Πέρασε από τη… φωτιά η Νίκη, 108-102 την Αναγέννηση Καρδίτσας

Χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, για να μπορέσει η Νίκη Βόλου να λυγίσει τη μαχητική Αναγέννηση Καρδίτσας, που παραλίγο να υποχρεώσει τους «κυανόλευκους» στη δεύτερη ήττα τους στο πρωτάθλημα. Παραλίγο όμως, αφού η Νίκη κατάφερε να γυρίσει από το -18 και να πάρει τη νίκη στην παράταση με 108-102, με έναν συγκλονιστικό Κουτίνα να σημειώνει 38 συνολικά πόντους για τους γηπεδούχους.

Εξωπραγματική ευστοχία από το τρίποντο

Δεν είναι ότι η Νίκη δεν προσπάθησε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά όταν μία ομάδα βρίσκεται αντιμέτωπη με μία… διαολεμένη ευστοχία από τη γραμμή του τριπόντου, τότε είναι δεδομένο ότι θα επηρεαστεί.

Έτσι και οι «κυανόλευκοι», που είδαν τους παίκτες της Αναγέννησης να είναι εύστοχοι συνολικά σε 8 από τις 11 προσπάθειες που έκαναν από τη γραμμή των 6.75 μ, παίρνοντας δηλαδή τους 24 από τους 30 πόντους που είχαν στο πρώτο δεκάλεπτο. Πρωταγωνιστής σίγουρα για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Αργύρης με 4/4 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ από πλευράς Νίκης ο Κουτίνας πάλευε να κρατήσει την ομάδα του τουλάχιστον κοντά στο σκορ με 14 πόντους σε αυτό το πρώτο μέρος, που ολοκληρώθηκε με τους «κυανόλευκους» να είναι τουλάχιστον μόλις με έναν πόντο πίσω στο σκορ (29-30). Κοντά στο σκοράρισμα ήταν και ο Καραγεώργος με 11 πόντους.

Βέβαια, η ευστοχία των Καρδιτσιωτών έφερε μπέρδεμα στις σκέψεις των παικτών της Νίκης, στην προσπάθειά τους ν’ αντιδράσουν. Τα άστοχα σουτ δεν έλειψαν στο δεύτερο ειδικά δεκάλεπτο (το 7/11 δίποντα της πρώτης περιόδου έγινε 10/18), με αποτέλεσμα η Αναγέννηση να έχει πετύχει με τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο όσους πόντους πέτυχε η Νίκη συνολικά (39-54 το σκορ-13/21 τρίποντα οι φιλοξενούμενοι, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν μόλις 3/13). Επιθετικά ο Τάσσος με επτά πόντους κράτησε κάπως τους «κυανόλευκους» που φανερά είχαν και προβλήματα στο σκοράρισμα στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου.

Από το -18 στο +9 και τελικά… παράταση!

Ούτε το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε καλά για τη Νίκη, με την Αναγέννηση να φτάνει στο 43-61 τρία μόλις λεπτά μετά την έναρξη, αλλά οι «κυανόλευκοι» έκαναν ένα σερί 11-0, με τα συνεχόμενα τρίποντα των Κουτίνα, Καραγεώργου και Τσώλη να ζεσταίνουν το κλίμα, ενώ ο δεύτερος απάντησε στη συνέχεια στο τρίποντο του Γεωργατζά για το 57-64, ξεσηκώνοντας το κοινό.

Ένα αντιαθλητικό φάουλ του Τσέλιου πάνω στον Κουτίνα έφερε δύο εύστοχες βολές και ένα ακόμη δίποντο στη συνέχεια για τον παίκτη της Νίκης, που μείωσε μετά από πολλή ώρα στους τρεις πόντους (63-66), ενώ ο Τσώλης με βολές έκανε το 65-66 στο 27′. Ήταν τότε που άρχισε και το… ροντέο, με τις δύο ομάδες να συμμετέχουν σε ένα… runngun παιχνίδι και τον Κουτίνα να ισοφαρίζει σε 66-66 με μία βολή 1’45” πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Τσέλιος και Γεωργατζάς από την άλλη έδωσαν ανάσες στους φιλοξενούμενους, ενώ ένα καλάθι και φάουλ του Δίκαρου έφερε και πάλι τη διαφορά στους πέντε πόντους (69-74), με τον Τάσσο να διαμορφώνει το 71-74 της τρίτης περιόδου.

