Τιμά τον Αντώνη Παπακωνσταντίνου ο Δήμος Αλμυρού

Σε ειδική εκδήλωση τη Δευτέρα 10/10

Ο Αντώνης Παπακωνσταντίνου «έσπασε το ρόδι» και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο για τα ελληνικά χρώματα στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Κωπηλασίας Ανδρών-Γυναικών στο Ρατσίτσε της Τσεχίας. Ο 23χρονος πρωταθλητής του ΕΝΟΑ έλκει την καταγωγή του από τον Πτελεό Αλμυρού Μαγνησίας και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο τερματίζοντας στην 2η θέση του τελικού του σκιφ ελαφρών βαρών Ανδρών με χρόνο 7:05.42, με τον τόπο καταγωγής του να τον τιμά την ερχόμενη Δευτέρα 10/10.

Συγκεκριμένα, ο Δήμος Αλμυρού ανακοίνωσε ότι τη Δευτέρα 10 Οκτωβρίου στις 13:00 θα πραγματοποιήσει ειδική εκδήλωση απονομής τιμητικής πλακέτας στον Αντώνη Παπακωνσταντίνου, τονίζοντας ότι ο αθλητής κατάγεται από την κοινότητα Πτελεού.

Μάλιστα, ο Δήμος Αλμυρού στην πρόσκληση για την ειδική τιμητική εκδήλωση αναφέρει ότι ο Αντώνης Παπακωνσταντίνου κατέκτησε τόσο τη δεύτερη θέσης στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Ρατσίτσε στην Τσεχία, όσο και την πρώτη θέση στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Μονάχου στο σκιφ ελαφρών βαρών.