Στους τέσσερις η Αυστραλία, 82-70 την Τσεχία

Η Αυστραλία επιβεβαίωσε τον χαρακτηρισμό του φαβορί στο στον τελευταίο χρονικά αγώνα για την φάση των «8» απέναντι στην Τσεχία. Πήρε την νίκη με σκορ 82-70 και ταυτόχρονα το εισιτήριο της πρόκρισης για την 4άδα. Εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Ισπανία.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ(33-30) με τον Πάτι Μιλς, να πραγματοποιεί μια ακόμη μεγάλη εμφάνιση (16π. με 4/5 τρίποντα στο 20άλεπτο) και τους Τσέχους να παρακολουθούν από κοντά το σκορ χάρις τη σοβαρότητα που έδειχναν στην άμυνα.

Το τρίτο δεκάλεπτο αποδείχθηκε καταστροφικό για την Τσεχία, η Αυστραλία ανέβασε το επίπεδο της έντασης στην άμυνα και οδήγησε σε πολλά λάθη τους παίκτες του Ρόνεν Γκίνσμπουργκ. Οι «Boomers» προηγήθηκαν στα μέσα της 3ης περιόδου με 60-44 βάζοντας έτσι τις βάσεις για την νίκη. Η Τσεχία στις αρχές της 4ης περιόδου μείωσε την διαφορά στους 8 πόντους όμως δεν είχε τις δυνάμεις για να ολοκληρώσει μια ανατροπή.

Η Αυστραλία  τελείωσε το ματς με 41 ριμπάουντ και 21 ασίστ έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Μίλς με 24 πόντους(6/9 τρίποντα).

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 33-30, 63-48, 82-70.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ: Γκόουλντινγκ 14(4), Μιλς 24(6), Μπόγκουτ 10, Ίνγκλις 6, Ντελαβεντόβα 9(1), Κέι 4, Μπεινς 6, Λάντειλ 7, Γκρικ 2

ΤΣΕΧΙΑ: Άουντα 21(3), Πούμπρλα 10, Χρούμπαν 2, Σατοράνσκι 13(2), Σιλμπ 5(1), Μπάλβιν, Πέτερκα 7(1), Μπόχατσικ 8, Κριζ 4