Αποκλεισμός με ψηλά το κεφάλι για τη σπουδαία Νίκη

Ο Κάσσος έχει κάνει το 1-1, αλλά δεν θέλει να το πανηγυρίσει, καθώς ήταν στο παρελθόν παίκτης του Άρη
Ισοπαλία με 2-2 κόντρα στον Αρη στο Πανθεσσαλικό στη ρεβάνς του 3-0 στους οκτώ του Κυπέλλου

Σε ένα ματς που διεξήχθη κάτω από δύσκολες συνθήκες για μεγάλο διάστημα με χιονόνερο και βροχή, η Νίκη στο Πανθεσσαλικό αποκλείστηκε με ψηλά το κεφάλι από τον Άρη μετά το ισόπαλο 2-2.

Στην πράξη αποδείχθηκε πως η πρόκριση για τη Νίκη στους «4» του Κυπέλλου Ελλάδος ήταν μετά το εις βάρος της 3-0 του πρώτου αγώνα ακατόρθωτη, ωστόσο η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου έπαιξε εξαιρετικό ποδόσφαιρο και τρόμαξε για λίγο τον μεγάλο της αντίπαλο, τον οποίον κοίταξε στα μάτια.

Κι αυτό γιατί  στην αρχή του δεύτερου μέρους έκανε την ανατροπή, προηγούμενη με 2-1 με γκολ των Κάσσου (35’) και Ριμπέιρο (46’) και είχε τη στιγμή της για ένα τρίτο γκολ με τον Ριμπέιρο πάλι, που θα έβαζε «φωτιά» στο ματς. Εκεί ο Άρης αντέδρασε και με τις αλλαγές του Μάντζιου ανέβασε την απόδοσή του, ισοφάρισε με τον Σαβέριο στο 69’, που είχε ανοίξει μάλιστα το σκορ με πέναλτι στο 27’, και κάπου εκεί οι όποιες λιγοστές ελπίδες της Νίκης «έσβησαν».

Παρόλ’ αυτά οι γηπεδούχοι πάλεψαν μέχρι τέλους και για το τρίτο τέρμα, για να πάρουν τη νίκη γοήτρου και γι’ αυτό αποθεώθηκαν από τον υπέροχο κόσμο τους, που συνυπήρξε χωρίς προβλήματα στις κερκίδες του Πανθεσσαλικού με αρκετούς οπαδούς του Αρη, για ένα μέρος των οποίων άνοιξε και το πέταλο τελικά.

Να σημειωθεί ότι η Νίκη λόγω των απουσιών αγωνίστηκε με τον Τοπαλίδη για πρώτη φορά σε θέση αμυντικού χαφ.

Η πιο δυνατή στιγμή του παιχνιδιού

Το ματς έγινε στη σκιά του θανάτου της συζύγου του Παύλου Κυριακίδη και η πιο δυνατή στιγμή του παιχνιδιού δεν ήταν αμιγώς αγωνιστική, αλλά όταν όλοι οι παίκτες μετά το 1-1 πήγαν στον πάγκο, έγιναν ένα «κουβάρι» και αγκάλιασαν τον αρχηγό. Μάλιστα, ο Κυριακίδης μπήκε στο γήπεδο στο δεύτερο μέρος και καταχειροκροτήθηκε για το ψυχικό του μεγαλείο, ενώ οι οργανωμένοι της Νίκης ανάρτησαν και ένα πανό που ανέφερε: «Όλη η Ελλάδα θαυμάζει το μεγαλείο της ψυχής σου. Η Ιωάννα έγινε άγγελος προστάτης της ζωής σου».

