Έσωσε την ισοπαλία με Μακεδονικό η Νίκη στο 84′

Προσπάθεια του Τοπαλίδη στο σημερινό ματς
Ισοφάρισε με πέναλτι του Πολίτη που κέρδισε ο Παναγιωτίδης

Σε ένα χορταστικό δεύτερο μέρος μετά από ένα μέτριο πρώτο, η Νίκη ήρθε ισόπαλη 1-1 με τον Μακεδονικό στη Νεάπολη, με τις δύο ομάδες να είναι και πάλι ισόβαθμες μετά την 5η αγωνιστική των πλέι οφ με 21 πόντους στο +3 από την τελευταία ΑΕΚ Β’. Οι κιτρινόμαυροι έχασαν με 0-2 από τον Λεβαδειακό, που με 38 βαθμούς είναι στο +10 από την ΑΕΛ, η οποία έκανε το ρεπό της.

Ρεπορτάζ: Χρήστος Θανασούλης

Στο πρώτο μέρος και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να παίξουν ποδόσφαιρο, χωρίς όμως να είναι αποτελεσματικές και είναι χαρακτηριστικό ότι δεν είχαμε καμία μεγάλη φάση εκατέρωθεν. Επομένως το 0-0 αυτού του διαστήματος ήταν φυσιολογικό, ενώ το θέαμα ήταν μέτριο, με τη Νίκη να έχει πιο πολύ την μπάλα και καλύτερο παίκτη τον Τοπαλίδη.

Το δεύτερο 45λεπτο είχε δύο γκολ από τους Σιμόνι στο 75’ και Πολίτη στο 84’ με πέναλτι, με τη Νίκη να είναι τυχερή που δεν έμεινε πίσω με 0-2 στο 77’ σε μεγάλη φάση με τον Ζαφειράκη.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν παράτησαν το ματς, ισοφάρισαν και είχαν μεγάλη φάση με τον Κυριακίδη ένα λεπτό μετά το γκολ τους, για να πάρουν το προβάδισμα. Από κει και πέρα ο Γκαραβέλης στις καθυστερήσεις κράτησε την ισοπαλία με μία σημαντική επέμβαση στο σουτ του Σιμόνι, με το 1-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Η διάταξη των ομάδων

Η Νίκη είχε κάτω από τα δοκάρια τον Γκαραβέλη, οι Τοπαλίδης, Στίκας, Ανδρέου, Αναστασίου τοποθετήθηκαν με φορά από τα δεξιά στ’ αριστερά στην άμυνα, οι τρεις κεντρικοί μέσοι ήταν οι Κυριακίδης, Παναγιωτίδης, Λίταινας, οι δύο εξτρέμ οι Κάσσος, Κρητικός και φορ ο Πέττας.

Ο Μακεδονικός είχε τον Γουναρίδη στο τέρμα, οι Χασάνογλου, Λυμπεράκης (πλάγιοι μπακ), Γρομητσάρης, Σαραγιώτης (στόπερ) ήταν στην άμυνα, ενώ οι Μελετίδης, Χάσεκ, Τσιλιγγίρης στον άξονα της μεσαίας γραμμής. Τέλος, οι Κουλούρης, Μπουλάτοβιτς βοηθούσαν από τα πλάγια τον φορ Χερίδη.

Tο φιλμ του αγώνα

Α’ μέρος

6’ Ο Τσιλιγγίρης έκανε αλλαγή παιχνιδιού στα δεξιά για τον Μπουλάτοβιτς, ο οποίος προχώρησε και από το ύψος της περιοχής έκανε το αριστερό σουτ, που βρήκε σε ετοιμότητα τον Γκαραβέλη, ο οποίος μπλόκαρε

10’  ο Κρητικός μπήκε στην περιοχή και από θέση μέσα αριστερά έκανε το σουτ, που ήταν πολύ άστοχο

18’ o Γκαραβέλης μπλόκαρε το αξιόλογο σουτ εκτός περιοχής του Τσιλιγγίρη

23’ πάνω από τα δοκάρια το δεξί σουτ του Πέττα από το ημικύκλιο της περιοχής

24’ μετά τη σέντρα του Κρητικού από την αριστερή πλευρά ο Κάσσος στο δεύτερο δοκάρι και μέσα στη μικρή περιοχή δεν μπόρεσε με εναέριο αριστερό πλασέ να στείλει την μπάλα προς την εστία

35’ δύο μέτρα έξω από το δεξί δοκάρι το μακρινό σουτ του Τσιλιγγίρη

38’ πήρε ύψος η κεφαλιά του Παναγιωτίδη μετά τη σέντρα του Κρητικού και κατέληξε άουτ, χωρίς καμία ανησυχία για τον Γουναρίδη

