Πάλεψε αλλά δεν άντεξε ο Ολυμπιακός Βόλου στη Λευκάδα, 56-49 από τη Δόξα

Το καλό του πρόσωπο έδειξε ο Ολυμπιακός Βόλου στη Λευκάδα, στην πρώτη του επίσημη αναμέτρηση για φέτος, ωστόσο η γηπεδούχος Δόξα άντεξε στην πίεση και πήρε τη νίκη σε βάρος των «ερυθρόλευκων» με σκορ 56-49, στο πρώτο επίσημο παιχνίδι των «ερυθρόλευκων» για τη Β’ Εθνική.

Από το πρώτο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» ήταν κοντά στο σκορ και δεν επέτρεπαν στη Δόξα Λευκάδας να πάρει διαφορά ασφαλείας, με τους 3-4 πόντους. Μάλιστα, ο Ολυμπιακός Βόλου μπορεί να βρέθηκε πίσω με 10 πόντους στην αρχή του αγώνα (13-3) αλλά αντέδρασε γρήγορα και μάλιστα στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου το σκορ ήταν ισόπαλο 21-21.

Στο ίδιο τέμπο κινήθηκε και το τρίτο δεκάλεπτο, όπως και το μεγαλύτερο μέρος του τετάρτου, με τη Δόξα Λευκάδας τελικά να βρίσκει λύσεις στο τέλος και στο 39’ να παίρνει ένα προβάδισμα έξι πόντων (50-44). Παρά τις προσπάθειες στο τελευταίο λεπτό ο Ολυμπιακός Βόλου δεν μπόρεσε ν’ αποφύγει την ήττα με 56-49.

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 27-24, 44-41, 56-49.

Δόξα Λευκάδας (Ζαφειρούδης): Σταματέλος 7 (1), Αργυρός 9 (3), Κοντούλης 11, Κατωπόδης 3 (1), Βαγενάς 5, Μούτσα, Καφές, Μάλφας, Κουρτίδης 1, Τζακόπουλος 10 (1), Καραγιαννίδης 5, Λαζάρου 5.

Ολυμπιακός Βόλου (Βλιώρας): Αγκρής, Χανέλι 2, Γκοντόπουλος 13 (2), Ίλτσογλου 12 (3), Καραμήτσος 2, Σιμάκης 11 (1), Παρασκευάς 7, Αγγελόπουλος 2, Γιαννίκος, Σταθούρος.