Τερμάτισε τον 3ο Λακεδαιμόνιο αγώνα 128χλμ ο Θωμάς Μαλιαχόβας του ΣΔΥΒ

Αριστερά ο Θωμάς Μαλιαχόβας μετά τον τερματισμό του στον Λακεδαιμόνιο Δρόμο
Εξάδα συμμετοχών και στον Μαραθώνιο της Ρώμης

Στα δύο διαδοχικά τριήμερα που προηγήθηκαν (Απόκριες και 25η Μαρτίου), οι δρομείς του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Βόλου όχι μόνο δεν χαλάρωσαν τους ρυθμούς τους, αλλά αντίθετα είχαν ισχυρή παρουσία τόσο στην Ελλάδα, όσο και στο εξωτερικό.

Τον μεγαλύτερο σε απόσταση αγώνα έκανε ο Θωμάς Μαλιαχόβας, που λίγη ώρα μετά τα μεσάνυχτα της Κυριακής 24 του μήνα τερμάτισε στην 5η θέση του 3ου Λακεδαιμόνιου Αγώνα 128χλμ που έγινε με αφετηρία από το Κάστρο του Μυστρά και με τερματισμό στο Κάστρο Μονεμβασιάς.

Ήταν ο 3ος αγώνας υπεραπόστασης μέσα στο 2024 για τον αθλητή του ΣΔΥΒ, που σε μία πολύ όμορφη στιγμή τερμάτισε μαζί με τον συναθλητή του Νίκο Μυλωνάκη. Ο χρόνος ήταν 14 ώρες 57:38.

Την Κυριακή 17 Μαρτίου, εξάδα συμμετοχών και πολλές επιτυχίες είχε ο ΣΔΥΒ στον Μαραθώνιο Ρώμης. Κατά σειρά τερμάτισαν: Αντώνης Κόπανος 3:42:29, Αλέξανδρος Λουλούδης 3:55:34 ατομικό ρεκόρ, Αντωνία Ελευθεράκη 4:08:21 ατ.ρ., Χαράλαμπος Στιβαχτής 4:12:43, Χρήστος Αλεξανδρίδης 4:20:56, Ζήνων Λουλούδης 4:40:00 ατομικό ρεκόρ.

Οι έξι δρομείς του ΣΔΥΒ στη Ρώμη

Την ίδια μέρα στην ξεχωριστή τοποθεσία «Πλατανάκια Natura» δίπλα στο Πανόραμα Θεσσαλονίκης πραγματοποιήθηκε το 2nd Platanakia Ecological Routes. Τον Ορεινό Μαραθώνιο (42 χλμ) έτρεξαν 3 δρομείς του ΣΔΥΒ και 8ος τερμάτισε ο Απόστολος Μπαρμπούλης με 5 ώρες 43:07 παίρνοντας μάλιστα την 1η θέση στην κατηγορία.

35ος ακολούθησε με 7:15:09 ο Κωνσταντίνος Χαρντ σε κοινό τερματισμό με την Αφροδίτη Ροντογιάννη, η οποία πήρε την 2η θέση γενικής στις γυναίκες. Στη διαδρομή των 3.900 μέτρων, ο Αμβρόσιος Δημητριάδης τερμάτισε νικητής με χρόνο 26:54. Την 4η θέση κατέλαβε με 40:58 ο Στέργιος Κουσκουρίδας, ενώ 12ος αναδείχθηκε ο Γιάννης Ζήσης με 42:41.

Οι αγώνες στο εξωτερικό συνεχίστηκαν στις 24 του μήνα στην Κύπρο με τα 23 χιλιόμετρα του Lefkara Country Run. Ο Ηλίας Μακρυγιάννης κατέλαβε την 60η θέση με χρόνο 2 ώρες 38:33 και ο Απόστολος Κοσμάς τερμάτισε 70ος με 2:47:08. Μάλιστα ο Απόστολος Κοσμάς την προηγούμενη μέρα αγωνίστηκε και στη Vertical διαδρομή (χρόνος 56:39), συνοδεύοντας την αθλήτρια με αθέατη αναπηρία Άννα Καζακαίου.

Στον Ταΰγετο πραγματοποιήθηκε το Taygetos Challenge 2024 με εκατοντάδες συμμετοχές, και με τον Χρήστο Αγνουσιώτη να τερματίζει 8ος στο Vertical το Σάββατο με χρόνο 4’48, και 4ος την Κυριακή στον Experience 22χλμ με 2:15:47 (1ος στην κατηγορία). Ο Χρήστος Βαλιάντζας με χρόνο 2:54:26 κατέλαβε την 44η θέση στα 22χλμ, ενώ στα 10χλμ 34ος ήταν ο Αλέξανδρος Λουλούδης με 1:13:00, μία βδομάδα μάλιστα μετά από τον αγώνα του στον Μαραθώνιο Ρώμης.

Την 3η θέση στη γενική κατάταξη κατέλαβε ο Θανάσης Χάδος στον 7ο Ημιμαραθώνιο Σπερχειού «Αθανάσιος Ακρίδας» με 1:35:05. Ακολούθησαν οι Γιώργος Παπαϊωάννου 2:09:16, Δημήτρης Μπιντάκας 2:12:10, Μάριος Μόναχος 2:16:54, Μάριος Μιχαλόπουλος 2:19:47, Χαράλαμπος Μπάρδας 2:22:44, Κάλλη Σαράφη 2:59:52. Στον Αγώνα των 5 χιλιομέτρων «Καλύβα Στεφανή» 4ος τερμάτισε στους άνδρες ο Πάνος Κακογιάννης με 26:34.

Την Τετάρτη 27 Μαρτίου ολοκληρώνονται οι εγγραφές για τον Μαραθώνιο Θεσσαλονίκης που θα γίνει στις 21 Απριλίου. Ως το απόγευμα της 27/3 μπορούν τα μέλη του ΣΔΥΒ να ζητούν νέες εγγραφές, αλλαγές ή ακυρώσεις. Εγγραφές και επικοινωνία στο ΔΣ του συλλόγου, στο [email protected] και στον Κ. Παλάντζα τηλ. 6993953012.