Χαμένη ευκαιρία για τη Νίκη, ήττα στον Παλαμά με 73-68

Αν και ήταν μπροστά σε αρκετά σημεία του αγώνα

Αν και στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα η Νίκη Βόλου έδειξε ένα καλό πρόσωπο απέναντι στους Τιτάνες Παλαμά, τελικά οι «κυανόλευκοι» είδαν να έρχονται τα πάνω-κάτω, γνωρίζοντας την ήττα με 73-68!

Στο αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο οι Τιτάνες πήραν ένα ισχνό προβάδισμα τριών πόντων, αλλά στη συνέχεια η Νίκη Βόλου έδειξε ότι έχει τη δυνατότητα να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα, με τους Καλλέ και Βερτζάγια να δίνουν λύσεις στην επίθεση.

Η ζημιά για τη Νίκη έγινε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Μία άμυνα ζώνης, με ιδιαίτερη πίεση πάνω στον Κουτίνα σε όλο το παιχνίδι, αλλά και το ιδιαίτερα κακό ποσοστό παικτών της Νίκης στις βολές ήταν αρκετά στοιχεία για να γυρίσει το παιχνίδι η ομάδα του Παλαμά και να επικρατήσει με το τελικό 73-68.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 26-33, 46-55, 73-68

Τιτάνες Παλαμά (Χαντζιάρας): Τσούμας Σ. 17 (3), Μανδαλάκης 24 (2), Μάνος 13 (3), Σφακιανός 3, Βλάχος, Μούμογλου 4 (1), Καραδήμας 10 (2), Φαλιάκης, Καλτσουνάς, Ξένος 2.

Νίκη Βόλου (Μαύρος-Κοσμάτος): Νίκολης, Βερτζάγιας 15 (1), Σκουφεζής, Κουτίνας 9, Μπουσκολίτης 6 (1), Καλλές 19, Σαριμπαλίδης 9 (3), Σπανόπουλος 2, Ξενιτίδης 8.