Στον 3ο γύρο του Γουίμπλεντον η Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στην Τσέχα Μάριε Μπούζκοβα, την οποία νίκησε με 2-0 σετ (6-4, 6-1) ύστερα από μία ώρα και επτά λεπτά αγώνα και προκρίθηκε στο γ’ γύρο του Γουίμπλεντον.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια συνάντησε αντίσταση μόνο έως το μέσο του πρώτου σετ. Εκεί το σκορ ήταν 4-4, όταν η Σάκκαρη ανέβασε την απόδοσή της, πήρε το σετ με 6-4 και συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό κατέκτησε και το δεύτερο με 6-1, απέναντι στην 20χρονη αντίπαλό της.

Αντίπαλός της θα είναι η Ελίνα Σβιτόλινα, που παραλίγο να πέσει θύμα έκπληξης απέναντι στην Μαργκαρίτα Γκασπαριάν. Η 24χρονη Ουκρανή έχασε το πρώτο σετ με 5-7 από την 24χρονη Ρωσίδα, νο 62 στον κόσμο, και στο δεύτερο βρέθηκε να χάνει με 5-4 και μάλιστα γλίτωσε ματς-πόιντ.

Τελικά ισοφάρισε σε 5-5, το πήγε 6-5, όμως εκεί η Γκασπαριάν αναγκάστηκε να αποχωρήσει, καθώς οι κράμπες που αισθανόταν είχαν επιδεινωθεί και δεν της επέτρεπαν να συνεχίσει.