Το φιλμ του αγώνα

10’ η πρώτη φάση στο ματς ανήκε στη Νίκη, με τον Λίταινα να σουτάρει πάνω από τα δοκάρια από το ημικύκλιο της περιοχής, χωρίς ανησυχήσει, είναι αλήθεια, τον Χουτεσιώτη

26’ ΓΚΟΛ 0-1 ο Τσακαλίδης καταλόγισε πέναλτι υπέρ του Αρη για χέρι εντός περιοχής του Γαβριηλίδη μετά τη σέντρα από τα δεξιά του Μανού Γκαρθία. Ο Σαβέριο ανέλαβε την εκτέλεση και ξεγελώντας τον Γκαραβέλη άνοιξε το σκορ

35’ ΓΚΟΛ 1-1 το σουτ του Κρητικού κόντραρε στον Βέλεθ και ο Κάσσος επωφελήθηκε και με προβολή ουσιαστικά σε κενή εστία ισοφάρισε. Όλοι οι παίκτες της Νίκης πήγαν στον πάγκο και αφιέρωσαν το γκολ στον Παύλο Κυριακίδη, αγκαλιά με τον αρχηγό της ομάδας σε μία συγκλονιστική στιγμή. Να σημειωθεί ότι ο σκόρερ Πασχάλης Κάσσος, επειδή έχει περάσει από τον Άρη το 2017-18 στη Β’ Εθνική, έκανε χαρακτηριστική κίνηση ότι δεν θέλει να πανηγυρίσει το γκολ

46’ ΓΚΟΛ 2-1 από λάθος του Μπράμπετς, που πήγε να γυρίσει στον Χουτεσιώτη, επωφελήθηκε ο Πολίτης, που βγήκε μόνος με τον τερματοφύλακα του Αρη. Ο εξτρέμ της Νίκης πέρασε την μπάλα για τον Ριμπέιρο που σε κενή από τερματοφύλακα εστία και με μόνο παίκτη να την προστατεύει τον Φατόρε σκόραρε, κάνοντας την ανατροπή για τους γηπεδούχους

64’ ο Ριμπέιρο έκανε την κατά μέτωπον προσπάθεια, αλλά με το που πάτησε περιοχή σούταρε πάνω από τα δοκάρια

69’ ΓΚΟΛ 2-2 σε φάση διαρκείας, αφού προηγήθηκε απόκρουση του Γκαραβέλη σε σουτ του Μενέντεζ, σέντρα του Φεράρι, που πήρε το ριμπάουντ, και στρώσιμο με το στήθος του Ζαμόρα στον Σαβέριο, ο τελευταίος κεραυνοβόλησε τον Γκαραβέλη και διαμόρφωσε το τελικό σκορ

72’ ο Ναά σούταρε δυνατά εκτός περιοχής και ο Χουτεσιώτης με εκτίναξη στο δεξί παραθυράκι απομάκρυνε σε κόρνερ

73’ με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε την κεφαλιά του Τζιώρα ο Χουτεσιώτης

78’ ο Κρητικός συνέκλινε από τα αριστερά και προσπάθησε με αξιόλογο δεξί σουτ να στείλει την μπάλα στο απέναντι παραθυράκι, αλλά ήταν άστοχος

79’ ο Γκαραβέλης δεν μπόρεσε να μπλοκάρει το σουτ του Φεράρι, αλλά ο Ναά έδιωξε σε κόρνερ

88’ βολ πλανέ από τον Κρητικό από το ύψος της περιοχής, με τον Τζιώρα στη μικρή περιοχή να μπαίνει στην πορεία της μπάλας και να προσπαθεί να κάνει το τακουνάκι, με τον Κρητικό να… διαμαρτύρεται στον συμπαίκτη του ότι χάλασε τη φάση

90’ τελείως άστοχο το σουτ του Κυριακίδη με το αριστερό από το ύψος της περιοχής

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Ελευθερόπουλος): Γκαραβέλης, Κάσσος, Τοπαλίδης (58’ Τζιώρας), Γιαννίτσης, Ανδρέου (46’ λ. τρ. Στίκας), Ναά, Λίταινας (73’ Αναστασίου), Γαβριηλίδης (58’ Κυριακίδης), Πολίτης, Κρητικός, Ριμπέιρο (83’ Μπαλλάς)

ΑΡΗΣ (Μάντζιος): Χουτεσιώτης, Φατόρε, Βέλεθ (46’ Μοντόγια), Μπράμπετς, Φεράρι, Ντουκουρέ (57’ Βερστράτε), Τζούρασεκ (57’ Νταρίντα), Παναγίδης (57’ Μενέντεζ), Μανού Γκαρθία (75’ Χριστοδουλόπουλος), Σαβέριο, Ζαμόρα.