Σε ματς-θρίλερ, η Νίκη με ανατροπή 3-2 τον ΠΑΟΚ Β’

Προσπάθεια του Παναγιωτίδη στο σημερινό ματς
Με γκολ του Μιράντα στο 87' οι κυανόλευκοι πήραν το υπερπολύτιμο τρίποντο

Για την 13η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Σούπερ Λιγκ 2 η Νίκη σε αγώνα με όλα τα χαρακτηριστικά του θρίλερ, κατάφερε, έχοντας και αριθμητικό πλεονέκτημα από το 47’, να ανατρέψει το εις βάρος της 1-2 (12’ πεν. Μιράντα-42’ Δαρέλας, 51’ Τζίμας) με γκολ των Πολίτη και Μιράντα στο 61’ και το 87’ και να κερδίσει με 3-2 τον ΠΑΟΚ Β’, φτάνοντας στο έκτο της τρίποντο και στους 18 βαθμούς στο τέλος του πρώτου γύρου.

Η Νίκη είχε τον έλεγχο στον πρώτο μέρος και κυκλοφορούσε σωστά την μπάλα απέναντι σε μία ομάδα που δεν την απειλούσε. Ωστόσο, ενώ συνέβη το ιδανικό, να σκοράρει δηλαδή νωρίς και συγκεκριμένα στο 12’ με πέναλτι του Μιράντα, στην πρώτη του φάση ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε στο 42’ με κεφαλιά του Δαρέλα.

Η αποβολή του Τσοπούρογλου στο 47’ έδωσε αριθμητικό πλεονέκτημα στη Νίκη, αλλά τέσσερα λεπτά μετά ο Τζίμας, που απέδειξε γιατί θεωρείται στα 18 του ένα από τα μεγαλύτερα ταλέντα του ελληνικού ποδοσφαίρου, με προσωπικό γκολ έκανε την ανατροπή για τον ΠΑΟΚ.

Η Νίκη ανέβηκε και με τις αλλαγές που έγιναν και βρήκε την ισοφάριση στο 61’ με τον Πολίτη, κινδύνεψε σοβαρά σε τετ-α-τετ του Τζίμα, που έβγαλε ο Γκαραβέλης λίγο αργότερα και είδε να της ακυρώνεται γκολ του Τζιώρα στο 74’, απόφαση που προκάλεσε σφοδρές διαμαρτυρίες.

Τελικά αυτό που πέτυχε ο Μιράντα στο 87’ δεν θα μπορούσε να ακυρωθεί και η βολιώτικη ομάδα έφτασε σε ένα λυτρωτικό τρίποντο, με το 3-2 να μην αλλάζει έως το 97’.

Η διάταξη των ομάδων

Για τη Νίκη ο Γκαραβέλης ήταν ο τερματοφύλακας, οι Κάσσος, Ανδρέου, Μπαχανάκ, Αναστασίου στην άμυνα με φορά από τα δεξιά στ’ αριστερά, ο Κυριακίδης ο κλασικός αμυντικός χαφ με τους Παναγιωτίδη, Πέττα εσωτερικούς μέσους, ενώ οι Πολίτης (δεξιά), Μιράντα (αριστερά) βοηθούσαν από τα πλάγια και συγκλίνοντας πολλές φορές στον άξονα τον φορ Μοράρ.

Για τον ΠΑΟΚ Β’ ο Ταλιχμανίδης ήταν κάτω από τα δοκάρια, οι Τσοπούρογλου, Σελιμάι (πλάγιοι μπακ), Παναγιώτου, Παντεκίδης (στόπερ) ήταν στην άμυνα, Γιαξής, Νινούα αποτέλεσαν το δίδυμο των αμυντικών χαφ, ενώ οι Γρόσδης (αριστερά), Γκούμας (δεξιά), Δαρέλας (επιτελικός) ήταν πίσω από τον κλασικό προωθημένο Τζίμα.

Το φιλμ του αγώνα

Α’ μέρος

9’ το φάουλ του Πολίτη κόντραρε και έφυγε κόρνερ

12’ ΓΚΟΛ 1-0 ο Παναγιωτίδης κέρδισε πέναλτι για τράβηγμά του μέσα στην περιοχή από τον Τσοπούρογλου και ο Μιράντα, που ανέλαβε να το εκτελέσει, ξεγέλασε τον Ταλιχμανίδη και άνοιξε το σκορ για τη Νίκη

17’ ο Πέττας ήταν ο τελικός αποδέκτης του συνδυασμού Κάσσου και Πολίτη, αλλά το πλασέ του Ζακυνθινού μέσου από το ύψος της μικρής περιοχής κόντραρε σε πόδια αμυντικού

38’ ο Μιράντα έκανε το κλέψιμο και από μακριά προσπάθησε να σκοράρει, βλέποντας τον Ταλιχμανίδη εκτός εστίας, ωστόσο η μπάλα έφυγε δύο μέτρα άουτ από το δεξί δοκάρι

