Στο βάθρο του Ευρωπαϊκού Κολύμβησης Σίσκος, Ντουντουνάκη και Μάρκος

Εκτο κατά σειρά μετάλλιο για την Ελλάδα από τον Μάρκο
Η Ελλάδα με τα έξι μετάλλια είναι στη 3η θέση της κατάταξης

Ο Απόστολος Σίσκος έγραψε ιστορία στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα υγρού στίβου του Βελιγραδίου! Με φοβερή εμφάνιση και πανελλήνιο ρεκόρ, ο Έλληνας πρωταθλητής της κολύμβησης, κατέκτησε τη δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο στα 200 μέτρα ύπτιο.

Με χρόνο 1:55.42, ο Απόστολος Σίσκος “διέλυσε” το πανελλήνιο ρεκόρ του Απόστολου Χρήστου (1:56.34) και “άγγιξε” την πρώτη θέση, αλλά για μία… χεριά, έμεινε στη δεύτερη θέση, κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο στα 200 μέτρα ύπτιο, στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα υγρού στίβου.

Ο Ουκρανός, Ολεσκάντρ Ζελτιάκοφ κατέκτησε τελικά το χρυσό μετάλλιο με 1:55.39, αφήνοντας πίσω του τον Έλληνα πρωταθλητή, με την ιστορική του πάντως κούρσα.

Μετά τον Απόστολο Σίσκο και η Άννα Ντουντουνάκη κατάφερε να ανέβει στο βάθρο για την Ελλάδα, στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα υγρού στίβου, αφού κατέκτησε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο στα 50 μέτρα πεταλούδα της κολύμβησης.

Με χρόνο 26.18, η Άννα Ντουντουνάκη τερμάτισε στην τρίτη θέση των 50 μέτρων πεταλούδας και χάρισε το χάλκινο μετάλλιο στην Ελλάδα, στην κολύμβηση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος υγρού στίβου.

Την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Σάρα Σούβενικ από τη Σουηδία, με χρόνο 25.68, ενώ δεύτερη ήταν η Βελγίδα Ρος Βανότερντικ με χρόνο 26.08.

Στη συνέχεια σήμερα Τετάρτη (19/6) ο Δημήτρης Μάρκος κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 800μ ελεύθερο με επίδοση 7:48.59. Επίδοση που αποτελεί πανελλήνιο ρεκόρ καθώς κατέρριψε το 7:49.97 που είχε σημειώσει τον περασμένο Φεβρουάριο, στο ααγκόσμιο πρωτάθλημα της Ντόχα.

Νικητής αναδείχθηκε το μεγάλο φαβορί, ο Ουκρανός Μιχάιλο Ρόμαντσουκ (τρίτος στους Ολυμπιακούς Αγώνες το 2021 στο Τόκιο), ο οποίος τερμάτισε σε 7:46.20 και κατέκτησε τον τρίτο τίτλο του στο αγώνισμα, ενώ τρίτος ήταν ο Ούγγρος Ζάλαν Σάρκανι με 7:49.29.

Ο Μάρκος ξεκίνησε την αντεπίθεσή του από τα 400μ, βρέθηκε γρήγορα δεύτερος και κράτησε ως το τέλος, παρά την πίεση αρχικά του Πολωνού Κριστόφ Τσμιελέφσκι και στο τέλος του Σάρκανι.

Το ασημένιο μετάλλιο του Μάρκου είναι το πρώτο της Ελλάδας στα 800μ ελεύθερο (και γενικά στις μεγάλες αποστάσεις του ελεύθερου) και το έκτο της χώρας μας στο Βελιγράδι. Ανέβηκε για δεύτερη φορά στο βάθρο της φετινής διοργάνωσης, αφού ήταν και μέλος της ομάδας 4Χ200μ ελεύθερο που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην πρεμιέρα των αγώνων.

Η Ελλάδα με τα έξι μετάλλια (τα τρία σήμερα, 19/6) είναι στη 2η θέση από πλευράς συγκομιδής (14 έχει η Ουγγαρία) και στη 3η θέση με βάση τα χρυσά (Ισραήλ 3 χρυσά, Ουγγαρία 2 αλλά από 6 ασημένια και χάλκινα).

Με αυτά τα έξι μετάλλια η χώρα ισοφάρισε τη καλύτερη συγκομιδή της ιστορίας της, καθώς το 2012 στο Ντέμπρετσεν είχε κατακτήσει έξι μετάλλια. Και έχουμε ακόμα τέσσερις αγωνιστικές μέρες…