Σε Γερμανία και εννέα εγχώριες διοργανώσεις δρομείς του ΣΔΥ Βόλου

Με πρωτιές σε Άνδρες και Γυναίκες

Με συμμετοχή σε διοργάνωση και έξω από τα σύνορα της Ελλάδας μπήκε ο Οκτώβριος για τους δρομείς του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Βόλου, αφού την Κυριακή 2 Οκτωβρίου στον Μαραθώνιο της Κολωνίας έτρεξε η Ευαγγελία Παπαχρήστου.

Η αντιπρόεδρος του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Βόλου τερμάτισε τα 42.195 μέτρα σε 4 ώρες 43:59. Με τον αγώνα αυτό η Ευαγγελία Παπαχρήστου συμπλήρωσε 25 Μαραθωνίους.

Την ίδια ημέρα έγινε ο 6ος Αγώνας Δρόμου Αλμυρού «Almyros City – Zerelia Lakes». Το γυναικείο team του συλλόγου πήρε και τις 3 θέσεις στο βάθρο στη μεγάλη απόσταση, με τις Βάνα Σπύρου νικήτρια, Κωνσταντία Σκορδά 2η και Ντέμα Ιωαννίδου 3η. Ανάλογη επιτυχία για τον ΣΔΥΒ καταγράφεται και στα 6 χλμ με την Κατερίνα Putz νικήτρια και την Κάλλη Σαράφη 2η. Στη γενική κατάταξη ανδρών στα 20,1χλμ ο Κώστας Σκοτίδης κατέλαβε την 3η θέση, ενώ στα 6 χιλιόμετρα ο Αντώνης Κόπανος ήταν 2ος.

Όσον αφορά τις κατηγορίες στα 20,1 χλμ, πρώτοι ήταν οι Μίλτος Καραπιπέρης, Τρύφωνας Καραμανλής, Στέφανος Μουρογιάννης, Χρήστος Βαλιάντζας, Δημήτρης Οικονόμου, Λίνα Παπακυριαζή, Κλαίρη Βασιλείου, Τζώρτζια Ιωάννου, 2οι οι Λίνος Βίγκλας και 3ος Μιχάλης Άκερμαν. Από τον ΣΔΥΒ έτρεξαν στον αγώνα του Αλμυρού 43 μέλη του, 31 στα 20,1χλμ kai12 στα 6 χλμ. Από τους 43, οι 32 ήταν άνδρες και οι 11 γυναίκες.

Το Σαββατοκύριακο τα μέλη του ΣΔΥ Βόλου αγωνίστηκαν σε 8 ακόμη διοργανώσεις, εκ των οποίων οι 6 ήταν σε αγώνες δρόμου ή βουνού, η μία σε τρίαθλο, και άλλη, ποδηλατική.

-Το Σάββατο 1 Οκτωβρίου έγινε το Lamia Night Run 2022, και ο Άρης Γεωργαντάς πήρε τη 24η θέση στα 10χλμ με 47:24. Πέμπτος στα 5χλμ ήταν ο Πάνος Κακογιάννης με 21:19.

-Στην Ψάθα Αττικής στον 7ο Δρόμο των Αλκυόνων Night Run 29,7 και 6,6 χλμ, ο Νίκος Σκούταρης κατέλαβε την 3η θέση στη γενική κατάταξη με 25’02’’ στη δεύτερη απόσταση.

-Την Κυριακή 02/10 στη Φολόη του Δήμου Αρχαίας Ολυμπίας έγινε το 3ο Foloi Trail Run. Στον αγώνα των 10 χιλιομέτρων τερμάτισαν μαζί με χρόνο 1:25:13 ο Βασίλης Ζαφειρίου και η Ιωάννα Πανταζή.

-Στον 9ο Αγώνα Ορεινού Τρεξίματος «ΞεΣκουριάΖω» στις Σκουριές Χαλκιδικής έτρεξαν δύο δρομείς του ΣΔΥ Βόλου. 42ος στα 24 χιλιόμετρα με 4:31:02 τερμάτισε ο Κωνσταντίνος Χαρντ που έκανε αρκετή επιπλέον απόσταση (11χλμ) από απώλεια της διαδρομής. Με 2:01:07 ο Ντίνος Πεταλωτής πήρε την 54η θέση στα 12,5χλμ.

-Στον Δρόμο Θυσίας Γιαννιτσών 6 χλμ του Pella Half Marathon, ο Αμβρόσιος Δημητριάδης τερμάτισε 3ος. 9η στις γυναίκες και 1η στην κατηγορία στον Ημιμαραθώνιο ήταν η Φανή Χασιώτη με 2:19:20.

-Στο Run Greece Λάρισας 22η ήταν στις Γυναίκες η Θεοδοσία Αποστολοπούλου στα 10χλμ με 1:02:49.

-Το Nafplio Action 2022 έγινε στην πρωτεύουσα της Αργολίδας με αγώνες τριάθλου. Στην σκυτάλη γυναικών της Ολυμπιακής απόστασης (1500 κολύμπι, 40 χλμ ποδήλατο, 10χλμ τρέξιμο), η ομάδα του Great νίκησε τον αγώνα, με την Πέγκυ Μάρθα που είναι επίσης μέλος του ΣΔΥ Βόλου να κάνει το ποδήλατο και το τρέξιμο, ενώ η Τόνια Καραγιάννη αγωνίστηκε στην κολύμβηση.

-Ο Γιάννης Κλόκας αναδείχθηκε νικητής γενικής κατηγορίας Master στην «6η ανάβαση Winery Monsieur Nicolas by G Karamitros» στον Μεσενικόλα Καρδίτσας. Οι Αντώνη Βλάχος, Μάριος Αδαλόγλου, Σαράντης Αραμπατζής, μετείχαν επίσης στον αγώνα.

Στο 40ο Σπάρταθλον ο Μανώλης Καραδημητρίου τερμάτισε στα 246 χιλιόμετρα για 2η φορά, σε 36 ώρες, 3 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα. Συνοδός του με αυτοκίνητο ήταν ο αδελφός του και μέλος του ΣΔΥ Βόλου Στάθης Καραδημητρίου, ενώ την επόμενη ημέρα οι δύο αθλητές πραγματοποίησαν 5ωρη πεζοπορία στον Μυστρά.

Ο ΣΔΥ Βόλου θυμίζει στα μέλη του το πρόγραμμα των κυριότερων αγώνων που ακολουθούν ως το τέλος του έτους και έχει οριστεί η ημερομηνία τους :

9 Οκτωβρίου: Τρέχω για την Φλόγα Βόλος

9 Οκτωβρίου: Τρέχω για την Κατερίνη 2022

15 Οκτωβρίου: 10ος Διεθνής Νυχτερινός Ημιμαραθώνιος Θεσσαλονίκης

16 Οκτωβρίου: 21ος Ρήγειος Δρόμος Βελεστίνο

16 Οκτωβρίου: 7ος Ημιμαραθώνιος Μαραθώνα 2022

5 Νοεμβρίου: Ultra Pelion Trail 2022

12-13 Νοεμβρίου: 39ος Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας

27 Νοεμβρίου: 3ο ΗΡΑΚΛΗΣ Γορίτσα Trail 2022