Πανηγύρισε την πρώτη του νίκη επί του ΑΓΣ Ιωαννίνων ο Ολυμπιακός Β. με 78-65

Προσπάθεια του Ίλτσογλου στο ματς με τον ΑΓΣΙ

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα του τρίτου ομίλου της Γ’ Εθνικής πανηγύρισε ο Ολυμπιακός Βόλου, ο οποίος επιβλήθηκε απόλυτα δίκαια και μετά από εξαιρετικό δεύτερο μέρος του ΑΓΣ Ιωαννίνων με 78-65.

Μετά το 18-21 υπέρ των φιλοξενούμενων στο πρώτο δεκάλεπτο, ακολούθησαν πολλές ισοπαλίες (21-21, 23-23, 27-27), ενώ το ίδιο συνέβη και με τη λήξη της δεύτερης περιόδου με το σκορ στο ημίχρονο να είναι το 30-30.

Ο Ολυμπιακός ανέβασε κατά πολύ την απόδοση του κατά τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου. Αρχικά έκανε ένα σερί 6-0 προηγούμενος με 36-30 και στη συνέχεια στο 26’ πήρε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά με 42-32, ενώ συνεχίζοντας να έχει καλή απόδοση ξέφυγε και με 14 στο 28’ (50-36).

Αξιοσημείωτο είναι ότι αυτή η εξέλιξη ήρθε με τον Μπογδάνο να είναι στον πάγκο, προκειμένου να ξεκουραστεί και τον Μπεκρή να ξεχωρίζει εντός του παρκέ. Πάντως ως το τέλος της τρίτης περιόδου οι Γιαννιώτες έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν σε 52-44. Η αντεπίθεση για τους φιλοξενούμενους συνεχίστηκε και στο 32’ πλησίασαν στους τρεις πόντους (52-49).

Όμως ο Μπεκρής μετά από κλέψιμο και ολοκλήρωση αιφνιδιασμού έδωσε τη λύση στο κρίσιμο σημείο και ακολούθησαν δύο τρίποντα από  τον Ίλτσογλου και δύο δίποντα από τον Μπόγδανο, με τον Ολυμπιακό Β. την κατάλληλη στιγμή να πετυχαίνει 12 αναπάντητους πόντους και να μετατρέπει το σκορ στο 35’ σε 64-49.

Οι φιλοξενούμενοι βοηθούμενοι από κάποια αλλοπρόσαλλα σφυρίγματα των διαιτητών κατάφεραν να ξαναμπούν στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 64-56, αλλά τότε η μπάλα πήγε δύο φορές στα σίγουρα χέρια του Δημήτρη Μπόγδανου, ο οποίος με δίποντο και τρίποντο έφερε το σκορ στο 69-59 δύο λεπτά πριν τη λήξη, με τους ερυθρόλευκους να καθαρίζουν ουσιαστικά το παιχνίδι, το οποίο κέρδισαν με +13 (78-65).

Δεκάλεπτα: 18-21, 30-30, 52-44, 78-65

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  Β. (Βλιώρας): Χροναίος, Μπεκρής 12 (1), Μπούρας, Ίλτσογλου 18 (3), Καραμήτσος 3, Μπόγδανος 19 (2), Β. Μπουσκολίτης 6, Σκαμάγκας, Ευτυχίδης 13 (2), Μούμογλου 5 (1), Μπράμι.

ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ (Τσουκανέλης): Τερζόπουλος, Γυφτάκης 9 (1), Σαχπατζίδης, Καλογεράκος 13 (2), Χρήστου, Σβώλης, Παπανικολάου 10 (1), Μαζιάς 6, Παπαδόπουλος 2, Δαβάνης 17 (1), Φίλιος 3 (1)