Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στα πρωταθλήματα της ΕΣΚΑΘ

Με τον αγώνα ανάμεσα σε ΑΕΒ Διμηνίου και Αστέρα Λάρισας ολοκληρώθηκε η 11η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΘ. Το Διμήνι κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 79-61 απέναντι στον Αστέρα Λάρισας που παραπαίει, αφού η ομάδα που κάποτε αγωνίστηκε στη Γ’ Εθνική κατηγορία δεν έχει σημειώσει ούτε μία νίκη στο φετινό πρωτάθλημα

Συνολικά τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής:

Αγριά-Φοίβος 66-52
Ελευθεριακός-ΓΣ Βόλου 51-71
Ίωνας-Νίκαια 2012 62-56
ΓΣ Αλμυρού-Αιολικός 60-69
Σπάρτακος-Κεραυνός 61-43
ΑΕΒΔ-Αστέρας Λάρισας 79-61

Η βαθμολογία
1. ΓΣ Αλμυρού 21 (10-1)
2. Αγριά 20 (9-2)
3. Νίκαια 19 (8-3)
4. Αιολικός 19 (8-3)
5. Ίωνας 18 (7-4)
6. Σπάρτακος 18 (7-4)
7. Φοίβος 17 (6-5)
8. ΓΣ Βόλου 16 (5-6)
9. Κεραυνός 14 (3-8)
10. ΑΕΒ Διμηνίου 13 (2-9)
11. Ελευθεριακός 12 (1-10)
12. Αστέρας 11 (0-11)

Η επόμενη αγωνιστική (12η):
ΑΕΒΔ-Αγριά
Ελευθεριακός-Φοίβος
Σπάρτακος-ΓΣ Βόλου
Ίωνας-Κεραυνός
ΓΣ Αλμυρού-Νίκαια 2012
Αστέρας Λάρισας-Αιολικός

Στην Α2 ΕΣΚΑΘ…
… Η Ανάληψη παραμένει αήττητη αφού πήρε άνετα τη νίκη επί της Δήμητρας Ευξεινούπολης. Κατά πόδας ακολουθεί η Ανόρθωση που δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα στη Σκιάθο.

Συνολικά τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής:
Σκιάθος-Ανόρθωση 49-62
Ανάληψη-Δήμητρα Ευξεινούπολης 95-61
BC Volos-ΑΣ Φαρσάλων 81-53
Ερμής Αγιάς 2018-Κενταυρος Ζαγοράς 74-47
Ίκαρος Νεάπολης-Νέοι ΑΕΛ 41-33
Ρεπό: Ιωλκία

Η βαθμολογία
1. Ανάληψη 20 (10-0)
2. Ανόρθωση 19 (9-1)
3. Ιωλκία 17 (7-3)
4. BC Volos 16 (6-4)
5. Ίκαρος Νεάπολης 15 (5-5)
6. Σκιάθος 14 (4-6)
7. Ερμής Αγιάς 2018 14 (4-6)
8. Νέοι ΑΕΛ 14 (4-6)
9. Κένταυρος Ζαγοράς 12 (2-8)
10. ΑΣ Φαρσάλων 11 (1-9)
11. Δήμητρα Ευξεινούπολης 11 (3-7)

Η Δήμητρα Ευξεινούπολης έχει ένα μηδενισμό και αφαίρεση ενός βαθμού.

To πρόγραμμα της επόμενης αγωνιστικής (12η):
Ίκαρος Νεάπολης-Ανόρθωση
Ερμής Αγιάς 2018-Νέοι ΑΕΛ
BC Volos-Κενταυρος Ζαγοράς
Ανάληψη-ΑΣ Φαρσάλων
Ιωλκία-Δήμητρα Ευξεινούπολης
Ρεπό: Σκιάθος

H B ΕΣΚΑΘ
Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του ο ΓΣ Τυρνάβου, έχοντας εύκολο απόγευμα απέναντι στον Άδμητο Βελεστίνου, την ώρα πάντως που οι δεύτεροι στη βαθμολογία Τιτάνες Αλμυρού άφηναν βαθμό στο Αρμένιο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Β’ ΕΣΚΑΘ:
Ηρακλής Χάλκης-Σκόπελος 32-51
Αναγέννηση Καλοχωρίου-Ολυμπιονίκης 52-56
ΓΣ Φαρσάλων Κ21-Πλατύκαμπος 37-79
ΓΣ Τυρνάβου-Άδμητος 66-39
Αρμένιο-Τιτάνες Αλμυρού 60-58

Η βαθμολογία
1. ΓΣ Τυρνάβου 17 (8-1)
2. Τιτάνες Αλμυρού 16 (7-2)
3. Αρμένιο 8 (6-2)
4. Ηρακλής Χάλκης 13 (5-4)
5. Πλατύκαμπος 13 (4-5)
6. Σκόπελος 11 (7-3)
7. Ολυμπιονίκης 11 (4-5)
8.Αναγ. Καλοχωρίου 11 (4-5)
9. Άδμητος Βελεστίνου 9 (1-7)
10. ΓΣ Φαρσάλων Κ21 9 (0-9)

*Ηρακλής Χάλκης και Αναγέννηση Καλοχωρίου ξεκίνησαν το πρωτάθλημα με -1 βαθμό.Αναγέννηση Καλοχωρίου και Ολυμπιονίκης έχουν από έναν μηδενισμό και -1 βαθμό.

Η επόμενη αγωνιστική (10η):
Αρμένιο-Ηρακλής Χάλκης
ΓΣ Τυρνάβου-Σκόπελος
ΓΣ Φαρσάλων Κ21-Άδμητος Βελεστίνου
Αναγέννηση Καλοχωρίου-Πλατύκαμπος
Τιτάνες Αλμυρού-Ολυμπιονίκης

Στο πρωτάθλημα Γυναικών…
…Ο Ολυμπιακός Βόλου επικράτησε σε βάρος του Ιωνικού ενώ η Ολυμπιάδα πήρε τη νίκη επί της Ανάληψης στον Βόλο. Αναβλήθηκε ο αγώνας ανάμεσα σε Απόλλωνα Καρδίτσας και Νίκη Βόλου.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:

Ανάληψη-Ολυμπιάδα Λάρισας 12-67
Ιωνικός-Ολυμπιακός Βόλου 33-64
Απόλλων Καρδίτσας-Νίκη Βόλου αναβολή
Ρεπό: Αίολος Τρικάλων

Η βαθμολογία
1. Αίολος Τρικάλων 9 (4-1)
2. Νίκη Βόλου 8 (4-0)
3. Απόλλων Καρδίτσας 8 (4-0)
4. Ολυμπιακός Βόλου 8 (2-4)
5. Ολυμπιάδα Λάρισας 7 (2-3)
6. Ανάληψη Βόλου 6 (1-4)
7. Ιωνικός Μαγνησίας 5 (0-5)

Το πρόγραμμα της επόμενης αγωνιστικής (7η):
Νίκη Βόλου-Ανάληψη
Ολυμπιάδα-Ιωνικός
Αίολος Τρικάλων-Απόλλων Καρδίτσας
Ρεπό: Ολυμπιακός Βόλου