ΑΝΙΚΗΤΗ, επέστρεψε από το μείον 14 και κέρδισε τον Φίλιππο με 69-66

Ο πανηγυρισμός των παικτών της Νίκης στο τέλος του αγώνα με τον Φίλιππο

Τελικά αυτή η Νίκη είναι φτιαγμένη από πολύ σκληρό μέταλλο. Η ομάδα του Λάμπρου Πρέκα πελαγοδρομούσε για 32 λεπτά στο κλειστό της Νέας Ιωνίας και επέτρεπε στον Φίλιππο Βέροιας να ελέγχει το ματς και να φλερτάρει με το διπλό.

Όμως, μετά το 48-62, με το οποίο προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι στο 32’, σα να άγγιξε ένα μαγικό ραβδί τη Νίκη, που έγινε μία άλλη ομάδα και κατάφερε με εκπληκτική απόδοση να γυρίσει το ματς και να επικρατήσει με 69-66. Το ματς τελείωσε μέσα σε ένταση, που τη δημιούργησαν οι φιλοξενούμενοι, καθώς ζήτησαν φάουλ σε τρίποντο του Παραπούρα στα 5’’, όμως ο διαιτητής Ταρενίδης ήταν δίπλα και θεώρησε ότι δεν υπήρχε κάτι επιλήψιμο. Πάντως, οι φιλοξενούμενοι (παίκτης τους κλοτσούσε σε κατάσταση αμόκ μετά το τέλος τις διαφημιστικές πινακίδες και τον πάγκο) καλύτερα είναι να τα βάζουν με τον εαυτό τους, που έχασαν ένα δικό τους ματς.

Αυτό που έχει σημασία είναι ότι η Νίκη είναι αήττητη στην έδρα της, όπου για μία ακόμη φορά ο κόσμος έκανε τη διαφορά.

Ο Φίλιππος προηγήθηκε με επτά πόντους στο δεκάλεπτο (18-25) και με οκτώ στο ημίχρονο (38-46) και πατούσε καλύτερα και στην 3η περίοδο, στο τέλος της οποίας ήταν μπροστά με 48-60. Μάλιστα στο 32’ απέκτησε και διαφορά 14 πόντων (48-62) και όλα έδειχναν μαύρα για τη Νίκη, που δεν τα παράτησε ποτέ όμως και δικαιώθηκε.

Με μία στις δύο βολές από τον Φρουσκλιά, που έδωσε και την ασίστ στον Τσαβέ, για να σκοράρει έγινε το 51-62 και μετά από αντιαθλητικό στον Γεωργίου, ο τελευταίος ευστόχησε σε δύο βολές, ενώ ο Τάσσος στα 5.50’ μείωσε κι άλλο (55-62).

Ο Φρουσκλιάς μετά από ασίστ του Κουτίνα ολοκλήρωσε σερί  9-0 για τη Νίκη και μείωσε στους πέντε (57-62).

Στα 4.37’ ο Φίλιππος μετά από ώρα βρήκε τον δρόμο προς το καλάθι, αλλά ο Κουτίνας με τρίποντο στα 2.46’ έκανε το 60-64. Ο Τσώλης έδωσε συνέχεια στην επική αντεπίθεση της βολιώτικης ομάδας με νέο τρίποντο, ενώ απέμενε 1.32’ (63-64), ενώ ο Κουτίνας σε ταχύτατο αιφνιδιασμό της Νίκης της έδωσε εν μέσω πανζουρλισμού το προβάδισμα (65-64) στο 1.08′.

Στα 51’’ ο Παραπούρας με δύο στις δύο από τη γραμμή των βολών σημείωσε το 65-66, αλλά στα 39’’ ο τεράστιος Θωμάς Γεωργίου με εκπληκτική προσπάθεια άφησε την μπάλα στο αντίπαλο καλάθι και πήρε και το φάουλ. Βάζοντας και τη βολή έγραψε το 68-66, ενώ ο ίδιος απέδειξε πόσο καθοριστικός είναι, αφού στα 35’’ πήρε καθαρό επιθετικό φάουλ από τον Κοθρά.

Στα 14’’ πάλι ο πλέι μέικερ της Νίκης πήρε πάνω του τη φάση, αλλά αστόχησε σε τρίποντο, ενώ στα 5’’ ο Παραπούρας επιχείρησε να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά έκανε air ball, ζητώντας φάουλ. Ο τρόπος που διαμαρτυρήθηκε ανάγκασε τους διαιτητές να του δώσουν τεχνική ποινή και με τη βολή αυτής ο Γεωργίου διαμόρφωσε το τελικό 69-66, αφού στο διάστημα που απέμενε μετά την επαναφορά οι παίκτες της Νίκης ροκάνισαν τον χρόνο.

Σε ό,τι αφορά τις αντιδράσεις των φιλοξενουμένων, που ξεσήκωσαν τον κόσμο, και η Νίκη έχασε με παράπονα από τη διαιτησία σε Κέρκυρα και Αγρίνιο, αλλά δε μίλησε κανείς από την ομάδα και καλό θα είναι να αποδώσουν οι Βεροιώτες τις ευθύνες πρώτα στους ίδιους τους τους εαυτούς.

Σε ανακοίνωση της Δ.Ε. μπάσκετ της Νίκης Βόλου τονίζεται: «Ευχαριστούμε τον κόσμο για τη δυναμική του παρουσία στον αγώνα. Ο κόσμος και η ψυχή της Νίκης κέρδισαν το παιχνίδι. Ετοιμαζόμαστε για το επόμενο παιχνίδι με την ομάδα της Γέφυρας. Συγχαρητήρια στην ομάδα του Φίλιππου Βέροιας. Ευχόμαστε καλή επιτυχία στη μετέπειτα πορεία του».

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 38-46, 48-60, 69-66

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας): Καραγεώργος 4 (1), Γεωργίου 11 (1), Κουτίνας 12 (2), Τσαβές 4, Τασιούδης 9 (1), Τσώλης 9 (1), Τάσσος 8, Φρουσκλιάς 12 (2)

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Παπαδόπουλος 6, Σισμάνης 6 (2), Βαλιός 2, Τσιακλάγκανος 4, Κοθράς 22 (3), Παραπούρας 10 (2), Σουτζόπουλος 11, Καντάρκος 5, Καβαργύρης, Τσεσμεσίδης, Πονόπουλος