Κακή για μεγάλο διάστημα η Νίκη, έχασε για 2η φορά από την Αναγέννηση

Ο Βολιώτης Αχιλλέας Σαλαμούρας σε φάση με τους Μιράντα και Κρητικό
Μετά το 2-0 του πρώτου γύρου, ηττήθηκε με 1-2 στη Νεάπολη από τους Καρδιτσιώτες

«Σκιά» του καλού εαυτού της η Νίκη για μεγάλο διάστημα, έχασε στη Νεάπολη δίκαια με σκορ 1-2 από την Αναγέννηση Καρδίτσας, που είχε σε δέκα ματς ένα τρίποντο και μετρούσε έξι παιχνίδια χωρίς νίκη

Ωστόσο, η ομάδα του Γιώργου Τυριακίδη ήρθε να τα παίξει όλα για όλα, με συγκεκριμένο πλάνο στον Βόλο, το οποίο υπηρέτησε άριστα και χτυπώντας σε δυο αντεπιθέσεις στο πρώτο μέρος στο 7’ με τον Κονίλιο και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Βερνάρδο, προηγήθηκε με 0-2 της Νίκης στο πρώτο μέρος.

Από κει πέρα στο δεύτερο 45λεπτο η Νίκη δεν βρήκε τη γρήγορη μείωση στη μεγάλη ευκαιρία με τον Παναγιωτίδη, ενώ μετά την κόκκινη στον Σκόνδρα και παίζοντας με αριθμητικό πλεονέκτημα από το 73’ μπόρεσε μόνο να μειώσει με τον Πέττα στο 86’. Πάντως, οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να έχουν ισοφαρίσει ένα λεπτό μετά, που ο Πέττας φάνηκε να σπρώχνεται μπροστά στην εστία, αλλά πέναλτι δεν δόθηκε. Τελικά, αυτό που μετρά είναι η 8η συνολικά ήττα της Νίκης και η 4η ως γηπεδούχος σε συνδυασμό με το πρώτο διπλό της Αναγέννησης Καρδίτσας στο πρωτάθλημα.

H διάταξη των δύο ομάδων

Η Νίκη παρατάχθηκε με τον Γκαραβέλη κάτω από τα δοκάρια, ενώ οι Κάσσος, Μπαχανάκ (πλάγιοι μπακ), Ανδρέου, Στίκας (στόπερ) ήταν στην άμυνα. Κυριακίδης, Γαβριηλίδης, Λίταινας ήταν οι κεντρικοί χαφ, Πολίτης, Κρητικός οι εξτρέμ και φορ ο Μιράντα.

Με σύστημα χωρίς φορ ουσιαστικά και με το 0-2 εις βάρος της στο πρώτο μέρος, ο Κάσσος πέρασε στην κορυφή της επίθεσης με την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου, με τον Μιράντα να παίζει πλέον από πίσω του.

Από τη στιγμή που στο 59’ ο Μακατσάρια πέρασε στον αγωνιστικό χώρο, κάνοντας ντεμπούτο, ο νεοεισελθών έπαιξε μαζί με τον Κάσσο στην επίθεση, με το σύστημα να μετατρέπεται σε 4-4-2.

Η Αναγέννηση Καρδίτσας ξεκίνησε με τον Γκέκα στο τέρμα, τους Ανδρικόπουλο και  Σταμόπουλο στα άκρα της άμυνας και τους Γκόλια, Σκόνδρα στο κέντρο αυτής. Μπούζας και Σαλαμούρας ήταν οι δυο αμυντικοί μέσοι, ενώ οι Ντουμάνης, Βερνάρδος (εξτρέμ) και Κορέλας (δεκάρι) έπαιζαν πίσω από τον κλασικό προωθημένο Κονίλιο.

