Τρίτη σερί ήττα από την Ελευθερούπολη για τη Νίκη στο τέλος

Χωρίς τον Γεωργίου, που έμεινε στον Βόλο λόγω ενοχλήσεων στη γάμπα, η Νίκη Βόλου υπέστη την τρίτη σερί ήττα της στο πρωτάθλημα του 2ου ομίλου της Β’ Εθνικής και στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής με σκορ 67-57 από την Ελευθερούπολη εκτός έδρας, με το παιχνίδι να κρίνεται στο τέλος, αφού ήταν ντέρμπι πάνω από 38 λεπτά.

Η ομάδα του Λάμπρου Πρέκα ήταν ανεβασμένη αγωνιστικά και δύο πριν τη λήξη ήταν ισόπαλη με 57-57, αλλά δέχθηκε 10 πόντους έκτοτε και οι τέσσερις στα τελευταία δευτερόλεπτα λόγω τεχνικής ποινής και στον Κουτίνα και στον πάγκο. Στο 39′ το σκορ ήταν 61-57 με δύο καλάθια που σημείωσαν οι Βοϊβατόπουλος, με σουτ από την κορυφή της ρακέτας και ο Ιωάννου με δύσκολο λέι απ εκτός ισορροπίας και τίποτα δεν είχε κριθεί, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν τα κατάφεραν, έχοντας παράπονα για τη διαιτησία στο τέλος, όπως διαφαίνεται και από την ανακοίνωση της Δ.Ε. μπάσκετ, η οποία αναφέρει χαρακτηριστικά: «Συγχαρητήρια στους παίκτες και στο προπονητικό τιμ της ομάδας μας για το πάθος και την αγωνιστικότητά τους. Δυστυχώς σήμερα, στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, παίζαμε πέντε εναντίον έξι. Ο νοών νοείτω… Ευχόμαστε Χρόνια Πολλά και Καλές Γιορτές. Καλή συνέχεια στην ομάδα της Ελευθερούπολης».

Δεκάλεπτα: 20-17, 34-34, 48-44, 67-57

ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ (Παπαδόπουλος): Κελεσίδης 9, Γκέλιος 3, Στυλίδης 23 (3),  Μπουκτσακτσί, Ιωάννου 10 (2), Απαζίδης 2, Σταμπουλής 3 (1), Χαρισμίδης, Βοϊβατόπουλος 15, Καραγιώργος 2

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας): Διγενής 3 (1), Καραγεώργος 6 (2), Τασιούδης 14 (1), Κουτίνας 12 (2), Τσαβές, Γιωτόπουλος 3 (1), Τσώλης 3 (1), Τάσσος 6, Φρουσκλιάς 10, Καρπέτης, Αναγνωστόπουλος 2