41’ η κεφαλιά του Κάσσου μετά την τροφοδότηση από τον Τοπαλίδη κόντραρε σε αμυντικό και πέρασε κόρνερ λίγο έξω από το δεξί δοκάρι

44’ μακρινή κεφαλιά του Πέττα μετά από κόρνερ του Κυριακίδη, που κατέληξε χωρίς πολλή δύναμη στην αγκαλιά του Γουναρίδη

Β’ μέρος

54’ η πρώτη κλασική ευκαιρία του αγώνα, με τον Γκαραβέλη να μη διώχνει σωστά την μπάλα, η οποία πήγε στον Ζαφειράκη. Αυτός έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ τον Ραμίρες, ο οποίος νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Γκαραβέλη

56’ ο Παναγιωτίδης έδωσε στον Κάσσο μέσα στην περιοχή, που ήταν με πλάτη προς την εστία και γύρισε το σώμα του, σουτάροντας άστοχα με το δεξί

67’ ο Χάσεκ βρέθηκε έξω από την αριστερή πλάγια γραμμή της μικρής περιοχής και σούταρε με το αριστερό, με την μπάλα να περνά παράλληλα προς την εστία

68’ κόρνερ του Κρητικού από τ’ αριστερά και κοντινή κεφαλιά του Πέττα, που μπλόκαρε ο Γουναρίδης σε μία καλή στιγμή για τη Νίκη

75’ ΓΚΟΛ 0-1 Ο Χάσεκ έφυγε από τα δεξιά, έβγαλε με το εξωτερικό στο πίσω δοκάρι για τον Ζαφειράκη, που πλάσαρε και ο Σιμόνι μπροστά στην εστία απλώς έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα και χρίστηκε σκόρερ, δίνοντας το προβάδισμα στον Μακεδονικό

77’ τεράστια διπλή ευκαιρία του Μακεδονικού για ένα δεύτερο γκολ. Ο Ραμίρες, που πήρε την πάσα του Χάσεκ, ενώ ήταν φάτσα με το γκολ έβγαλε στ’ αριστερά του για τον Ζαφειράκη, το πλασέ του οποίου έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Γιαννίτσης σωτήρια. Η μπάλα ξαναπήγε στον Ραμίρες, που σούταρε από κοντά πάνω στα σώματα

84’ ΓΚΟΛ 1-1   ο Παναγιωτίδης «έσκασε» την ντρίμπλα μέσα στην περιοχή στον Παναγιωτούδη, που τον ανέτρεψε και το πέναλτι που δόθηκε στο 82’ μετέτρεψε σε γκολ δύο λεπτά αργότερα ο Πολίτης, ο οποίος ξεγέλασε τον Γουναρίδη. Πάντως στη φάση της ανατροπής ο Παναγιωτίδης τραυματίστηκε στην κλείδα και αντικαταστάθηκε

85’ ο Μακατσάρια έβγαλε με το τακουνάκι για τον Κυριακίδη, που έφυγε μόνος προς την εστία και προσπάθησε να κρεμάσει τον εξερχόμενο Γουναρίδη, στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια σε μία μεγάλη στιγμή για τη Νίκη για την ολική ανατροπή

91’ ο Γκαραβέλης απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ το δυνατό σουτ του Σιμόνι λίγο έξω από την περιοχή σε μεγάλη ευκαιρία των φιλοξενούμενων να φύγουν με το διπλό

96’ ο Γουναρίδης στη δεξιά του γωνία μπλόκαρε το απευθείας φάουλ του Κυριακίδη από πλάγια αριστερά, ενώ όλοι περίμεναν σέντρα

Κίτρινες: Κάσσος, Κυριακίδης

ΝΙΚΗ: Γκαραβέλης, Τοπαλίδης, Αναστασίου, Στίκας (70’ Γιαννίτσης), Ανδρέου, Κυριακίδης, Παναγιωτίδης (86’ λ. τρ. Μπαλλάς), Λίταινας, Κάσσος (73’ Πολίτης), Κρητικός, Πέττας (70’ Μακατσάρια)

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: Γουναρίδης, Χασάνογλου, Λυμπεράκης, Γρομητσάρης, Σαραγιώτης, Μελετίδης (74’ Γρηγοριάδης), Τσιλιγγίρης (λ. τρ. 46’ Ζαφειράκης), Χάσεκ, Κουλούρης (44’ λ. τρ. Ραμίρες), Μπουλάτοβιτς (60’ Παναγιωτούδης), Χερίδης (60’ Σιμόνι).