Ο Δίκαρος σκόραρε στην έναρξη και της τέταρτης περιόδου, με καλάθι και φάουλ μάλιστα (71-77), για να απαντήσει ο Καραγεώργος, ενώ ο Κουτίνας με τρίποντο έφερε τη διαφορά και πάλι στο όριο, αλλά ο Ψυχογιός τον μιμήθηκε για το 76-80.

Εκεί ο Σιμάκης με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσα (80-80), ενώ οι τρεις εύστοχες βολές και το δίποντο του Τάσσου έφεραν τη Νίκη μπροστά στο σκορ 6’10” πριν το τέλος του αγώνα (85-80). Το τρίποντο του Κουτίνα μετά τα συνεχόμενα λάθη των παικτών της Αναγέννησης έδωσε περισσότερη άνεση στους «κυανόλευκους» ενώ ο Σαριμπαλίδης ήρθε με τον ίδιο τρόπο να δείξει ότι πάει να συντελεστεί η ολική ανατροπή (91-82). Όμως ένα 0-8 των φιλοξενούμενων με μπροστάρη τον Καλιάρα έδειξε ότι τίποτε δεν είχε τελειώσει στα 2’30” που απέμεναν για τη λήξη.

Το δίποντο του Καραγεώργου απαντήθηκε από το τρίποντο του Γεωργατζά (93-93), ενώ ακολούθησαν δύο εύστοχες βολές του Κουτίνα και ένα κλέψιμο από τους Καραγεώργο και Βερτζάγια, ένα άστοχο τρίποντο του Τσώλη και δύο εύστοχες βολές του Καλιάρα, ενώ απέμεναν 24” για τη λήξη του αγώνα. Η Νίκη είχε την επίθεση, ο Σαριμπαλίδης έδωσε στη γωνία στον Κουτίνα και αυτός υπό πίεση έκανε το σουτ, με την μπάλα να μην βρίσκει καν στεφάνι και μοιραία το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο…

… Καλάθι-καλάθι και λάθος με λάθος πήγαινε το παιχνίδι τα δύο πρώτα λεπτά, με την τεχνική ποινή στον Γεωργατζά να δίνει τη δυνατότητα στον Κουτίνα να ευστοχήσει σε μία βολή για το 100-97, ενώ ο Τσέλιος από τη γραμμή των βολών είχε 2/3για το 100-99, 2’08” πριν το τέλος. Το τρίποντο του Σαριμπαλίδη και το δίποντο του Αργύρη κράτησαν τη διαφορά στο καλάθι, με τον Τάσσο να ευστοχεί κάτω από το στεφάνι για το 105-101, όχι όμως και ο Καλιάρας στην προσπάθειά του ν’ απαντήσει.

Έτσι, 29” πριν από τη λήξη ο Κουτίνας βρήκε τον δρόμο προς το τρίποντο για το 108-101, ο Αργύρης αστόχησε, με τις συγκινήσεις να τελειώνουν ουσιαστικά εκεί και το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με το τελικό 108-102.

Τα δεκάλεπτα: 29-30, 39-54, 71-74, 95-95, 108-102 (παράταση).

Νίκη Βόλου (Κοσμάτος): Βερτζάγιας 3, Καραγεώργος 23 (4), Σιμάκης 6, Ακούνια, Κουτίνας 38 (5), Παρασκευάς, Τσώλης 7 (1), Τάσσος 22, Σταυροθεόδωρος, Σαριμπαλίδης 9 (2), Μαυροφώτης, Αναγνωστίδης.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Κρομμύδας): Μπιρνάρας, Ψυχογιός 11 (3), , Πανταζής 3 (1), Γεωργατζάς 26 (5), Κοβάτσεφ 2, Ντούρλιας, Αργύρης 14 (4), Αντωνίου 10 (2), Καλιάρας 17, Δίκαρος 7, Τσέλιος 12 (2), Νότος.