Το φιλμ του αγώνα

Α’ μέρος

7’ ΓΚΟΛ 0-1 ο Βερνάρδος βγήκε στην κόντρα από τα αριστερά, ο Στίκας αρχικά τον ανέκοψε, όμως οι υπόλοιποι αμυνόμενοι της Νίκης αδράνησαν και δεν ολοκλήρωσαν την απομάκρυνση, με συνέπεια ο Κορέλας να μπει στη φάση και να τσιμπήσει την μπάλα για τον Κονίλιο, βγάζοντάς τον τετ-α-τετ. Ο Αργεντινός φορ δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και με άψογο πλασέ στην αριστερή γωνία άνοιξε το σκορ

13’ η σέντρα-σουτ του Κορέλα πήγαινε προς την εστία, αλλά ο Γκαραβέλης απομάκρυνε με το ένα χέρι

14’ ο Ντουμάνης έβγαλε για τον Βερνάρδο, που είχε αλλάξει πλευρά, με τον παίκτη της Αναγέννησης να βγαίνει σε τετ-α-τετ και να αστοχεί, μετά και την πίεση του Ανδρέου

17’ πρώτη σημαντική στιγμή για τη Νίκη στο ματς, με τον Μπαχανάκ μετά το κόρνερ του Πολίτη να κάνει την κεφαλιά και ν’ αναγκάζει τον Γκέκα σε δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ

34’ ο Πολίτης εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά και ο Κάσσος πήρε την κεφαλιά, που έφυγε έξω από το αριστερό δοκάρι

45’+2 ΓΚΟΛ 0-2 ο Βερνάρδος πήρε την κάθετη του Κονίλιο και με όπλο την ταχύτητά του έφυγε στο τετ-α-τετ, πλασάροντας εύστοχα τον Γκαραβέλη, σοκάροντας για δεύτερη φορά τη Νίκη

Β’ μέρος

55’ ο Γκαραβέλης ήταν σε ετοιμότητα στο σουτ εκτός περιοχή του Κονίλιο και μπλόκαρε

56’ μεγάλη ευκαιρία για τη Νίκη, με τον Πολίτη από τα δεξιά να βγάζει για τον Παναγιωτίδη, που στο πρώτο δοκάρι έφερε την μπάλα μπροστά του και βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ, αλλά πλασάροντας με το δεξί αστόχησε

69’ νέα ευκαιρία για τη Νίκη με προβολή του Κάσσου μετά από σέντρα του Μιράντα, με την μπάλα να σκάει και ν’ αναγκάζει τον Γκέκα σε δύσκολη επέμβαση

73’ ΚΟΚΚΙΝΗ στον Σκόνδρα, που έκανε το φάουλ στον Κάσσο, ο οποίος πήγαινε να φύγει στο τετ-α-τετ, με συνέπεια η Νίκη να συνεχίσει με παίκτη παραπάνω

77’ ο Γκέκας μπλόκαρε πέφτοντας το μακρινό σουτ του Πολίτη

80’ διαμαρτυρίες για τράβηγμα του Μιράντα εντός περιοχής

86’ ΓΚΟΛ 1-2 ο Μιράντα έκανε ωραία ατομική προσπάθεια από τ’ αριστερά και πλάσαρε τον Γκέκα που απέκρουσε, αλλά ο Πέττας πήρε το ριμπάουντ και με σουτ σε κενή ουσιαστικά εστία μείωσε

87’ ο Πέττας μετά την κεφαλιά -πάσα του Κάσσου σε απόσταση αναπνοής από την εστία φάνηκε να σπρώχνεται, ενώ προσπαθούσε να φτάσει στην μπάλα, αλλά ο διαιτητής Φουστάνης δεν συγκινήθηκε

NIKH: Γκαραβέλης, Κάσσος, Μπαχανάκ (59’ Αναστασίου), Ανδρέου, Στίκας, Κυριακίδης, Γαβριηλίδης (46’Παναγιωτίδης), Λίταινας (46’ Τοπαλίδης-λ. τρ. 79’ Πέττας), Πολίτης, Κρητικός (59’ Μακατσάρια), Μιράντα

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ:  Γκέκας, Ανδρικόπουλος, Σταμόπουλος, Γκόλιας, Σκόνδρας, Μπούζας (72’ Κέρθι), Σαλαμούρας, Ντουμάνης (61’ Κοκκίνης), Κορέλας (61’ Παπαδάκος), Βερνάρδος (90’ Στασινόπουλος), Κονίλιο (90’ Ζάγγος)