Δύσκολη νίκη στο τέλος για την Ανόρθωση επί του Πιερικού Αρχέλαου

Προσπάθεια της πρώτης σκόρερ της Ανόρθωσης στο σημερινό ματς, Ραφαέλας Σουλτάνη
Με 5-0 σερί μετέτρεψε το 72-73 σε 77-73

Η Aνόρθωση Bόλου επιβλήθηκε σ’ ένα αγωνιώδες μέχρι το τέλος ματς με 77-73 του Πιερικού Αρχέλαου στο ΕΑΚ για την 20η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της Α2 κατηγορίας μπάσκετ γυναικών και εξασφάλισε σε μεγάλο βαθμό την είσοδο στην τετράδα των πλέι οφ.

Ενώ η βολιώτικη ομάδα έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα και προηγήθηκε με 26-9 στο 9ο λεπτό, ο Πιερικός Αρχέλαος μείωσε στους 11 ως το ημίχρονο και έκανε τη μεγάλη αντεπίθεση στο δεύτερο 20λεπτο.

Με τρίποντο της καλύτερης των νικητριών, Ραφαέλας Σουλτάνη, έγινε στα 2.23’ πριν τη λήξη της 3ης περιόδου το 53-46, με τον Πιερικό Αρχέλαο να μειώνει στο τέλος αυτού του δεκαλέπτου σε 59-56.

Στην 4η περίοδο οι φιλοξενούμενες μείωσαν τέσσερις φορές στους δύο πόντους (61-59, 63-61, 65-63, 67-65) και ισάριθμες οι γηπεδούχες βρήκαν τις λύσεις και πήγαν στους τέσσερις. Με τρίποντο της ιδιαίτερα ταλαντούχας 19χρονης Δόμνας Μάντζου ο Πιερικός Αρχέλαος μείωσε στα 3.53’ σε 59-58, ενώ το ίδιο συνέβη με τρίποντο της Μπουμπουλέντρα στα 2.37’ (72-71). Μάλιστα η Λάππα στα 2.03’ έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στις Κατερινιώτισσες με 72-73, ωστόσο η Ανόρθωση την κρίσιμη στιγμή έκανε ένα 5-0 με βολές ως τη λήξη και πήρε το 12ο ροζ φύλλο αγώνα. Με 1/2 βολές από τη Σουλτάνη ήρθε η ισοφάριση, για να ακολουθήσουν στα 29’’ οι 2/2 της Κουτσουνούρη, που είχε δεχθεί σκληρό φάουλ.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στα7’.4’’ με 2/3 βολές η Σουλτάνη, η μία για τεχνική ποινή σε παίκτρια του Πιερικού Αρχέλαου για διαμαρτυρία και οι δύο για φάουλ που της έγινε, αφού πρώτα η Λάππα στα 12’’ αστόχησε σε τρίποντο και η παίκτρια της Ανόρθωσης πήρε το ριμπάουντ και πήγε να κατεβάσει την μπάλα.

Στην τελευταία επίθεση του Πιερικού Αρχέλαου η Μάντζου δεν ήταν εύστοχη σε τρίποντο και όλα τελείωσαν.