Το δύο στα δύο η Νίκη, 60-36 τους Πάνθηρες Καβάλας

Μπορεί οι Πάνθηρες Καβάλας, τους οποίους αντιμετώπισε η Νίκη για τη 2η αγωνιστική του ειδικού πρωταθλήματος ανόδου στην Α2, που γίνεται στη Θεσσαλονίκη, να ήταν καλύτερη ομάδα σε σχέση με την ΑΓΕ Πιερίας, αλλά και πάλι οι κυανόλευκες δεν προβληματίστηκαν. Επικράτησαν με 36-60 και έκαναν το 2Χ2 και πλέον θα παίξουν το Σάββατο μετά το ρεπό της Παρασκευής με τον ΠΑΣ Γιάννινα για το ποια από τις δύο ομάδες θα πάρει την πρώτη θέση και το εισιτήριο για την παραπάνω κατηγορία σε αγώνα που έχει τον χαρακτήρα του τελικού.

Η Νίκη έκανε το μεγάλο βήμα για το ροζ φύλλο αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν μετέτρεψε το υπέρ της 14-16 του πρώτου δεκαλέπτου (διαμορφώθηκε με 6-0 των Πανθήρων, αφού η Νίκη είχε προηγηθεί με 8-16) σε 20-39 στο ημίχρονο. Με αμυντική συνέπεια, καλές επιλογές στην επίθεση και με τα μεγάλα σουτ να μπαίνουν, όπως για παράδειγμα τα δύο τρίποντα της Κωστούλα αυτό το διάστημα, οι Βολιώτισσες αύξαναν τη διαφορά και την έφτασαν στους 19 στα μισά του παιχνιδιού.

Από κει και πέρα διαχειρίστηκαν σωστά το ματς στην επανάληψη και παρά την ελάχιστη μείωση της διαφοράς στους 17 πόντους στο 30’ από τις αξιόμαχες Καβαλιώτισσες, που έχασαν με τραυματισμό στο γόνατο στο 27.30’ μία από τις καλύτερες παίκτριές τους, τη Γιαχολάρι, κέρδισαν στο τέλος με +24 πόντους. Το +24 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα και είχε επαναληφθεί και προηγουμένως δύο φορές (32-56 και 34-58).

Επιβλητική για μία ακόμη φορά για τη Νίκη στο «ζωγραφιστό» η Παπαγακή με 21 πόντους, ενώ την ακολούθησε η Κωστούλα με 13 πόντους

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 20-39, 30-47, 36-60

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Γεροκώστα, Κωστούλα 13 (2), Παρασχάκη 4, Ντέγκα 3, Αλεξίου 2, Κωνσταντούλα, Κοπάνου 5, Παπαγακή 21, Κατσιοπούλου, Ζουμπούλη 10, Στρίγκου 2, Πασχαλίδη