Τα αποτελέσματα στα ματς της ΕΣΚΑΘ το Σάββατο

Στιγμιότυπο από τον αγώνα Αγριά-Κεραυνός, με τον Ίλτσογλου να επιχειρεί τρίποντο

Τα τέσσερα από τα έξι παιχνίδια της ένατης αγωνιστικής της Α1 ΕΣΚΑΘ στον 1ο όμιλο έγιναν το Σάββατο (14/12). Η Αγριά και ο Ίωνας κέρδισαν με την ίδια διαφορά, δηλαδή 26 πόντους, Κεραυνό Λ. και Αστέρα Λ. αντίστοιχα, ενώ ο Γ.Σ. Αλμυρού έχασε στις λεπτομέρειες εκτός έδρας από τον Φοίβο με ένα καλάθι.

Σε ό,τι αφορά τον Αιολικό, στηριζόμενος στην πολύ καλή του άμυνα και το ότι έβαλε τα μεγάλα σουτ στο τέλος έφυγε με το διπλό με σκορ 52-56 από την έδρα του Σπάρτακου. Έτσι λοιπόν οι τρεις από τις τέσσερις σαββατιάτικες μονομαχίες ανάμεσα σε βολιώτικες και λαρισινές ομάδες έληξαν με νικήτριες τις πρώτες. Αγριά και Αιολικός βρίσκονται στο 7-2 ενώ ο Ίωνας απέκτησε θετικό ισοζύγιο στ’ αποτελέσματα του και έχει απολογισμό πέντε νίκες και τέσσερις ήττες.

Στη Α2 ΕΣΚΑΘ η Ανόρθωσις κατέκτησε το όγδοο ροζ φύλλο αγώνα σε εννιά παιχνίδια, συντρίβοντας τους Νέους ΑΕΛ με 42 πόντους εντός έδρας, ενώ η Ιωλκία πήρε το διπλό στο «Βάκης Παρασκευόπουλος» από τον BC Βόλος και έχει πλέον ρεκόρ 7-2.

Βράβευση από τον Ίωνα

Στο ημίχρονο του αγώνα Ίωνας-Αστέρας Λάρισας, ο πρόεδρος των γηπεδούχων, Στέφανος Φαρμάκης, βράβευσε το πρώην διοικητικό στέλεχος Σπύρο Βαβουλιώτη για την προσφορά του στη βολιώτικη ομάδα.