Κρίμα και άδικο για τον Ολυμπιακό Β., ήττα στην παράταση με 80-83 από τον ΠΑΣ Γιάννινα

Ο Μπουσκολίτης μαρκάρει τον Κααραγκιολίδη στο ματς Ολυμπιακός-ΠΑΣ Γιάννινα

Κρίμα και άδικο για τον Ολυμπιακό Βόλου, που έκανε μία τεράστια ανατροπή στο δεύτερο μέρος, επιστρέφοντας από το μείον 19, αλλά στην παράταση μετά το 74-74 του κανονικού αγώνα, που διαμορφώθηκε με τρίποντο του Στύλλα στα 10’’, έχασε στις λεπτομέρειες με 80-83 από τον ΠΑΣ Γιάννινα στο ΕΑΚ του Βόλου.

Το πρώτο δεκάλεπτο

Ο Ολυμπιακός Βόλου στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκε για πρώτη φορά με 5-4 και αργότερα στα μισά του με 9-8 με τον Μπόγδανο, αλλά ακολούθησε ένα 0-8 από τους φιλοξενούμενους, που πέρασαν την μπάλα μέσα στη ρακέτα, με συνέπεια το σκορ να γίνει 9-16 στο 7’.

Ο Παναγιώτης Γκουγκουτούδης πήρε αμέσως τάιμ άουτ και στη πρώτη επίθεση μετά απ’ αυτό ο Μπουσκολίτης πέτυχε το δεύτερο τρίποντό του στον αγώνα, μειώνοντας σε 12-16. Οι Γιαννιώτες απάντησαν, ο Κυριακόπουλος όχι με βολές, αλλά ξαναστήθηκε στη γραμμή στο 1.39’ πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου και με 1/2 έκανε το 13-18.

Ωστόσο, με ανύπαρκτο φάουλ που κέρδισε και με βολές ο ΠΑΣ πήρε διαφορά επτά πόντων (13-20). Ο Μπόγδανος έκανε με τον ίδιο τρόπο το 15-20, αλλά ο Ολυμπιακός Βόλου δέχθηκε πέντε αναπάντητους πόντους  στα 21’’ με τρίποντο του Πανάρα και στο τελευταίο δευτερόλεπτο με ολοκλήρωση αιφνιδιασμού από τον Πάτρα μετά από λάθος στην επίθεση των ερυθρολεύκων και κλέψιμο των αντιπάλων τους. Έτσι στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου ο ΠΑΣ Γιάννινα απέκτησε διαφορά δέκα πόντων (15-25).

Το δεύτερο δεκάλεπτο

Στο δεύτερο δεκάλεπτο  η ομάδα του Παναγιώτη Γκουγκουτούδη μπήκε πιο δυνατά και μέχρι τα 7.10’ μείωσε σε 21-25 με σερί 6-0, όμως ο Πάτρας βρήκε τρεις συνεχόμενες φορές τις λύσεις και επέτρεψε στην ομάδα του ν’ αποσπαστεί ξανά με δέκα πόντους στο 15’ (21-31).

Τρίποντο του Μπόγδανου έφερε το σκορ στο 24-31 και ο ίδιος με μία στις δύο βολές στα 4.05’ μείωσε σε 25-31, για να έρθει ο Στύλλας αμέσως μετά με κλέψιμο και αιφνιδιασμό να κάνει το 27-31. Ο Πανάρας όμως έδειξε την κλάση του και με μακρινό δίποντο και τρίποντο έγραψε το 27-36.

Μετά το 30-36, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν γκολ-φάουλ με τον Γεωργίου (30-39) και ο Πανάρας, για τον οποίον ο Ολυμπιακός Β. δεν έβρισκε αντίδοτο με τίποτα, με νέο καλάθι έδωσε διαφορά για πρώτη φορά 11 πόντων στην ομάδα του. Σαν να μην έφτανε αυτό ο Γεωργίου με τρίποντο σημείωσε το +14 και έκανε ακόμη πιο δύσκολη την κατάσταση για τη βολιώτικη ομάδα (30-44). Ο Πανάρας ήταν το μεγάλο πρόβλημα για την άμυνα του Ολυμπιακού Β., αφού πέτυχε στο πρώτο 20λεπτο 16 πόντους με δύο τρίποντα, ενώ έναν λιγότερο είχε το ίδιο διάστημα ο Μπόγδανος για τους ερυθρολεύκους.

Η τρίτη περίοδος

Στα 8.41’ πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου με γκολ-φάουλ του Πανάρα έγινε το 32-49, ενώ  Δ. Μάντζης έδωσε τη μεγαλύτερη τιμή στη διαφορά του ΠΑΣ Γιάννινα στο ματς στα 7.41’ με 19 πόντους (32-51).

