«Χάλκινος» στο ευρωπαϊκό του Πλόβντιβ ο Βολιώτης Σωτήρης Μπρέτας (vid)

Δεύτερο μετάλλιο μετά το χάλκινο στο ομαδικό σπριντ με τους Καλογερόπουλου και Λιβανό

Το χάλκινο μετάλλιο στο αγώνισμα του κέιριν στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ποδηλασίας πίστας στο Πλόβντιβ της Βουλγαρίας, κατέκτησε ο βολιώτης αθλητής του ΠΟ Βόλου Σωτήρης Μπρέτας. Πρόκειται για το δεύτερο χάλκινο μετάλλιο που κερδίζει σε αυτό το πρωτάθλημα ο Μπρέτας, αφού μαζί με άλλα δύο μέλη της Εθνικής ομάδας τους Γιάννη Καλογερόπουλο και Κωνσταντίνο Λιβανό κατέκτησαν επίσης το χάλκινο μετάλλιο στο ομαδικό σπριντ την πρώτη ημέρα των αγώνων. Σύμφωνα με το podilasia.sport3.gr, στον στον 1ο γύρο (3η σειρά) ο Μπρέτας πήρε τη 2η θέση πίσω από τον Ρώσο, Ντένις Ντμιτρίεφ, όπως και χθες στην ημιτελική μονομαχία τους στο ατομικό σπριντ.

Ομως εξασφάλισε την παρουσία του στον ημιτελικό γύρο του κέιριν. Εκεί ήταν στην 3η θέση της 1ης σειράς πίσω από τον Γερμανό, Μαξιμίλιαν Λέβι (νικητής χθες στο σπριντ) και τον Ρώσο, Αλεξάντερ Σαποβάλοφ.

Στον τελικό ο Mπρέτας με σωστή στρατηγική έφθασε στην 3η θέση του αγωνίσματος, αφήνοντας πίσω τους στα τελευταία μέτρα τον Ισπανό, Χουάν Περάλτα.