Σε Ωραιόκαστρο, Κίσσαβο, Παρνασσό και Βουλιαγμένη οι δρομείς του ΣΔ Βόλου

Αλμπανούδης και Γιώτας έτρεξαν στο Kissavos Marathon Race
Σε τέσσερις ακόμη αγώνες έτρεξαν οι Βολιώτες δρομείς. Δεν πέρασαν ούτε 12 ώρες από τη διεξαγωγή του αγώνα-πρότυπου, του 5ου Ημιμαραθωνίου Βόλου και αρκετά μέλη του ΣΔΒ μπήκαν ξανά σε αγωνιστικούς ρυθμούς, τρέχοντας σε ακόμη τέσσερα μέρη της Ελλάδας. Έτσι στο Ωραιόκαστρο, στον 1ο Αγώνα Δρόμου Δρυμού, 2ος στα 6 χιλιόμετρα τερμάτισε ο Τόλης Κουτσουμπές με 23’19 και 2η στην κατηγορία η Κατερίνα Καραντζιά (31’05). Και οι δύο το Σάββατο (20/4) διακρίθηκαν στον Δρόμο 5χλμ του Ημιμαραθωνίου Βόλου. Τρίτη στην κατηγορία ήταν η Ευμορφία Ντόβα στα 12 χιλιόμετρα (χρόνος 1.22.27), ανεβαίνοντας για πρώτη φορά σε βάθρο κατακτώντας το πρώτο της κύπελλο.

Τη 15η θέση πήρε στον ορεινό αγώνα απόστασης 40 χιλιομέτρων Kissavos Marathon Race ο Απόστολος Μπαρμπούλης με χρόνο 5.19.11. Τερμάτισαν 76 δρομείς, ενώ άλλοι 77 έτρεξαν στα 20 χιλιόμετρα και 199 στα 12 χιλιόμετρα. Σε αυτή την απόσταση τερμάτισε 48ος ο Γιώργος Αλμπανούδης με 1.20.14 και 82ος ο Χαράλαμπος Γιώτας με 1.28.32. Μάλιστα οι δύο δρομείς μια μέρα πριν έτρεξαν στον Δρόμο 5 χιλιομέτρων του 5ου Ημιμαραθωνίου Βόλου.

Στην Αμφίκλεια πραγματοποιήθηκε το 12ο Μονοπάτι Παρνασσού και στα 6 χιλιόμετρα ο Νίκος Ιωάννου πήρε την 35η θέση με 1.05.39.

Στη Βουλιαγμένη έγινε ο αγώνας τριάθλου Xterra, με τον Γιάννη Κλόκα στην πρώτη του συμμετοχή στο αγώνισμα να τερματίζει πρώτος στην κατηγορία του εξασφαλίζοντας συμμετοχή για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.