Τα αποτελέσματα στα ματς της ΕΣΚΑΘ το Σάββατο (photos)

Ο Κοντάκης σε επίθεση της Ανόρθωσης
Πήρε το ντέρμπι της Α2 η Ανάληψη

Ο Γ.Σ. Αλμυρού έκανε περίπατο στο κλειστό της Γιαννούλης, συντρίβοντας τον Φοίβο 2002 με 68-97, έχοντας προηγηθεί με 22 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο είχε το απόλυτο στα δίποντα και στις βολές. Οι παίκτες του Παναγιώτη Νάνη συντήρησαν σχεδόν στα ίδια επίπεδα αυτή τη διαφορά στις επόμενες δύο περιόδους με το σκορ στο 30’ να είναι 54-74 και ξαναπάτησαν γκάζι στο τελευταίο δεκάλεπτο. Σ’ αυτό έβαλαν 23 πόντους και δέχθηκαν 14 με συνέπεια να κερδίσουν με +29.

Στο βολιώτικο ντέρμπι μεταξύ Αγριάς και Ίωνα νικητές αναδείχθηκαν οι γηπεδούχοι με 60-52, έχοντας προηγηθεί στο πρώτο δεκάλεπτο με 17-6 και με 33-19 στο ημίχρονο.

Ήττα στις λεπτομέρειες για τον Αιολικό εκτός έδρας από τον Κεραυνό Λάρισας με τρεις πόντους διαφορά, ενώ ο Γ.Σ. Βόλου διέλυσε με 46 πόντους διαφορά τον ουραγό Αστέρα Λάρισας. Σε ό,τι αφορά τον Ελευθεριακό, έχασε με έξι πόντους στο κλειστό της Αγριάς από τον Σπάρτακο.

Πήρε το ντέρμπι στην Α2 η Ανάληψη

Στο ντέρμπι της Α2 ΕΣΚΑΘ, η Ανάληψη διατήρησε το αήττητο του και απέδειξε ότι είναι η καλύτερη ομάδα της κατηγορίας, καταβάλλοντας την αντίσταση της Ανόρθωσης με 65-72.  Το δεύτερο και τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ισόπαλα με 13-13 και 20-20, ενώ η Ανάληψη κέρδισε το πρώτο με 17-21 και το τρίτο με 15-18.