (71-75).

Νέα μικρή υπέρ τους διαφορά (74-77) είχαν οι Βολιώτες , με τον Ζαμπέτογλου να πετυχαίνει ένα καθοριστικό τρίποντο από τη γωνία ενάμισι λεπτό πριν το φινάλε, γράφοντας το 74-80.

Μάλιστα ο Λογοδότης και ο Μισαηλίδης διεύρυναν μέσα σε λίγο διάστημα τη διαφορά στους δέκα (74-84) κι εκεί κρίθηκαν όλα. Μετά από τρίποντο του Νέου Κεραυνού (77-84), ο Μισαηλίδης και πάλι έβαλε το τελευταίο καλάθι για τον Αιολικό, ενώ χωρίς πίεση, αφού οι πάντες είχαν χαλαρώσει, διαμορφώθηκε το τελικό 79-86.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 32-41, 55-58, 79-86

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Σαμαράς-Γουμενόπουλος): Ζαμπέτογλου 13 (3), Καραγιώργος 24 (4), Γκινίδης 2, Μπαϊράμης, Μισαηλίδης 10, Λογοδότης 18 (1), Θοεδωρόπουλος, Τσιαπράζης 3, Νασίκας, Σμυρλής 4, Οικονόμου, Παπαστρατής 12