Λύγισε στο τέλος ο Ίωνας, ήττα με 72-65 από τον Σπάρτακο

Ο Ίωνας ήταν παρά τις απουσίες του πάρα πολύ ανταγωνιστικός κόντρα στον Σπάρτακο στον πρώτο ημιτελικό του Φάιναλ Φορ του Κυπέλλου της ΕΣΚΑΘ, που γίνεται στο κλειστό του Αλκαζάρ στη Λάρισα. Η ομάδα του Λευτέρη Κατσαλή λύγισε στο τέλος και μετά την ήττα του με σκορ 65-72 αποκλείστηκε από τον τελικό.

Η πρώτη περίοδος έληξε με 14-18 υπέρ του τυπικά φιλοξενούμενου Σπάρτακου, αλλά η μεγάλη ζημιά για τον Ίωνα έγινε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Μέχρι το 17’ ο Ίωνας έβαλε μόλις δύο πόντους και δέχθηκε 13, με συνέπεια να μείνει πίσω με 15 πόντους (16-31). Αρχικά ο Σπάρτακος έκανε σερί 0-6 και πήρε διψήφια διαφορά στο 13’ (14-24), οι Βολιώτες μείωσαν σε 16-24, αλλά στη συνέχεια επέτρεψαν και πάλι στον αντίπαλό τους να πραγματοποιήσει νέο σερί με 0-7 (16-31).

Το πρώτο μέρος έληξε με 25-38 υπέρ του Σπάρτακου, αλλά ο Ίωνας ανέβασε την απόδοσή του στο τρίτο δεκάλεπτο και μείωσε σχετικά γρήγορα στους έξι (36-42), ωστόσο ο Σπάρτακος βρήκε τον τρόπο να ξαναπάει τη διαφορά σε διψήφια τιμή (41-51) και να κλείσει την 3η περίοδο στο +9 (43-52).

Ο Ίωνας όμως έκανε τα πάντα, για να ξαναμπεί στο παιχνίδι στο τέταρτο δεκάλεπτο. Αρχικά μείωσε σε 53-57, ενώ μετά το 53-60 από τους Λαρισαίους, ο Ίωνας κατάφερε με 6-0 να φέρει το ματς στον πόντο στο 37.30’ και να το κάνει ντέρμπι (59-60).

Ωστόσο, μέχρι το τέλος δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματικός, με τον Σπάρτακο στο κρίσιμο σημείο και σε διάστημα ενός λεπτού να βάζει επτά αναπάντητους πόντους και να καθαρίζει σε μεγάλο βαθμό το παιχνίδι (59-67), με το τελικό σκορ να είναι το 65-72 κι αφού πρώτα ο Ίωνας κατάφερε να μειώσει στους έξι (61-67) και στους πέντε (65-70), παλεύοντας μέχρι το τέλος το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 25-38, 43-52, 65-72

ΙΩΝΑΣ (Κατσαλής): Γουσιόπουλος, Φωτιάδης, Φοινικόπουλος, Τζήμας 5, Ευτυχίδης 3, Γεωργόπουλος 11 (1), Φαρμάκης, Μπεκρής 4, Βασιλείου 4, Παυλόπουλος 20 (1), Ευθυμίου 18 (1)

ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ (Βαρδακούλης): Μπαμπανάτσας, Αθανασόπουλος 24 (1), Γοργόλης 5 (1), Κουρτίδης, Καλέτσιος 5, Φαρμακάς 4, Καφάσης 6, Αγαπίου 13 (2),  Καραδήμος,  Πάσχος 2, Σπανούλης 13 (1).