42’ ΓΚΟΛ 1-1 ο ΠΑΟΚ Β’ κέρδισε φάουλ στα δεξιά, που κόστισε μία κίτρινη στον Μιράντα. Το εκτέλεσε ο Νινούα και μετά από κεφαλιά-πάσα συμπαίκτη του ο Δαρέλας στο δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά εξ επαφής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και ισοφάρισε

Β’ μέρος

47’ ΚΟΚΚΙΝΗ για τον ΠΑΟΚ Β’ θετική εξέλιξη για τη Νίκη, αφού ο ΠΑΟΚ Β’ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Τσοπούρογλου (σ.σ. είχε πάρει την πρώτη στο πέναλτι). Ο δεξιός μπακ των φιλοξενούμενων έκανε διαγώνια κίνηση και βρέθηκε σε θέση φορ, αλλά την τελευταία στιγμή έκανε μία καθαρή βουτιά, για να ξεγελάσει τον Παπακωνσταντίνου, ο οποίος όχι μόνο πέναλτι δεν έδωσε, αλλά τιμώρησε τον νεαρό παίκτη για δεύτερη φορά με κίτρινη

51’ ΓΚΟΛ 1-2 Η Νίκη βγήκε όλη μπροστά, ο ΠΑΟΚ Β’ έφυγε στην κόντρα με τον Τζήμα,, που ξεπέρασε τον Αναστασίου, και απέναντι από τον Γκαραβέλη έκανε ένα άψογο πλασέ στην απέναντι αριστερή γωνία, δίνοντας το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους

59’ ο Τζίμας έκανε φοβερή ατομική προσπάθεια, αλλά βγήκε πλάγια και αναγκάστηκε να βγάλει τη σέντρα από τα αριστερά με τον Μπαχανάκ να διώχνει σε κόρνερ, πριν η μπάλα πάει σε κάποιο παίκτη του ΠΑΟΚ Β’, για να τη σπρώξει στα δίχτυα

60’ ο Πολίτης έκανε το δεξί σουτ μέσα στην περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε έξω από το αριστερό δοκάρι

61’ ΓΚΟΛ 2-2 ο Πολίτης με γρήγορη κίνηση εκμεταλλεύτηκε το συρτό γύρισμα του Ριμπέιρο από τα αριστερά και με άψογο πλασέ με το αριστερό νίκησε τον Ταλιχμανίδη και έφερε και πάλι το ματς στα ίσια

66’ ο Τζίμας έκανε ό,τι ήθελε στην αντεπίθεση, αλλά σωτήρια ο Γκαραβέλης απέκρουσε σε κόρνερ το πλασέ του φορ του ΠΑΟΚ Β’ στο τετ-α-τετ σε μία τεράστια ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους

74’ ακυρώθηκε γκολ του Τζιώρα με κεφαλιά για οφσάιντ μετά από φάουλ του Πολίτη από τα δεξιά, με όλο το γήπεδο να ξεσηκώνεται

80’ ο Τζίμας, που έπαιζε μόνος του την άμυνα της Νίκης, έκανε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή, το οποίο κόντραρε και πέρασε κόρνερ

82’ πάνω από τα δοκάρια το σουτ με τη μία του Κάσσου από τη δεξιά γωνία της μικρής περιοχής μετά τη σέντρα του Ριμπέιρο

84’ πάνω από τα δοκάρια το σουτ του Μιράντα από το ύψος του πέναλτι μετά την τροφοδότησή του από τον Μπαχανάκ

86’ το σουτ του Σπυράκου μπλόκαρε με εκτίναξη στην αριστερή του γωνία ο Γκαραβέλης

87’ ΓΚΟΛ 3-2 η μπάλα μετά από σέντρα από τα αριστερά του Μπαχανάκ και κεφαλιά-πάσα του Ριμπέιρο έφτασε στον αφύλακτο Μιράντα, που με εκπληκτικό δεξί σουτ στο αριστερό παραθυράκι έδωσε τη Νίκη στους γηπεδούχους

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Γκαραβέλης, Κάσσος, Μπαχανάκ, Ανδρέου (62’ Στίκας), Αναστασίου, Κυριακίδης (62’ Λίταινας), Παναγιωτίδης, Πέττας (54’ Ριμπέιρο), Πολίτης, Μιράντα (88’ Γαβριηλίδης), Μοράρ (62’ Τζιώρας)

ΠΑΟΚ Β: Ταλιχμανίδης, Τσοπούρογλου, Σελιμάι (68’ Δεληγιάννης), Παναγιώτου, Παντεκίδης, Γιαξής, Νινούα (68’ Τσίκος), Γρόσδης (50’ Μανωλούδης), Γκούμας (57’ Σπυράκος), Δαρέλας (68’ Ρουμάντσιεβ), Τζίμας.