Το καθήκον της η Νίκη και περιμένει το φινάλε, 55-63 τη Χαλκηδόνα

Το καθήκον της έκανε η Νίκη Βόλου που κέρδισε τη Χαλκηδόνα εκτός έδρας με 55-63, αλλά τα υπόλοιπα αποτελέσματα της αγωνιστικής δεν την ευνόησαν, με αποτέλεσμα να μην έχει τον πρώτο λόγο για την παραμονή και να περιμένει να γίνουν “μικρά θαύματα” στην τελευταία στροφή του πρωταθλήματος, προκειμένου να σωθεί.

Οι κυανόλευκοι είχαν ένα πολύ κακό πρώτο δεκάλεπτο, ειδικά στο αμυντικό κομμάτι, δεχόμενοι 25 πόντους. Το… “τσιπάκι”, όμως, άλλαξε, με τη Νίκη να έχει εξαιρετική συμπεριφορά στο πίσω μέρος του παρκέ, στα υπόλοιπα 30 αγωνιστικά λεπτά, να δέχεται μόλις 30 πόντους κι έχοντας παράλληλα καθαρό μυαλό στο επιθετικό κομμάτι, στα κρίσιμα σημεία, να παίρνει το επιβεβλημένο “ροζ φύλλο”. “Σημεία-κλειδιά” της αναμέτρησης για τη νίκη της ομάδας των Στρατίκη και Νάνη ήταν η εκπληκτική δουλειά που έγινε στο “ατού” της Χαλκηδόνας, τον ψηλό Τσακαλέρη, ο οποίος τέθηκε νοκ-αουτ, νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, “φορτωμένος” με τέσσερα προσωπικά φάουλ και η εξαιρετική εμφάνιση στην τελευταία περίοδο, με τη Νίκη να πραγματοποιεί επιμέρους σκορ 5-20. Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Τάσσος (16π.) και Τσώλης (15π.).

Από ‘κει και πέρα, αξίζει να σημειωθεί πως η νίκη των κυανόλευκων άφησε στις τάξεις τους μία γλυκόπικρη γεύση, καθώς η Γέφυρα κατάφερε να κερδίσει στις Σέρρες τους Ικάρους και το Στρατώνι να ξεπεράσει εύκολα το εμπόδιο του υποβιβασμένου Φαίακα. Παράλληλα, δεν έγινε κι η έκπληξη που θα έφερνε… μισή παραμονή στη Νίκη από αυτήν την αγωνιστική, με τον Έσπερο να κερδίζει στην παράταση τον τελευταίο Μακεδονικό και να μην προκύπτει, έτσι, σενάριο για πενταπλή ισοβαθμία στο τέλος, ανάμεσα σε Νίκη, Φάρσαλα, Έσπερο, Γέφυρα και Στρατώνι, μέσω του οποίου οι κυανόλευκοι θα παρέμεναν στην κατηγορία!

Πλέον, η Νίκη επιβάλλεται να κερδίσει τον Έσπερο στη Νέα Ιωνία την τελευταία αγωνιστική και να περιμένει, παράλληλα, τυχόν στραβοπάτημα της Γέφυρας (εντός με ΧΑΝΘ), του Στρατωνίου (εκτός με Μακεδονικό) ή των Φαρσάλων (εντός με Ερμή), ενδεχόμενα δύσκολα, βάσει της συνολικής εικόνας του πρωταθλήματος και των ομάδων που εμπλέκονται στα σενάρια που αναφέρουμε.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 36-27, 50-43, 55-63

Χαλκηδόνα (Τέντσος): Σπύρας 2, Μαρκίδης 2, Δανάκης 6, Τσακαλέρης 13 (1), Μυλωνίδης 10 (2), Κούτε, Γιαννόπουλος, Δελίδης 7 (1), Σιολόγκας 6, Σικαλίδης 9, Φυλακτός

Νίκη Βόλου (Στρατίκης-Νάνης): Καραγεώργος 10 (2), Διγενής, Βερτζάγιας, Καρπέτης, Τασιούδης 8 (1), Κουτίνας 2, Τσαβές , Γιωτόπουλος 1, Τσώλης 15(2), Τάσσος 16, Φρουσκλιάς 8, Αναγνωστόπουλος 3 (1)