Σημαντική νίκη για τους Νέους Αθλητές, 59-55 το Δίλοφο

Την πρώτη τους νίκη τη φετινή σεζόν στην Α1 ΕΣΚΑΘ πανηγύρισαν οι Νέοι Αθλητές, που επικράτησαν του Γ.Σ. Διλόφου στο κλειστό της Νέας Ιωνίας με 59-55. Το ροζ φύλλο ήταν το πρώτο παράλληλα στην προπονητική καριέρα σε ανδρική κατηγορία για τους Τύμπα και Μανωλόπουλο.

Οι κυανόλευκοι, που έδειξαν σαφώς πολύ ανεβασμένοι στο ματς με τον Γυμναστικό στον Αλμυρό, πιστοποίησαν την αγωνιστική τους βελτίωση και σήμερα και πήραν μία σπουδαία νίκη, έστω και δύσκολα, επί του Διλόφου.

Μάλιστα προηγούνταν σε όλο το ματς και ειδικά στο πρώτο μέρος έκαναν σπουδαία εμφάνιση, πηγαίνοντας στο ημίχρονο με 13 πόντους διαφορά (37-24). Στο δεύτερο 20λεπτο οι φιλοξενούμενοι αντεπιτέθηκαν και έφτασαν στο 37’ να μειώσουν στους δύο (54-52). Τελικά, στις λεπτομέρειες οι Βολιώτες πανηγύρισαν απόλυτα δίκαια μία σημαντική επιτυχία με 59-55, σημειώνοντας άλλους πέντε πόντους με βολές του Λωρίτη, δίποντο του ίδιου και 1/2 από τη γραμμή του Νικολόπουλου.

Να σημειωθεί ότι στο 39’ τραυματίστηκε ο Ράπτης των Νέων Αθλητών Νίκη στο δάκτυλο του ποδιού και αποχώρησε, νιώθοντας οξύ πόνο. Ο παίκτης μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο, για να διαπιστωθεί το μέγεθος του τραυματισμού.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 37-24, 44-39, 59-55

Ν.Α. ΝΙΚΗΣ (Τύμπας-Μανωλόπουλος): Ράπτης 6 (1), Καζεπίδης 12 (2), Αγάλου-Λωρίτης 10, Σούλης 11 (1), Καλιτζέος 8, Λουκίδης 7 (1), Νικολόπουλος 3, Χρηστομάνος, Πανιόπουλος 2.

ΔΙΛΟΦΟ (Κωστόπουλος): Κρεμμύδας 8, Λελούδας 3 (1), Μανώλας 4, Γκαγκανάτσιος 12, Ακρίβος 3, Σπανός 7 (1), Παναγιώτου, Μπαγκούιας 18.