Η στιγμή της απονομής για το χρυσό στη Δίκωπο άνευ Νεανίδων στις Α. Καλανδαρίδου και Α. Γιάννου
ΜΑΝΙΦΕΣΤΟ

Με θρίαμβο των ελληνικών κουπιών ολοκληρώθηκε το Βαλκανικό πρωτάθλημα στη Φιλιππούπολη της Βουλγαρίας.

Η Ελλάδα κατέκτησε την πρώτη θέση στη γενική βαθμολογία για δεύτερη συνεχόμενη φορά μετά την Κωνσταντινούπολη το 2017 κάτι που δεν έχει προηγούμενο στην ιστορία της διοργάνωσης, ενώ πήρε την πρώτη θέση και στη κατηγορία των κοριτσιών ενώ ήταν δεύτερη στα αγόρια.

Κατά τη δεύτερη μέρα των αγώνων την Κυριακή (26/8) κατέκτησε 5 χρυσά και δυο χάλκινα φτάνοντας έτσι συνολικά και 16 μετάλλια στη Φιλιππούπολη εκ των οποίων 8 χρυσά, 5 ασημένια και 3 χάλκινα.

Για τα βολιώτικα κουπιά συνεχίστηκαν οι επιτυχίες μετά το Σάββατο (2 χρυσά, 2 ασημένια και ένα χάλκινο την πρώτη μέρα των αγώνων), αφού την Κυριακή χρυσές ήταν η Μπιτζιλαίου στο διπλό σκιφ νεανίδων, οι Καλανδαρίδου και Γιάννου στη δίκωπο άνευ νεανίδων και η Νόνη στο τετραπλό σκιφ κορασίδων, ενώ το χάλκινο μετάλλιο με το πλήρωμα που συμμετείχε, πήρε ο Μαραγκός στην οκτάκωπο εφήβων.

Συνολικά οι κωπηλάτες από ΟΕΑ-ΝΑΒ και ΝΟΒ-Α κατέκτησαν στο Βαλκανικό εφήβων-νεανίδων και παίδων-κορασίδων 5 χρυσά, 2 ασημένια και 2 χάλκινα.

Πιο αναλυτικά τα μετάλλια για την Ελλάδα την Κυριακή κατέκτησαν (με μαύρα γράμματα οι Βολιώτες αθλητές-τριες):

ΧΡΥΣΑ

Διπλό σκιφ Νεανίδων: Α. Μακρυγιάννη-Ι. Μπιτζιλαίου

Δίκωπος άνευ Νεανίδων: Α. Καλανδαρίδου-Α. Γιάννου

Τετραπλό σκιφ Κορασίδων: Σ. Θεοχάρη-Α. Δίτσιου-Ε. Λαμπριανίδου-Ι. Νόνη

Τετράκωπος άνευ Παίδων: Σ. Συμεωνίδης-Λ. Τζουμέρης-Γ. Μακρυγιάννης-Ι. Πεκόπουλος

Τετραπλό σκιφ Παίδων: Α. Κουδούνας-Σ. Καρυπίδης-Ζ. Μπουκουβάλας-Δ. Στασινός

ΧΑΛΚΙΝΑ

Σκιφ Νεανίδων: Ερμιόνη Λαμπριανίδου

Οκτάκωπος Εφήβων: Κ. Ουρούτσι-Γ. Γραμμενιάτης-Α. Μαμάκης-Δ. Ρούκας-Π. Υψηλάντης-Γ. Μαραγκός-Α. Οικονόμου-Θ. Λαπίκοφ-Ι. Κιτσάκος

4η ΘΕΣΗ

Δίκωπος άνευ Παίδων: Γ. Τσίτσιος-Α. Μουτσάτσος

5η ΘΕΣΗ

Τετραπλό σκιφ Εφήβων: Ε. Κουδούνας-Γ. Πεταλοτίδης-Δ. Ζωγράφος-Σ. Καπάκογλου

ΓΕΝΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.ΕΛΛΑΔΑ 86

2.ΡΟΥΜΑΝΙΑ 77

3.ΤΟΥΡΚΙΑ 72

4.ΣΕΡΒΙΑ 59

5.ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 48

6.FYROM 4

7.ΒΟΣΝΙΑ 3

 ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΕΦΗΒΩΝ-ΠΑΙΔΩΝ

1.ΤΟΥΡΚΙΑ 48

2.ΕΛΛΑΔΑ 46

3.ΣΕΡΒΙΑ 43

4.ΡΟΥΜΑΝΙΑ 40

5.ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 25

6.FYROM 1

-. ΒΟΣΝΙΑ 1

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ-ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

1.ΕΛΛΑΔΑ 40

2.ΡΟΥΜΑΝΙΑ 37

3.ΤΟΥΡΚΙΑ 24

4.ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 23

5.ΣΕΡΒΙΑ 16

6.FYROM 3

7.ΒΟΣΝΙΑ