Ο Ολυμπιακός Βόλου αφυπνίστηκε και με ηγέτη τον Κυριακόπουλο μείωσε με σερί 8-0 στους έντεκα στα 6.04’ (40-51) και στο 25’ με τρίποντο του Σκαμάγκα στους δέκα (43-53). Μετά το 43-56 ακολούθησε 8-0 σερί για τους γηπεδούχους, έχοντας στην πεντάδα τους και τον Χαρχαρή, που βοήθησε πολύ (51-56), ενώ το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου ήταν το 51-58, αλλά ο Ολυμπιακός Β. ήταν φανερό πως έχει επιστρέψει.

Το τέταρτο δεκάλεπτο

Αυτό αποδείχθηκε και στην αρχή της 4ης περιόδου, όταν Χαρχαρής και Ίλτσογλου μείωσαν στους τρεις (55-58) μέχρι το 9.12’. Με γκολ-φάουλ του Καραγκιολίδη, που δεν έβαλε τη βολή και καλάθια των Πάτρα και Δ. Μάντζιου και ενδιάμεσα 3/4 βολές του Ίλτσογλου έγινε το 58-64, αλλά από το 6.20’ ως το 4.56’ ο Ολυμπιακός Βόλου έβαλε επτά αναπάντητους πόντους (2/3 βολές Ίλτσογλου για φάουλ σε τρίποντο και πέντε πόντους του Μπόγδανου) και προσπέρασε με 65-64. Μάλιστα το σερί διευρύνθηκε σε 9-0 χάρη σε δύο βολές από τον Μπόγδανο (67-64).

Στο 37’ ο Καραγκιολίδης με τρίποντο ισοφάρισε σε 67-67, κάτι που επανέλαβε ο πρώην παίκτης της Νίκης με φόλοου μετά τις δύο βολές του Ίλτσογλου (69-69). Ο Χαρχαρής είχε 0/2 από τη γραμμή των φάουλ στο 1.12’, ο Πανάρας με τρίποντο σημείωσε το 69-72, αλλά τον μιμήθηκε ο Στύλλας στα 10’.4’’ και ευστοχώντας έξω από τα 6.75’ έστειλε το ματς στην παράταση (74-74). Προηγουμένως, ο ίδιος παίκτης είχε μειώσει σε 71-73 στα 21” με βολές, ενώ ενδιάμεσα είχαμε τη μία στις δύο του Γιωτάκη στα 27” και τη μία στις δύο βολές του Πρέντζα στα 19”.

Η παράταση

Εκεί μέχρι τα 2.40’ ο ΠΑΣ Γιάννινα σημείωσε τέσσερις πόντους χωρίς να δεχθεί κανέναν, ενώ ο Ολυμπιακός Β. σκόραρε για πρώτη φορά στο εξτρά πεντάλεπτο στα 2.16’ με τον Μπόγδανο (76-78).

Στα 2.08’ ο Πάτρας είχε 0/2 βολές, ενώ στο 1.36’ από λάθος επαναφορά στην επίθεση των παικτών του Ολυμπιακού Β., οι αντίπαλοί τους έφυγαν στον αιφνιδιασμό. Αρχικά αστόχησαν, αλλά πήρε το επιθετικό ο Πάτρας και έγραψε το 76-80. Απάντησε στο 1.25’ ο Ίλτσογλου (78-80) και ακολούθησαν οι 1/2 βολές του Τσίρμπου και το δίποντο του Κυριακόπουλου στο 1.09’ (80-81).

Στα 35’’ ο Κυριακόπουλος αστόχησε σε τρίποντο και στα 32’’ ο Πανάρας έκανε με 1/2 από τη γραμμή το 80-82. Στα 11’’ ο Μπόγδανος είχε 0/2 βολές, αλλά ο Καραγκιολίδης έβγαλε την μπάλα εκτός στην προσπάθεια να πάρει το ριμπάουντ . Στα 6’’ ο Στύλλας δεν μπόρεσε να ξαναγίνει ήρωας, όπως στην κανονική διάρκεια, κάνοντας air ball σε σουτ έξω από τα 6.75, ενώ ο Πανάρας με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 80-83, αφού στην εκπνοή ο Στύλλας αστόχησε σε τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 30-44, 51-58, 74-74 κ.α., 80-83 παρ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Γκουγκουτούδης): Στύλλας 7 (1), Ίλτσογλου 15, Κυριακόπουλος 13, Μπόγδανος 26 (3), Μπουσκολίτης 11 (3), Σκαμάγκας 3 (1), Χαρχαρής 3, Λουλούδης 2

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Κωστόπουλος): Γεωργίου 8 (1), Πανάρας 24 (3), Τσίρμπας 1, Πρέντζας 1, Καραγκιολίδης 18 (1), Π. Μάντζιος, Δ. Μάντζιος 9, Πάτρας 21, Γιωτάκης 1