Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Τα τέσσερα κύπελλα ΕΠΣΘ του Πυράσου Νέας Αγχιάλου

Τα τέσσερα κύπελλα ΕΠΣΘ του Πυράσου Νέας Αγχιάλου

Η ιστορική αναδρομή του συλόγου

Εβδομάδα Κυπέλλου ΕΠΣΘ είναι η τρέχουσα, καθώς το απόγευμα του Σαββάτου 30 Απριλίου, Πύρασος Νέας Αγχιάλου και Αγία Άννα ετοιμάζονται να διεκδικήσουν το τρόπαιο, με την πρώτη να κάνει μέσω της επίσημης ιστοσελίδας της ιστορική αναδρομή στα τρόπαια που έχει κατακτήσει.

Ο Πύρασος ήταν παρών σε έξι τελικούς και μετράει τέσσερα τρόπαια. Οι δύο πρώτοι τελικοί διεξήχθησαν με αντίπαλο τον ΓΣ Αλμυρού, οι δύο επόμενοι με τον Ρήγα Φεραίο και μάλιστα η κατάκτηση του τροπαίου κρίθηκε στα πέναλτι στους δύο τελευταίους.Ο πρώτος τελικός διεξήχθη στις 24/2/1974 στο γήπεδο Νέας Αγχιάλου με αντίπαλο τον ΓΣ Αλμυρού. Ο Πύρασος προηγήθηκε με γκολ του Σιδέρη στο πρώτο ημίχρονο, ο ΓΣ Αλμυρού ισοφάρισε με τον Ριζόπουλο και πήρε το τρόπαιο στην παράταση με γκολ του Μιχέα. Για τον Πύρασο έπαιξαν οι Τρόμπαντζης, Διαμαντένιας, Παρθένης, Τσακούμης, Παπανδριανός, Πίνας, Σιδέρης, Χρ. Λύτρας, Παρδάλης (Γκιργκίνης), Κοντοβάς, Καραντενίζης.Ο Πύρασος αναδείχθηκε κυπελλούχος τη σεζόν 1974-1975 χωρίς να γίνει ο τελικός, με αντίπαλο και πάλι τον ΓΣ Αλμυρού. Στις 5 Μαρτίου 1975, δεν προσήλθαν διαιτητές καθώς αυτοί της ΕΠΣΘ απείχαν από τα παιχνίδια του Αλμυρού. Στις 12 Μαρτίου, οι διαιτητές ήρθαν από την Κοζάνη ύστερα από ορισμό τους από την πανελλήνια ομοσπονδία, ωστόσο σε ένδειξη διαμαρτυρίας δεν «κατέβηκε» να αγωνιστεί ο  ΓΣ Αλμυρού.Από εκεί και πέρα, πέρασαν 30 χρόνια για την επόμενη παρουσία του Πυράσου σε τελικό, και αυτό έγινε στις 9/3/2005 στο ΕΑΚ Βόλου, με αντίπαλο τον Ρήγα Φεραίο που τότε αγωνιζόταν σε υψηλότερη κατηγορία. Ο Πύρασος ηττήθηκε 2-0, με προπονητή τον Τάκη Τσόγκα, ωστόσο στάθηκε πολύ καλά όπως αναφέρεται στην ιστορική αναδρομή. Από πλευράς Πυράσου αγωνίστηκαν οι Σαρμάνης, Κάκος, Σκοτεινός, Γκόλιας, Τζιτζιλιώνης, Αποστόλου, Κότσαλος (73′ Παπαδάκης), Καρατζίδης (59′ Δ. Μπασδάνης), Κίτσος (83′ Κοντογιάννης), Δανόπουλος, Ν. Μπασδάνης.Το 2ο Κύπελλο κατακτήθηκε στις 9/3/2010 στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, με αντίπαλο ξανά τον Ρήγα Φεραίο, και το τελικό σκορ 3-1 με σκόρερ για τον Πύρασο τους Κώστα Κίτσο στο 40ό λεπτό, Στέλιο Αρσένο στο 80ό και Νίκο Μπασδάνη στις καθυστερήσεις. Ο Κουντούρης στο 81′ σημείωσε το τέρμα της ομάδας του Βελεστίνου. Για τον Πύρασο με κόουτς τον Λάκη Μπακάλη αγωνίστηκαν οι Στούκας, Ρουκάς, Νούσιας, Δανόπουλος (61′ Κωνσταντάκος), Γκάγκας, Στεφανής, Μπασδάνης, Τσάπη (88′ Φραγκούλης), Κίτσος, Αρσένος, Πετρίδης (29′ Σπύρου).Το 3ο Κύπελλο του Πυράσου κατακτήθηκε στις 24/3/2013 στο γήπεδο Βελεστίνου, με αντίπαλο και πάλι τον ΓΣ Αλμυρού. Χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια και η παράταση, στα πέναλτι οι παίκτες του Πυράσου τα έβαλαν όλα, ενώ αυτοί του ΓΣ Αλμυρού έχασαν δύο (απόκρουση Στούκα σε εκτέλεση του Παναγιώτου, άουτ το χτύπημα του Βούλγαρη). Για τον Πύρασο του Νίκου Χατζηκυριακίδη έπαιξαν οι Στούκας, Κυριάκος, Αποστολίδης (71’ Ασλάνογλου), Στεφανής (15’ Βαγγελάκος), Γκάγκας, Χάνος, Τανάγιας (46’ Δενελάβας), Μπασδάνης, Γ. Κοντοβάς, Ζέρης, Π. Κοντοβάς.Το 4ο Κύπελλο κατακτήθηκε ακριβώς την επόμενη σεζόν, την 1η Μαρτίου 2014, στο Πανθεσσαλικό Στάδιο. Ο Πύρασος έπαιξε με τον Θησέα Αγριάς και προηγήθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Μίλτο, ωστόσο δέχθηκε την ισοφάριση στο 73′ από τον Σιώμο. Το παιχνίδι πήγε στην παράταση χωρίς να αλλάξει κάτι και η κατάκτηση του τροπαίου κρίθηκε στα πέναλτι με 5-3. Οι παίκτες του Πυράσου ευστόχησαν σε όλα, ενώ για τον Θησέα αστόχησε ο Κόρδα. Προπονητής του Πυράσου ήταν και πάλι ο Νίκος Χατζηκυριακίδης, ενώ αγωνίστηκαν οι Βαν ντε Γουίχε, Παρασκευόπουλος, Αποστολίδης, Κοντοβάς (68’ Πάσιος), Κυριάκος (10’ Γκάγκας), Μπασδάνης, Χάνος, Βαγγελάκος, Μίλτος, Λιάρος (74’ Στεφανής), Δενελάβας.Με πληροφορίες από το pyrasos.com.