Τέταρτη συνεχόμενη ήττα για τη Νίκη στα Φάρσαλα με 92-76

Φάση από το σημερινό παιχνίδι, με τον Κουτίνα να επιχειρεί επιθετική προσπάθεια μπροστά στον Γκιουλέκα

Η Νίκη Βόλου ηττήθηκε το απόγευμα του Σαββάτου από τον Γυμναστικό Σύλλογο Φαρσάλων, εκτός έδρας, με σκορ 92-76, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, ισοβαθμώντας πλέον στη 12η θέση με Γέφυρα και Στρατώνι.

Η ομάδα του Σπύρου Στρατίκη είχε μόλις ένα καλό δεκάλεπτο, το πρώτο, στο οποίο βρέθηκε να κερδίζει με 22-19. Στη δεύτερη περίοδο, όμως, τα τέσσερα συνεχόμενα εύστοχα σουτ τριών πόντων του Τσιόγκα έδωσαν ένα προβάδισμα ασφαλείας στους γηπεδούχους, οι οποίοι στο 20’ πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 48-37. Το επιθετικό «κρεσέντο» των Φαρσάλων συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Νίκη να μην έχει απαντήσεις, η διαφορά υπέρ της ομάδας του Νομού Λάρισας ανέβαινε, με τα τελευταία λεπτά να μετατρέπονται σε τυπική διαδικασία.

Έτσι, τα Φάρσαλα, με αυτό τους το «ροζ φύλλο», ξεπέρασαν τη Νίκη στη βαθμολογία, στέλνοντάς την για πρώτη φορά, κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού στην κατάταξη. Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τη βολιώτικη ομάδα, την ερχόμενη εβδομάδα, κόντρα στο ισχυρό Αγρίνιο, στο Κλειστό Γυμναστήριο Νέας Ιωνίας.

Τα δεκάλεπτα:  19-22, 48-37, 72-51, 92-76

Γ.Σ. Φαρσάλων: Λεπενιώτης 18(1), Φιλιππόπουλος 8, Αλεξόπουλος, Λιούπης, Αναγνωστόπουλος 9(2), Τσιόγκας 22(6), Συνετός 6, Τοπουζίδης 3, Λούτας, Γκιουλέκας 13(1), Φαρμάκης, Δέσπος 11

Νίκη Βόλου (Στρατίκης-Νάνης): Καραγεώργος 7(1), Βερτζάγιας, Γιωτόπουλος 2, Κουτίνας 19, Τσαβές, Τασιούδης 10, Τσώλης 3, Τάσσος 6, Φρουσκλιάς 29(4), Διγενής