Εξασφάλισε τα πλέι άουτ με μεγάλη νίκη επί της ΑΕΛ ο Ολυμπιακός Βόλου

Προσπάθεια του Π. Λογοδότη στο σημερινό ματς
Επικράτησε των βυσσινί με 66-53

Σε ένα κλειστό του ΕΑΚ που κόχλαζε από τις θερμές εκδηλώσεις των οπαδών του, οι οποίοι  αποτέλεσαν τον έκτο παίκτη για… 37,5 λεπτά(!), ο Ολυμπιακός Βόλου επικράτησε με σκορ 66-53 για την 20η αγωνιστική του 4ου ομίλου της National League της ΑΕΛ και εξασφάλισε τη συμμετοχή του στα πλέι άουτ παραμονής. Από την άλλη οι «βυσσινί» υποβιβάζονται στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΘ.

Ρεπορτάζ: ΧΡΗΣΤΟΣ ΘΑΝΑΣΟΥΛΗΣ

Το ματς τελείωσε χωρίς φιλάθλους στις κερκίδες, καθώς οι διαιτητές διέταξαν εκκένωση του γηπέδου στα δυόμισι τελευταία λεπτά, επειδή έκριναν ότι βάσει της συμπεριφοράς μερίδας οπαδών δεν θα μπορούσε να συνεχιστεί ο αγώνας.

Να σημειωθεί ότι οι νικητές βρέθηκαν πίσω με 11 πόντους στην 3η περίοδο, αλλά με φοβερή αντεπίθεση έφτασαν στη νίκη με +13.

Η πρώτη περίοδος

Η ΑΕΛ ήταν αυτή που έβαλε το πρώτο καλάθι του αγώνα, αλλά ο Ολυμπιακός Βόλου στη συνέχεια πήρε προβάδισμα ακόμη και έξι πόντων στα 5.51’ πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου με τρίποντο του Μαλακόπουλου (10-4).

Ωστόσο, η ΑΕΛ μετά το 12-7 από τον Π. Λογοδότη, έτρεξε σερί 0-8 με δίποντο του Καραδήμου και δύο συνεχόμενα τρίποντα του Μάνου και προηγήθηκε με 12-15.

Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε πάντως με 19-15, γιατί ακολούθησε σερί 7-0 των γηπεδούχων.

Η δεύτερη περίοδος

Νέο σερί, αυτή τη φορά για τους φιλοξενούμενους στην αρχή της 2ης περιόδου, με την ΑΕΛ με 0-9 να πηγαίνει το σκορ στο 19-24.

Ο Σιδηρόπουλος στα 7.08’ είχε 0/2 βολές, αλλά ο Πρέλεβιτς έβαλε το πρώτο δικό του καλάθι στο ματς και το πρώτο της ομάδας του στη δεύτερη περίοδο στα 6.23’ (21-24), με τον Ολυμπιακό Βόλου να έχει μείνει άποντος για περίπου τέσσερα λεπτά.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν διαφορά ακόμη και έξι πόντων στο 3.55’ (23-29) με 1/2 βολές του Ντικούδη, με τους Βολιώτες να μην πατάνε καλά στο παρκέ.

Στο 17ο λεπτό υπήρξε διακοπή, καθώς οπαδός του Ολυμπιακού Β. άναψε καπνογόνο στο κλειστό (!), ενώ αμέσως μετά την επιστροφή σε δράση ο Νταής με 1/2 βολές και ο Ζιάκας με την ίδια επίδοση έγραψαν το 23-31. To +8 επαναλήφθηκε στο 24-32, ο Δελεντζές, βάζοντας δύο συνεχόμενα καλάθια και φτάνοντας στους 12 πόντους μείωσε σε 28-32, αλλά οι 2/2 βολές του Ντικούδη διαμόρφωσαν το 28-34 του πρώτου 20λεπτου.

Το τρίτο δεκάλεπτο

Εντυπωσιακή διακύμανση είχε η 3η περίοδος, καθώς η ΑΕΛ έφτασε στη μέγιστη διαφορά της, το +11, στο 6.45’ με καλάθι του Βλάχου, που έκανε βήματα πάντως (28-39).

Με τρίποντο του Γκανέτσα έγινε στα 4.53’ το 32-42, αλλά εκεί αφυπνίστηκε ο Ολυμπιακός Βόλου, που έτρεξε φοβερό σερί 12-0. Κατά σειρά σκόραραν με γκολ-φάουλ ο Μαλακόπουλος, ο Π. Λογοδότης με δύο σερί δίποντα μετά από επιθετικό ριμπάουντ και κλέψιμο, ο Στεφόπουλος με τρίποντο και ο Μαλακόπουλος με  δίποντο.

Η τέταρτη περίοδος

Το τελικό σκορ της 3ης περιόδου ήταν το 46-44, με τους Λαρισαίους να αρχίζουν την 4η με 0-4 (46-48).

Ωστόσο, στη συνέχεια ο Ολυμπιακός Β. ήταν καταιγιστικός, πετυχαίνοντας έντεκα αναπάντητους πόντους, φτάνοντας εν μέσω πανζουρλισμού στο 57-48 (+9) στο 6.19’ με τρίποντο του Μαλακόπουλου.

Οι Λαρισαίοι μείωσαν ελαφρώς στους έξι, ο Στεφόπουλος με λέι απ στα 3.40’ έκανε το 59-51, ο Δελεντζές με 1/2 βολές το 60-51 στο 37’ και με την ίδια επίδοση ο Κοντογιάννης το 60-52.

Στα 2.25’ οι διαιτητές ζήτησαν εκκένωση του γηπέδου για τη συμπεριφορά των οπαδών, κάτι που έγινε, με συνέπεια να διακοπεί προσωρινά το ματς. Η κερκίδα διαμαρτυρήθηκε για το φλόπινγκ που δόθηκε εις βάρος του Π. Λογοδότη, που έτσι χρεώθηκε με πέμπτο φάουλ.

Όταν το ματς ξεκίνησε τα δεδομένα δεν άλλαξαν, αφού ο Ολυμπιακός Β. αύξησε τη διαφορά μετά τη βολή για τεχνική ποινή του Μάνου (60-53), σημειώνοντας τρίποντο με τον Νυδριώτη, μία βολή με τον Μαλακόπουλο για τεχνική ποινή και δίποντο με τον Στεφόπουλο, που διαμόρφωσε το τελικό 66-53.

Δεκάλεπτα: 19-15, 28-34, 46-44, 66-53

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος): Νυδριώτης 7 (1), Δελεντζές 15, Στεφόπουλος 9 (1), Μαλακόπουλος 17 (3), Λογοδότης Π. 6, Πρέλεβιτς 4, Σπανόπουλος, Τζαλαβάρας, Σιδηρόπουλος 8 (1)

ΑΕΛ (Σακκάρης): Γκανέτσας 7 (1), Μάνος 14 (2), Καραδήμος 4, Ντικούδης 8, Δελής 5 (1), Νταής 2, Βλάχος 2, Κοντογιάννης 1, Ζιάκας 10 (1), Ζησούλης.